2013-1920

מת הרב עובדיה יוסף, מהפוסקים החשובים בדורות האחרונים

סמלם הנערץ של מאות אלפי יהודים ייזכר בזכות פסיקותיו האמיצות. כמנהיגה הרוחני של ש"ס, חולל הרב מהפכה בתרבות הפוליטית של המזרחים בישראל

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

, מת היום (שני) בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים בגיל 93. הרב יוסף מילא : מנהיג פוליטי וממליך מלכים בפוליטיקה, אחד מגדולי הדור החרדיים, נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב הראשי לישראל לשעבר, זוכה פרס ישראל ועוד. אבל מבין תאריו וכתריו – שניים חשובים לציון באופן מיוחד: הוא היה מפוסקי ההלכה החשובים של הדורות האחרונים, שחתום על כמה , והוא היה סמלם הנערץ של מאות אלפי יהודים מזרחים בארץ ובעולם. הוא סימל לא רק מחאה פוליטית מעמדית, אלא בעיקר רנסאנס תרבותי ספרדי שהתמקד בהלכה הספרדית לדורותיה.

הוא נולד בשם עבדאללה ב-1920 בבגדאד, בנם של יעקב וג’רג’יה יוסף, ועלה יחד עמם לארץ בהיותו בן ארבע. המשפחה השתקעה בירושלים. מילדות, אף שנדרש לסייע לפרנסת המשפחה, התבלט בגאונותו ולהיטותו ללמוד תורה. את חידושיו הראשונים כתב בגיל 9, ושלוש שנים לאחר מכן החל ללמוד בישיבת פורת יוסף, כבן חסותו של ראש הישיבה. בגיל 17 כבר הפך שנוי במחלוקת בין יוצאי עיראק, כשהעז לחלוק בשיעוריו על פסיקותיו של גדול פוסקי בבל, הבן איש חי, ולהטיף לפסיקות המקלות יותר של רבי יוסף קארו, בעל השולחן ערוך. הצבתו של רבי יוסף קארו כפוסק שאין למעלה ממנו עבור כל הספרדים – תוך טשטוש ההבדלים בין ארצות מוצא מוסלמיות - היתה פרויקט חייו של הרב עובדיה, החזרת עטרה ליושנה.

את הסמכתו כרב קיבל מידי הרב הראשי, הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל, ובשנות ה-40, בתקופה בה התחתן עם מרגלית פטאל, כבר שימש כדיין. ב-1947 נסע עם משפחתו הצעירה למצרים בשליחות הרב עוזיאל כדי לשמש שם אב בית הדין הרבני, אבל שליחותו נקטעה בגלל חיכוך עם הקהילה המקומית. ב-1950 החל לשמש כדיין בפתח תקווה והקדיש את מרצו לחיבוריו ההלכתיים חזון עובדיה ויביע אומר.

- כל הכתבות והפרשנויות: 
 |  |  |  |  |  | 

אף שהיה רב צעיר, גדולי הדור האשכנזים פרשו עליו חסות, כולל הרב איזק הרצוג, צבי פסח פרנק והרב שלמה זלמן אוירבך שבהסכמה שכתב לספריו כינה אותו “אחד מגדולי התורה שקמו לעם ישראל בדורות האחרונים”. בגיל 45 כבר מונה לבית הדין הרבני הגדול בירושלים, ושלוש שנים אחר כך, במקביל, החל לשמש כרבה הספרדי של תל אביב. בשנת 1970 הוא זכה בפרס ישראל לספרות תורנית על חיבורו ההלכתי העיקרי יביע אומר, אף שרק חלק מכרכיו פורסמו עד אז.

ב-1973 נבחר לתפקיד הרב הראשי לישראל, לצד הרב שלמה גורן (שהיה רוב התקופה יריבו), ופסיקותיו הפכו להיסטוריות. בפסק הלכה מפורט ומנומק הרב עובדיה התיר את כל העגונות של מלחמת יום הכיפורים, ובפסק הלכה אחר קבע כי ביתא ישראל, או הפלאשים, הם יהודים, מה שהפך את יהודי אתיופיה לזכאי עלייה על פי חוק השבות. ב-1983 פרש בניגוד לרצונו מהרבנות, בגלל חוק שקצב את כהונת הרבנים לעשר שנים, אך המשיך לכהן כדיין בבית הדין הרבני.

שנה לאחר מכן, פרש חסות על מפלגה ספרדית שהתמודדה תחילה למועצת העיר ירושלים ולאחר מכן לכנסת: ש”ס. המפלגה הספרדית חוללה מהפכה לא רק בתרבות הפוליטית של המזרחים בישראל, אלא גם בתרבות הדתית שלהם. היא הציבה במקום מרכזי את החרדיות המזרחית, פעמים רבות על חשבון המסורתיות המזרחית, והביאה עמה תופעות חדשות של מחזירים וחוזרים בתשובה, הדפסת ספרים וסידורים בנוסח עדות המזרח, כינוסים תורניים ועוד. 

מאז שנות ה-80 לא נשא בתפקיד רשמי כלשהו – אבל מעמדו הציבורי והתורני רק עלה. תחילה פעל בעידוד הציבור הליטאי, אבל בתחילת שנות ה-90 נוצר קרע בינו ובין הרב אליעזר מנחם שך הליטאי, וש”ס פנתה לדרך עצמאית כולל הצטרפות לממשלת רבין. מרבין ועד נתניהו, כל ראשי הממשלות התחשבו בדעתו של הרב עובדיה. הרב לממליך מלכים, לאיש שמתייעצים אתו לפני הכרעות גורליות , עסקאות שבויים ועוד, ולאיש שנשיא המדינה שמעון פרס מגיע לבקרו בביתו פעמיים בשנה.

ש”ס היתה חברה בכל הממשלות, זולת זו של אריאל שרון ב-2003 וממשלת נתניהו השלישית שהוקמה במארס 2013. בזכות עוצמתה השלטונית של ש”ס, שבשיא כוחה הגיעה ל-17 מנדטים, ש”ס הקימה מוסדות חינוך, מינתה עשרות רבני ערים, דיינים ומאות מינויים פוליטיים.  

7 מתוך 7 |
הרב עובדיה מצביע בבחירות, 1999
1 מתוך 7 |
הרב בביתו בירושלים, בשנה שעברה
2 מתוך 7 |
אריה דרעי מחוץ לבית החולים, דקות אחרי מות הרב יוסף

כך הפך הרב עובדיה למנהיגם הנערץ של המזרחים בישראל, אבל לא אחת הוא עורר ריב ומדון בחברה הישראלית. לאורך שנים רבות, בשיעורי מוצאי שבת, הוא הרבה לגדף את מנהיגי השמאל, וגם את נתניהו ואת שרון, וכמובן התבטא בבוטות כלפי מנהיגים ערבים. גם את הבית היהודי הדתי-לאומי , וגרם תסיסה בין קהילות דתיות שונות.

השמאל הישראלי ירצה לזכור את (רעיון שחזר עליו גם בנאום מפורסם ובמאמר בכתב עת תורני), על כך שפיקוח נפש דוחה שטחים. “אם ראשי ומפקדי הצבא, יחד עם חברי הממשלה, יקבעו שיש פיקוח נפש בדבר (...), שקיימת סכנת מלחמה מיידית (...), ואם יוחזרו להם שטחים, תורחק מעלינו סכנת המלחמה, ויש סיכוי לשלום בר קיימא – נראה שלכל הדעות מותר להחזיר שטחים מארץ ישראל למען השגת מטרה זו”.

הרב עובדיה יוסף ייזכר בזכות , אבל פעמים רבות הוא נסוג מפני רבנים אשכנזים. כך למשל הוא בבית הדין הרבני הגדול, וגם כאשר פסק כי רגע המוות הוא רגע מות המוח, ותמך בחוק מוות מוחי-נשימתי שנועד לעודד תרומת איברים, ברגע שהתעוררה ביקורת ליטאית הוא מיהר לצנן והודיע שלא יעודד תרומות איברים.

רבים מילדיו הפכו לדמויות ציבוריות בעצמם. הבת הבכורה , שיזמה והקימה את המכללה החרדית ירושלים, , הרב הראשי לישראל המנוח, , הרב דוד יוסף רב שכונת הר נוף וראש כולל יחווה דעת. , בן הזקונים, חולש בשנים האחרונות על הנכסים הכספיים והפוליטיים שהקים אביו.

4 דקות בבית הרב. מתוך "עובדה", שידורי קשת. צילום: אוריאל סיני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ