עובדי נגב טקסטיל הפגינו במחאה על הסירוב לאשר את המתווה להצלת המפעל

ועדת העבודה והרווחה הציעה להעניק למפעל 3 מיליון שקל, בנוסף להזרמת מיליון שקל מצד הבעלים. משרד הכלכלה מוכן רק למתן הלוואה

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

עובדי מפעל נגב טקסטיל בשדרות הפגינו הבוקר (שני) בצומת ניר במחאה על סירוב משרד הכלכלה לאשר את המתווה להצלת המפעל. כבר בחודש יולי החלו כ-50 העובדים במאבק נגד סגירת המפעל, שנקלע בשנים האחרונות למשבר כלכלי, בין היתר בשל שוק הטקסטיל הזול בסין ובטורקיה ובשל עלויות הייצור הגבוהות. אחרי שהנושא עלה בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת ורגע לפני סגירתו הסופית של המפעל, הוועדה הגיעה למתווה לפיו יועבר למפעל מענק של 3 מיליון שקל, ובנוסף בעליו של המפעל, יצחק טזרטס, יזרים עוד מיליון שקל והתחייבות להמשך עבודה של עוד שלוש שנים לפחות.

המתווה, שגובש לפני כשבועיים על ידי חבר הכנסת חיים כץ, לא אושר על ידי משרד הכלכלה ולא על ידי משרד האוצר. משרד הכלכלה אישר רק מתן הלוואה בסך 1.6 מיליון שקל. "חיכינו שהשר בנט יחזור מהחופשה שלו כדי לדעת אם יש הסכם על המתווה. השר בנט עומד על שלו לא לאשר את הדברים ורק להעביר הלוואה. לפי כל מה שאמרו לנו ולפי מה שראינו בשטח, המתווים של יושב ראש ועדת העבודה מתקבלים לכן סמכנו על זה ושמחנו, אבל לא היינו נאיביים, ידענו שזה יכול להשתנות", אמרה הבוקר רודינה מוסלח, כימאית המפעל המובילה את המאבק. כעת, כשהכספים לא עתידים לזרום למפעל והעובדים עומדים שוב בסכנת פיטורים, הם מביעים אכזבה מאי הנכונות של משרדי הממשלה להציל אותם מאבטלה.

העובדים קיבלו משכורות עד ה-15 באוגוסט, ונכון להיום המפעל לא מתפקד. מנהלי המפעל מקווים שמשרד הכלכלה ישנה את ההחלטה עד ערב החג ביום רביעי, והעובדים מאיימים שאם המתווה לא יאושר, הם יעבירו את ימי החג מול ביתו של השר נפתלי בנט ברעננה. בהפגנה הבוקר הם קראו "בנט בנט האח, את הנגב אל תשכח". אחרי כעשרים דקות הגיעה המשטרה שאפשרה להם לחסום את כביש 34 למספר דקות ולהפגין.

הפגנת עובדי נגב טקסטיל, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

רחל לוגסי, בת 57, עובדת במפעל כבר 19 שנה יחד עם בעלה נסים, בן 61. היא סיפרה ל"הארץ" כי הם לא עוסקים בהכנות לחג, כי כרגע חשוב להם יותר להמשיך במאבק: "אם היו צריכים לפתוח מכון כושר במפעל הייטק היו מזרימים לשם מיליונים. אבל בנט צריך להבין שיש גם עבודת כפיים ואנשים צריכים לעבוד. אנחנו לא מבקשים הרבה, בחשבון פשוט הסכום שיציל אותנו זה סכום שנקבל בדמי אבטלה. אנחנו לא מעוניינים בדמי אבטלה, אנחנו רוצים לעבוד. הייתי בלשכת התעסוקה לפני שבוע והיה לי מאוד עצוב להיכנס לשם, אני רוצה לתת תקווה ודוגמה לילדים שלנו, ולחתום אבטלה זו לא דוגמה טובה.

"אנחנו לא משלימים עם המצב, ובינתיים נעזרים בבני משפחה. אבל העניין הוא לא רק החג אלא מה יהיה אחרי. אנחנו מבקשים אחוז מהכסף שנתנו למדינה, זהו אחוז קטן ממה שהמדינה לקחה מאיתנו ומשחקת בכסף הזה. זה עצוב שמתוך 120 חברי כנסת רק שניים פועלים למעננו. כל אחד דואג לעצמו והם מזלזלים באנשים", הוסיפה.

יצחק שכטר, סגן נשיא האגודה הישראלית לטקסטיל ולאופנה הגיע לתמוך בעובדים ואמר כי "מדובר בעוול לתעשיית הטקסטיל, זה המסמר האחרון בארון הקבורה של ענף כולו. זהו מפעל עוגן של כל המפעלים בארץ".

אדי טקו ורוני אבצוג, שניהם בעלי חברה למכירת בדים, הגיעו מתל אביב להבהיר את אפקט הדומינו שיוצר סגירת המפעל. לדבריהם, פירוש סגירת נגב טקסטיל הוא לא רק פיטורי עובדים רבים, אלא איבוד תעשייה שלמה שמשפיעה על עשרות גורמים שונים. "אני מדפיס בדים במפעל כבר שנים, לפעמים מדובר באמנות ממש, ואת זה אני מוכר ליצרני אופנה ורשתות. אם יסגרו את המפעל, הכל יגיע מסין וטורקיה, ואצטרך לפטר את רוב העובדים שלי. צריך להבין שמדובר בתעשייה ענקית עם מחזורי ענק, ומדינת ישראל מקבלת מהענף הזה מסים בסכומים אסטרונומיים", אמר טקו. אבצוג הוסיף ואמר כי הרשתות מחכות לבדים והם יצטרכו להתחיל לעבוד עם סין, "התפרנסנו ופרנסנו בכבוד, אבל אנחנו מבינים שהסוף הגיע".

"אחרי הכל בשביל המדינה זה כסף קטן, ומעליב שאנחנו משקיעים כל כך הרבה אנרגיה בשביל זה", סיכמה מוסלח.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "משרד הכלכלה מלווה שבועות ארוכים את המפעל, הנהלתו ועובדיו ואף התחייב ונערך לדאוג לעובדים בתוכנית מקיפה, במידה והמפעל יפסיק את עבודתם. עם זאת, משרדי הכלכלה והאוצר הדגישו לאורך כל הדרך, כי יסייעו למפעל בקבלת הלוואה בערבות מדינה בלבד, ולא במתן מענקים. כל התחייבות אחרת, יש לבדוק מול מי שהתחייב לה". משרד האוצר הוציא אמש הבהרה בעניין נגב טקסטיל: "משרד האוצר תומך בהצעת משרד הכלכלה למתן הלוואה בערבות מדינה בכפוף לעמידה בתוכנית עסקית שתבטיח את הבראת המפעל. נבהיר כי זו ההצעה היחידה שעומדת על הפרק. כל התפתחות בנושא תיבחן במשותף על ידי הצוותים המקצועיים של שני המשרדים ותובא לאישור שר האוצר ושר הכלכלה''.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ