הזכאות לבגרות: כוכב יאיר במקום הראשון, מודיעין עילית באחרון

שיעור הזכאות לבגרות ברשות המובילה עומד על 90%, לעומת 9% בלבד בעיר הממוקמת בתחתית. במקום השלישי ממוקמת בית ג'אן, עם עלייה של כ-15%

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

משרד החינוך פרסם הערב (ראשון)  את טבלת הזכאות לבגרות לפי יישוב המגורים של התלמידים לשנת תשע"ב (2012). כוכב יאיר היא הרשות המובילה בארץ באחוז הזכאים לבגרות המתגוררים בה, עם קצת יותר מ-90%. זו עלייה של כ-5% בזכאות מהשנה שעברה.

המעניין לגבי הרשות המובילה הוא שאף תלמיד יב' שגר בה לא לומד בה, אלא בבתי ספר בשרון. במקום האחרון בדירוג הזכאות נמצאת מודיעין עלית, עם כ-9% זכאות בלבד, ירידה של כמעט 2% משנת תשע"א. מדובר ברשות חרדית שהתלמידים בה כמעט ולא ניגשים לבגרות.

עוד רשויות חרדיות נמצאות בתחתית הטבלה גם השנה, כמו בשנים קודמות: בני ברק, עם 10% זכאות, ירידה קטנה מהשנה שעברה, בית"ר עלית עם 12.28% זכאות, עלייה של כ-2% מהשנה שעברה. עוד בתחתית הטבלה רשויות ערביות כמו ג'סר א-זרקא, עם 27.63% זכאות, ירידה של כ-10% מהשנה שעברה. ירכא, עם כ-36% זכאות, ירידה של כ-3.5%. עוד בתחתית רשימת הזכאים – כפר קאסם, כפר מנדא, אבו סנאן, ירושלים, ומעלה עירון.

במקום השני בטבלת הזכאות נמצאת שהם, עם 88% זכאות, עלייה של כ-2% משנה שעברה. במקום השלישי בית ג'אן, עם כ-85%, עלייה מרשימה של כ-15% מהשנה שעברה. עוד בעשירייה הפותחת באחוזי הזכאות – קרית אונו, הוד השרון, רעננה, מזכרת בתיה, גבעתיים, רמת השרון, ומודיעין מכבים רעות. כולן עם יותר מ-80% זכאות.

בדיקה כוללת של הנתונים לפי מדרגי הטיפוח של הרשויות (רמה חברתית-כלכלית) מגלה כי ברשויות החזקות, בין תשע”א לתשע”ב, חלה עלייה של קצת יותר מ-2% בשיעור הזכאים והוא מגיע לכ-70%. ברשויות החלשות חלה עלייה בתקופה המקבילה של 2.5% ואחוז הזכאים שם מגיע ל-53.6%.

צפו במפת הפערים בחינוך בישראל

מבין הרשויות יש כמה ששיפרו את אחוזי הזכאות באופן משמעותי, בהן נחף, שם חלה עלייה של כ-15%, ל-68% זכאות. דליית אל כרמל, עם עלייה של כ-14%, והיא חצתה את קו ה-50% זכאים, ריינה עלתה ב-13.5%, ל-55%. עפולה עלתה ב-13% והגיעה ל-68%, בקרית מלאכי חלה עלייה של 12% לקצת יותר מ-50% זכאות. חלק מהרשויות המובילות בעלייה מרשימה בשיעור הזכאים הן רשויות ממעמד חברתי-כלכלי נמוך, מה שהופך את העלייה למרשימה יותר. גם בקרית עקרון, רשות בעלת מעמד חברתי-כלכלי בינוני, חלה עלייה של כמעט 16% ל-63% זכאות, בטייבה עלייה של 15% בזכאים מביאה אותה ל-53.18%.

רשויות בהן חלה ירידה משמעותית בשיעור הזכאים הן ערערה בנגב, שירדה ב-10% לשיעור של 44.5% זכאים ועוספייה שירדה בכ-10% זכאות, ל-45.5%.
משרד החינוך התגאה השנה בכך ששיעור הזכאות לבגרות עלה, והגיע ל-49.8% מקרב בני שכבת הגיל: עלייה קלה של 1.7% לעומת תשע”א. מדובר בתוספת של 2,384 תלמידים. אחוז הזכאים לבגרות מקרב הלומדים בבתי הספר המגישים לבגרות עמד בתשע”ב על 62.4% - עלייה של 2.6% מתשע”א.

בתשע”ב הגיע אחוז הזכאים בקרב המגזר היהודי (ללא שקלול החרדים) לשיעור הגבוה ביותר והוא עומד על 66.6% מקרב קבוצת הגיל ומקרב הלומדים על 71.2%. במגזר הלא יהודי (שחושב ללא תלמידי מזרח ירושלים) עמד שיעור הזכאים מקרב הלומדים על 52.4% ומקרב קבוצת הגיל על 42.4%. בבחינת הנתונים בחברה הערבית עלה כי זהו אחוז הזכאות הגבוה ביותר בשמונה השנים האחרונות. במדדים אלה חלה עלייה מתשע”א ועלייה עקבית מתשס”ז.

מהנתונים עולה עוד כי חלה ירידה קלה בשיעור הלומדים בכתות י"ב בתשע”ב לעומת תשע”א ושיעורם עמד על 79.7% ב-2012 לעומת 80.4% בשנה שקדמה לה. זוהי גם ירידה מאז שנת תש"ע, אז עמד שיעור הלומדים על 82.3%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ