בג"ץ דחה עתירה של זוג לסביות שביקשו לבצע הליך פונדקאות בישראל

העתירה נדחתה ברוב של ארבעה מול שלושה שופטים. כעת, האפשרות היחידה העומדת בפני בנות הזוג היא ביצוע ההליך בחו"ל

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ברוב של ארבעה מול שלושה שופטים, דחה היום (ראשון) בג"ץ את עתירתן של בנות זוג שביקשו לבצע הליך פונדקאות בישראל. נימוקי פסק הדין טרם פורסמו. בדעת הרוב היו נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, המשנה לנשיא מרים נאור והשופטים אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן. בדעת המיעוט היו השופטים עדנה ארבל, אסתר חיות וחנן מלצר. כעת, האפשרות היחידה העומדת בפני בנות הזוג היא ביצוע ההליך בחו"ל.

בנות הזוג, ליאת משה ודנה גליסקו, ביקשו לשאוב ביצית מגופה של משה ולשתול אותה ברחמה של גליסקו. אולם, החוק בישראל קובע כי רק זוג של גבר ואשה יכול לבצע בארץ הליך פונדקאות. לפני כשנה עתרו השתיים לבג"ץ, באמצעות עו"ד יהודה רסלר, בבקשה להורות למדינה לאפשר להן לבצע את ההליך בישראל. המדינה התנגדה, עמדה על כך שהחוק אינו מאפשר זאת, והציעה לבנות הזוג לבצע את ההליך בחו"ל.

בשל היותה של משה קצינה בצה"ל, אסור לה לבצע הליך כירורגי בחו"ל. על כן, הסכים משרד הבריאות לאפשר את שאיבת הביצית בארץ, אך את שאר ההליך דרש לקיים בחו"ל. בדיון לפני כשבועיים הציעו השופטים לבנות הזוג להיענות להצעת משרד הבריאות, אך הן עמדו על זכותן לבצע את ההליך כולו בארץ וביקשו מבית המשפט להכריע בעתירה. בפסק הדין שב והציע בג"ץ לעותרות להיענות להצעה, אף שהיא מספקת להן רק פתרון חלקי.

דנה גליסקו (מימין) וליאת משה בבית המשפט העליון, לפני כשבועייםצילום: מיכל חלבין

"על פני הדברים, הדבר אינו אפשרי בהתאם לדין הנוכחי, אלא אם תתקבלנה הטענות במישור החוקתי והפרשני", נכתב בפסק הדין ביחס לרצונן של בנות הזוג לבצע את ההליך כולו בישראל. בית המשפט ציין כי עקב גילה של משה "חלוף הזמן משפיע לרעה על הסיכוי שהפרוצדורה אותה מבקשות העותרות לבצע אכן תצלח. לפיכך, החלטנו ליתן את הכרעתנו באופן מיידי עתה ובלא נימוקים. זאת, על מנת שהעותרות יוכלו לקבל החלטה בהקדם כיצד לנהוג והאם לקבל את הפיתרון, שהוא אומנם פיתרון חלקי, המתיר להן לפעול על פי הנוהל והחלטתה של ועדת החריגים".

החוק בישראל מגביל את הגישה להליכי פונדקאות רק לבני זוג שהם גבר ואשה. גברים ונשים ללא בני זוג או זוגות חד-מיניים אינם יכולים לקבל אישור לבצע את ההליך, במסגרתו פונדקאית נושאת עבורם עובר. פעמים רבות, האפשרות היחידה שלהם להביא ילד לעולם היא פנייה להליכי פונדקאות בחו”ל. באפשרות הזאת בוחרים גם יותר ויותר זוגות הטרוסקסואלים, שחלקם זכאים לבצע את ההליך בישראל, אך מתקשים לאתר תוך זמן סביר פונדקאית העונה לתנאים הקבועים בחוק.

בשנים האחרונות מורגשת מגמה ברורה של עלייה במספר הליכי הפונדקאות של ישראלים בארץ ובחו”ל. אולם, בדיקת “הארץ” מגלה כי בשנה שעברה נבלמה העלייה במספר הליכי הפונדקאות בישראל. ב-2012 היו בישראל 41 לידות כתוצאה מהליכי פונדקאות לעומת 49 ב-2011 – ירידה של 17%. יש לציין כי על פי חוק, גם לא לכל הזוגות ההטרוסקסואליים מאושרת פונדקאות בישראל – אלא רק לאחר חוות דעת רפואית הקובעת כי האם המיועדת אינה מסוגלת להתעבר או לשאת היריון, או שהיריון עלול לגרום סיכון של ממש לבריאותה. במדינות אחרות, המשמשות יעד לישראלים, מגבלה זו אינה קיימת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ