ביהמ"ש הורה לבחון בקשת מקלט של זוג מחוף השנהב, החושש כי בתו תעבור מילה

משרד הפנים, שדחה בעבר בקשות מקלט קודמות של בני הזוג, טוען כי לא חל שינוי נסיבות המצדיק בחינת בקשה חדשה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה למשרד הפנים לבחון בקשת מקלט של בני זוג מחוף השנהב, החוששים כי בתם תיאלץ לעבור מילה אם יגורשו חזרה לארצם. משרד הפנים דחה בעבר בקשות מקלט קודמות של בני הזוג שהוגשו בעילות אחרות. לאחר הסרת ההגנה הקבוצתית לאזרחי חוף השנהב בישראל, לפני כשנה, הגישו בקשה נוספת שבמרכזה מילת הנשים הנהוגה בחוף השנהב, אך משרד הפנים סירב לבחון אותה.

המשרד טען כי לא חל כל שינוי בנסיבות המצדיק בחינת בקשה חדשה. ואולם, באחרונה קבעה השופטת צילה צפת כי החלטת משרד הפנים לא לבחון את בקשת המקלט החדשה אינה סבירה והורתה למשרד לבדוק את הטענות באופן ענייני. לפי אמנת האו"ם לפליטים, עליה חתומה ישראל, מילת נשים היא עילה למתן מקלט בשל רדיפה על רקע מגדרי.

בני הזוג, ששמם אסור לפרסום, נכנסו לישראל בנפרד. הגבר שוהה בישראל תשע שנים והאשה שמונה שנים. לאחר כניסתם לישראל הגישו בקשות מקלט וטענו כי אינם יכולים לשוב לחוף השנהב בשל המצב המלחמתי שם ומחשש לרדיפה פוליטית בשל השתייכותם הקבוצתית. שתי הבקשות נדחו לפני כחמש שנים, אך בני הזוג המשיכו לשהות בישראל מתוקף מדיניות "אי ההרחקה" שנהגה באותה עת המדינה כלפי אזרחי חוף השנהב. בעת שהתגוררו בישראל נולדה בתם, כיום בת שבע, ולפני כחצי שנה נולדה להם בת נוספת.

במאי 2012 הגישו בקשת מקלט נוספת, בשל הסרת ההגנה הקבוצתית לאזרחי חוף השנהב. בבקשת המקלט ציינו כי כנהוג בחברה שממנה באו, עם חזרתם לחוף השנהב תבוצע בבתם מילה בכפייה, חרף התנגדותם. הם הדגישו כי משפחותיהם מתעקשות על קיום המילה בשל מסורת וחשש מנידוי חברתי. האם חשפה כי עברה בעצמה מילה, שמהשלכותיה – כאבים ואובדן תחושה באיבר המין – היא סובלת כל חייה. הם ציינו כי בעת הגשת בקשות המקלט הראשונות שלהם בתם טרם נולדה ולכן לא העלו עניין זה. עוד טענו כי לא העלו סוגיה זאת גם לאחר דחיית בקשותיהם, כאשר הגישו בקשות לעיון נוסף, כיוון שבאותה עת היתה בתם בת שנתיים ובגיל זה לא מבצעים מילת נשים.

בני הזוג עם בתם הבכורה בתל אביב, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

בעתירה לבית המשפט, טענו בני הזוג באמצעות עו"ד סמדר בן־נתן, כי בסירובה לבחון את בקשת המקלט שלהם לאחר הסרת ההגנה הזמנית לאזרחי חוף השנהב, פועלת המדינה בניגוד לחובותיה על פי אמנת הפליטים. הם הדגישו כי המדינה התחייבה לאפשר הגשת בקשות מקלט פרטניות עם הסרת הגנה קולקטיבית לאזרחי מדינה כלשהי. עוד טענו כי המדינה כלל אינה בוחנת לגופה את טענתם בעניין מילת נשים ודוחה את הבקשה מטעמים פרוצדורליים. בעתירה נטען כי החלטה זו מוטעית, שרירותית ובלתי סבירה בעליל. בני הזוג הזהירו כי ההחלטה לגרשם עלולה להעמיד את שלומם בסכנה חמורה, להעניש את בתם רק בשל טעות אפשרית של הוריה ולהעמיד אותה בסכנה ממשית של הטלת מום אכזרית ובלתי הפיכה.

המדינה טענה בתגובה כי התנהלות בני הזוג מלמדת כי הם מבקשים להישאר בישראל בכל דרך אפשרית, ומנסים להאריך את שהותם ו"למשוך זמן" על ידי העלאת טענות חדשות וסותרות. משרד הפנים השיב כי לא נפל כל פגם בדחיית הבקשה למקלט מדיני, והיא התקבלה באופן ראוי וסביר תוך שקילת מכלול העובדות והנתונים.

בהחלטתה, התייחסה השופטת צפת לפסק דין של בית המשפט העליון, שהדגיש בין השאר כי דחיית בקשת מקלט על הסף היא צעד דרסטי, השמור למקרים מובהקים וקיצוניים, "לאור ההשלכות החמורות העלולות להיות לחייו, לשלומו ולביטחונו של מבקש המקלט המדיני בעקבות דחיית בקשתו". היא קבעה כי זה אינו המקרה המתאים לדחייה על הסף.

מילת נשים היא מנהג נפוץ בחוף השנהב, בעיקר בקרב האוכלוסייה המוסלמית בצפון ובמערב המדינה. בדצמבר 1998 נחקק בחוף השנהב חוק מיוחד האוסר על כך, ואולם בפועל הוא אינו נאכף. דו"ח של סוכנות הסיוע של האו"ם לילדים "יוניסף" קבע באפריל 2007 כי חוף השנהב היא המדינה עם שיעור מילת הנשים הגבוה ביותר במערב אפריקה. בדו"ח נכתב כי כ–88% מהנשים בצפון המדינה עוברות מילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ