בנט: הושג מתווה חדש שימנע את סגירת מפעל נגב טקסטיל

לדברי שר הכלכלה, המתווה החדש יכלול הלוואות של 3 מיליון שקלים שיחד עם השקעה של הבעלים יספק מנת חמצן למפעל המצוי בקשיים

שירלי סיידלר
כתבת "הארץ" בדרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר
כתבת "הארץ" בדרום

שעות ספורות לאחר שעובדי מפעל "נגב טקסטיל" קיימו מפגן תמיכה בניסיון למנוע את סגירתו, הודיע היום בצהריים (רביעי) שר הכלכלה נפתלי בנט, כי הושג מתווה חדש שיאפשר את המשך פעילותו של המפעל. על פי מתווה זה, שגיבשו משרדי הכלכלה והאוצר, בנוסף ל-1.6 מיליון השקלים שהסכים משרד הכלכלה להלוות תצטרף עתה הלוואה נוספת בגובה 1.4 מיליון שקלים שלה תהיה ערבה התאחדות התעשיינים. כך, יחד עם הזרמת מיליון שקלים נוספים אותם צפוי בעל המפעל להזרים, יהיה לו די כסף כדי להמשיך ולהתקיים.

בסוף 2014 עתיד המפעל להתחבר לזרם הגז הטבעי, מה שיוזיל את עלויות היצור ויצמצם את הוצאות המפעל. עד אז מנהלי המפעל מבקשים מענק של 3 מיליון שקל כדי להמשיך ולקיים את המפעל, ולמנוע את סגירתו אחרי 26 שנה. לפני כשבועיים הציע יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ, מתווה לפיו משרד הכלכלה יעביר למפעל מענק בסך 3 מיליון שקלים, ובעל המפעל יזרים מיליון שקלים נוספים, אלא שמתווה זה לא אושר על ידי משרד האוצר ומשרד הכלכלה, שהציעו מתווה חלופי של הלוואה על בסך 1.6 מיליון שקלים. בתחילת השבוע הקרוב עתידה להתקיים פגישה נוספת בעניין נגב טקסטיל, שם ככל הנראה המפעל יקבל את ההלוואה המוצעת.

בנט כתב בפייסבוק כי בשיחה עם מנכ"ל המפעל עלתה ההצעה למנוע סגירת המפעל. "דרשתי ממנו תוכנית התייעלות אמיתית, וגם השתתפות עצמית של הבעלים בערבות בהיקף של 25 אחוז", כתב בנט שהוסיף כי "כעת, בעלי המפעל צריכים להחליט האם ללכת על ההצעה החדשה". בנט ציין כי אם ההצעה לא תתקבל הוכנה תוכנית חלופית, לפיה 45 העובדים יקלטו במפעלים בסביבה, כמו מפעל רב-בריח באשקלון, ומשרד הכלכלה יממן הסבות מקצועיות לפי דרישה. "אני יודע שהרבה ציפו שפשוט נכתוב צ'ק של 3 מיליון שקל למפעל. זה פופוליסטי ואפילו נחמד, אך זה פשוט בלתי אחראי", כתב.

מפגן התמיכה בנגב טקסטיל, הבוקר

אמש באו מובילי המאבק למשכן הכנסת, במטרה לגייס חברי כנסת שיתמכו בהצלת המפעל. במסגרת פגישותיהם עם בכירים שונים, נועדו הפעילים עם שר הכלכלה נפתלי בנט, שלדבריהם התחייב לפעול בעצמו למען המפעל. רודינה מוסלח, כימאית המפעל שמובילה את המאבק אמרה ל"הארץ": "דיברנו עם השר והסברנו את המשמעות של נגב טקסטיל, היו דמעות והרבה התרגשות, והוא אמר שיעשה הכל כדי לעזור". באותו ערב שוחח השר עם בעל המפעל יצחק טזרטס, שיחה שהוגדרה על ידי מוסלח כחיובית מאוד.
נציגים מקיבוץ יד מרדכי הביאו לרגל המפגן צנצנות דבש, ומזכיר התנועה הקיבוצית איתן ברושי שנכח במקום, הדגיש "הבאנו דבש אבל זה לא מספיק, הגענו כדי להגיד שאנחנו כאן ונהיה לצד המפעל עד סוף המאבק".

נפתלי רז ממס"ד (המחנה הסוציאל דמוקרטי) אמר כי "המערכת עובדת מתוך שיקולים שצריכים להשתנות. חייבים לחזור להיות יותר סוציאליים, לראות יותר את האנשים ופחות את המספרים. אם זה לא ישתנה המצב שלנו רק ילך ויחמיר, תהיה שכבת אוכלוסייה שיש לה הכל ושכבה בלי כלום, וזה מאוד מסוכן".

מפעל נגב טקסטיל הנו מצבעת הסריגים היחידה בארץ ומהווה עוגן לשאר מפעלים בענף הטקסטיל, כאלה שסורגים בדים למפעל וכאלה שניזונים מהבדים המודפסים. במפעל כ-50 עובדים שנותרו אחרי מספר גלי פיטורים בשנה האחרונה, מרביתם עברו את גיל חמישים וחוששים מהשתלבות בשוק העבודה. רחל לוגסי העובדת במפעל כבר 19 שנה אמרה הבוקר במפגן התמיכה: "המדינה צריכה להבין שיש גם עבודת כפיים. אנחנו אולי לא מתעשרים, אבל מתפרנסים בכבוד והולכים בגב זקוף. אני פונה לממשלה ומבקשת שיסתכלו עלינו בגובה העיניים, ושיתנו את מה שאנו זקוקים לו".

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום, צביקה אורן, פנה לשר הכלכלה ולשר האוצר בבקשה לפעול למען המפעל. במכתב ששיגר לשרים כתב: "ערב ראש השנה, אני פונה אליכם על מנת שהממשלה תגבש פיתרון שימנע את סגירתו של מפעל נגב טקסטיל בשדרות. מהיכרותנו עם הענף ואת המפעל, אנו סבורים שיש לנגב טקסטיל זכות קיום עסקית לאחר שיישם את תוכנית ההבראה שהוכנה עבורו. סגירת המפעל לא רק שתהווה מכה קשה לעשרות המשפחות המתפרנסות ממנו ישירות, אלא תגרום גם להפסקת פעילות של חברות נוספות ופיטורי מאות עובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ