שיעור הנשירה במזרח ירושלים גבוה פי 13 מזה שבמערב העיר

דו"ח חדש חושף פערים עצומים בין מערכות החינוך בשני חלקי הבירה. בעירייה דחו את המסקנות: "ממוחזר, מסולף ומנותק מהמציאות"

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

שיעור הנשירה במערכת החינוך מגיע ל-13 אחוזי נשירה בשנה, כך עולה מדו"ח משותף של האגודה לזכויות האזרח ועמותת עיר עמים, שמתבסס על נתוני מנהל החינוך העירוני ומתפרסם היום לרגל תחילת שנת הלימודים.

מרבית הנשירה מתרחשת לקראת סיום התיכון ומגיעה לשיא בכיתה י"ב, כאשר על פי הדו”ח בשנה שעברה רק %64 מכלל השנתון סיימו את התיכון. הנתונים גבוהים בהרבה מאלו של מערכת החינוך הישראלית־יהודית, ואף של זו הערבית: הממוצע בכלל מערכת החינוך מגיע ל-2.6% בלבד, ובחינוך הערבי ל-4.6%. במערב עומד שיעור הנשירה על 1% בלבד.

בתגובה לנתונים נמסר מעיריית ירושלים ל"הארץ" כי ראש העיר, , הורה להקצות מיליון שקלים לטיפול בבעיית הנשירה במזרח העיר בתקציב 2013. מחברי הדו”ח מודים שבעירייה נעשה מאמץ לטפל בבעיה, אך כותבים שמאמצים אלו לא מספיקים, במיוחד בשל מחסור בטיפול מערכתי בבעיות המובילות לנשירה - מצב כלכלי קשה של משפחת התלמיד, נישואי קטינות והמחסור בכיתות, שממשיכה להיות אחת הבעיות המרכזיות של מערכת החינוך המזרח ירושלמית.

בית ספר במזרח ירושלים, 2009. פערים גם בתקנים ובכיתותצילום: דניאל בר און

בשנים האחרונות ניהלו עיר עמים, האגודה לזכויות האזרח וגופים נוספים כמה הליכים משפטיים נגד המדינה בדרישה לטפל בבעיית המחסור בכיתות. להערכת מחברי הדו”ח, למרות המאמצים עדיין חסרות במזרח העיר יותר מ-1,100 כיתות לימוד, כולל 400 כיתות הנדרשות לקליטת תלמידים ו-720 כיתות שמיועדות להחליף כיתות שנמצאות כיום במבנים לא תקינים – כמו בתי מגורים או מבנים זמניים.

לנתון הזה יש להוסיף עוד כאלף כיתות שידרשו לקליטת תלמידים החינוך המוכר שאינו רשמי, שעל פי פסיקת בג"ץ מלפני שנה וחצי צריך להימצא להם מקום בבתי ספר רשמיים, אם ירצו בכך. לפי הפסיקה, במידה והכיתות החסרות לא יהיו מוכנות עד לתאריך היעד שנקבע, 2016, תיאלץ המדינה לממן את שכר הלימוד לתלמידים שיאלצו ללמוד בבתי הספר הפרטיים.

הדו”ח מצביע גם על אפליה בהקצאת תקנים במערכת החינוך בין שני חלקי העיר. כך למשל, במזרח העיר פועלים 29 יועצים חינוכיים ו-5 מפקחים, לעומת כ-250 יועצים ו-18 מפקחים במערב העיר. זאת למרות שצרכי האוכלוסיה במזרח העיר גדולים בהרבה מאלו של מערב העיר.

לדברי עו"ד אשרת מימון, מנהלת פיתוח מדיניות של עיר עמים, הסיבה לפער בין חלקי העיר אינו רק במחסור בתקציבים, אלא גם סדרי העדיפויות של העירייה והממשלה, שלטענתה מעדיפות את ההתנחלויות על גבי תושבי מזרח העיר. כך למשל, בשטח פתוח שבין עיסוויה לא־טור תכננו התושבים, ביחד עם עמותת "במקום", אזור למבני ציבור וחינוך. אולם, העירייה והממשלה העדיפו , זאת למרות שלטענת מתנגדי התוכנית ותושבי המקום אין בשטח ערכי טבע או ארכיאולוגיה יוצאים מגדר הרגיל.

"לצערנו, במקום לטפל בפערים הקיימים, מטים המועמדים לראשות העירייה את לבם ואת משאביהם לדרישות הימין הלאומני בירושלים", אמרה מימון. "החיים בעיר לא יכולים להוסיף ולהתקיים כאשר במקביל להתרגשות הורים במערב העיר מיום הלימודים הראשון של ילדיהם, מטרים ספורים משם תוהים הורים בירושלים המזרחית האם בכלל יימצא מקום לילדיהם בבית ספר".

בעירייה דחו אתמול בתוקף את מסקנות הדו"ח. "צר לנו שעיר עמים בוחרת בכל שנה למחזר את אותו הדו"ח המסולף והמנותק מהמציאות במטרה לקבל מעט חשיפה תקשורתית", אמרו בעירייה, "ומתעלמת מהצעדים העמוקים והרחבים שמובילה העירייה במזרח העיר כדי לצמצם את הפערים שנוצרו ב-40 השנים האחרונות בתחומי החינוך, התשתיות, הבנייה, הרווחה והקהילה".

בעירייה גם ציינו סקר של מכון וושינגטון מלפני שנתיים, בו נקבע כי חלה עלייה של כ-30 אחוזים בשביעות הרצון של תושבי מזרח ירושלים משירותי העירייה. "בתקופת ברקת נבנו במזרח העיר מאות כיתות לימוד חדשות", נאמר, "העירייה השקיעה סכום חסר תקדים של למעלה מ-400 מיליון שקלים בתכנון ובניית כ-400 כיתות לימוד נוספות. בנוסף, כ-250 כיתות נוספות לשימוש גני ילדים ובתי ספר למגזר הערבי מצויות בשלבי תכנון וביצוע שונים. בנושא הנשירה הדו”ח לא חושף דבר, והעירייה היא זו שמובילה את הטיפול בנושא. בתקציב החדש יתוגברו התוכניות למניעת נשירה ולטיפול מערכתי בבעיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ