מייסד "אם תרצו": תביעת הדיבה היתה טעות; השופט אידיוט

ארז תדמור, מראשי הארגון בעבר, טוען כי המאבק המשפטי בפעילי השמאל שכינו את התנועה "פאשיסטית" שירת אותם: "אין סיכוי שהשופט יפסוק נגדם"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ארז תדמור, ממייסדי תנועת "אם תרצו" ואחד מראשיה בעבר, מודה כי הגשת תביעת הדיבה נגד קבוצת הפייסבוק "אם תרצו - תנועה פאשיסטית", שנדחתה ברובה בשבוע שעבר, היתה טעות. במאמר שפרסם היום (שלישי) באתר "מידה" אף מכנה תדמור את השופט שהכריע בתביעה, רפאל יעקובי, אידיוט.

במאמרו טוען תדמור כי בשל חשיבותה של "אם תרצו" בשיח הציבורי, הפכה התנועה ל"ארגון המושמץ, המוכפש והנרדף ביותר על ידי עיתון 'הארץ', מאות פרופסורים ושלל ארגוני השמאל הקיצוני". לדבריו, הגשת תביעת הדיבה נגד שמונת פעילי השמאל שעמדו מאחורי הקבוצה היתה טעות, מכיוון שהתביעה שיחקה לידיהם בכך שהעבירה את המאבק לשדה המשפטי, שנוח יותר לשמאל. 

תדמור כותב כי "במקום שהדיון יתנהל מול כלל הציבור, מגרש שבו על כל תומך של 'בצלם' או מיכאל ספרד (אחד מעורכי הדין שייצגו את הנתבעים) ניתן למצוא עשרים תומכים של 'אם תרצו', הועברה ההכרעה למערכת המשפט, בה כל שופט יודע שקידומו ועתידו תלויים בוועדה למינוי שופטים, אותה מרכיבים שלושה נציגים של האוליגרכיה השיפוטית של בית המשפט העליון. לכן, הסיכוי ששופט מחוזי בירושלים יפסוק כנגד אג'נדת זכויות האדם דומה לסיכוי שרב קהילה מגבעת שמואל יכיר בנישואיהם של שלישיית טרנסג'נדרים".

לצד הטיעון התועלתני מעלה תדמור גם נימוק עקרוני ומגן על חופש הביטוי: "אני מעדיף לחיות בחברה שבה חופש הביטוי רחב ככל הניתן, גם אם המחיר הוא שיכנו אותי פאשיסט, ובלבד שיריביי מכירים בזכותי לכנותם סייעני טרור". כאן עובר תדמור לתקוף את השופט יעקובי, ומוסיף: "ושופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רפאל יעקובי, מבין כי זכותי לכנותו אידיוט, מכיוון שאיני מוצא מילה מתאימה יותר לתאר שופט שבפסק דינו כותב כי 'לקיומם של קווי דמיון מסוימים (לפאשיזם) יש אחיזה בעצם הדגשת הלאומיות על ידי התובעת', טענה השקולה לטענה לפיה 'לקיומם של קווי דמיון בין שלי יחימוביץ לסטליניזם יש אחיזה בעצם הדגשת הדאגה לפועלים'". 

ארז תדמורצילום: אמיל סלמן

בסיום המאמר קורא תדמור לחבריו ב"אם תרצו" לוותר על ערעור לבית המשפט העליון, ומציע להם "לנהל את הוויכוח עם ילין (פעיל השמאל רועי ילין, שנכלל בתביעה) וספרד בזירה שבה היכינו אותם שוק על ירך שוב ושוב: הזירה הציבורית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ