סער חתם על התקנות שיאסרו הוצאת כספי מהגרים מאפריקה לחו"ל

האיסור ייכנס לתוקף ביום שישי הבא; ארגוני זכויות אדם: "עונש קולקטיבי ואכזרי המנסה לדחוף אנשים בחזרה לסכנת מוות, כליאה ועינויים בארצות מוצאם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הפנים, גדעון סער, חתם היום (שני) על תקנות החוק "לאיסור הוצאת כספי מסתנן מישראל". ועדת הפנים של הכנסת כבר אישרה את התקנות בשבוע שעבר, והחוק צפוי להיכנס לתוקף ביום שישי הבא.

החוק המדובר קובע לראשונה איסור פלילי על העברה לחו"ל של כספי מהגרים אשר נכנסו לישראל באופן בלתי חוקי. האיסור חל הן על המהגר והן על אחרים המבקשים להעביר את הכסף למענו. לפי החוק, מהגר כזה יוכל להוציא כסף או רכוש מישראל רק בעת יציאתו ממנה. התקנות קובעות גם הוראות שתכליתן למנוע מצב שבו בעת היציאה יוציא מהגר כסף או רכוש עבור מהגר אחר.

מטרת החוק היא לעודד יציאה מישראל של מהגרים בלתי חוקיים, עם הכסף והרכוש שצברו - במקום שיישארו בארץ ויעבירו את הכסף באופן שוטף למדינות מוצאם. שר הפנים סער אמר הבוקר כי "החוק הנוכחי הוא כלי נוסף המסייע ליישום המדיניות בהתמודדות עם תופעת המסתננים הבלתי חוקיים. החוק מתמודד עם המוטיבציה הכלכלית שלהם להישאר בישראל ומעודד את היציאה מהארץ". עוד אמר השר כי באמצעות הכלים שמעניק החוק תוכל המשטרה "לבצע אכיפה כנגד חלפני המטבע שיעברו על החוק ויסייעו בהעברת כספים מחוץ לישראל".

היועמ"ש וינשטיין בסיור בתחנה המרכזית בתל אביב, בחודש שעברצילום: ניר קידר

מנגד, ארגוני פליטים וזכויות אדם מתחו ביקורת חריפה על החוק. "זוהי דרך מכוערת לפתוח שנה חדשה". אמרה שרה רובינסון, רכזת קמפיין פליטים באמנסטי אינטרנשיונל ישראל. "תקנות 'החוק לאיסור הוצאת כספי מסתנן' הן עוד צעד ענישה קולקטיבי ואכזרי שמנסה לדחוף אנשים בחזרה לסכנת מוות, כליאה ועינויים בארצות מוצאם. מתי ישראל תחל לנהוג בקהילת מבקשי המקלט בכבוד ובהגינות, ולפי הדרוש ממנה על פי החוק הבינלאומי?"

עו"ד עודד פלר, ראש תחום הגירה ומעמד באגודה לזכויות האזרח, אמר לאחר אישור התקנות בוועדת הפנים, כי החוק "נועד לאפשר למדינת ישראל לגנוב כספים ורכוש של פליטים עם יציאתם מהארץ". לדבריו, "מדובר בגזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. פליטים, ככל בני האדם, ימשיכו לסייע לבני משפחותיהם כמיטב יכולתם, ודאי כשאלה נמצאים במצוקה. למשל, אם נחטפו לצרכי כופר על ידי סוחרי אדם. המשמעות היא שהעברת הכספים רק תהפוך למורכבת ויקרה יותר, ותשמש כר לפעילות עבריינית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ