בשם האב |

הרב יצחק יוסף הוכתר לרב הספרדי הראשי

הרב עובדיה, שציין היום 93, נכח בטקס המסורתי המתקיים עוד מימי האימפריה העותמאנית. ח"כ מש"ס השתלח בבית היהודי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בדיוק ביום בו ציין 93 שנים, כשהוא במצב בריאותי רעוע, הרב עובדיה יוסף סמך היום (שני) את ידו על ראש בנו, הרב יצחק יוסף, והשתתף בטקס הכתרתו לרב הראשי הספרדי הבא. הרב יוסף־הבן חבש את המצנפת ולבש את גלימתו המעוטרת בחוטי כסף של הראשון לציון, בטקס מסורתי שנערך ברובע היהודי בירושלים. בטקס, שלא היה נעדר סקנדלים, כולל השתלחות פרועה מצד בכיר בש"ס כלפי הבית היהודי, השתתף גם נשיא המדינה שמעון פרס, שחלק שבחים לרב עובדיה.

המעמד הוא טקס מסורתי של ועד העדה הספרדית עוד מימי האימפריה העותמאנית. בבית הכנסת יוחנן בן זכאי ברובע היהודי הוכתרו רבים מאלה שנשאו בתואר חכם באשי והראשון לציון, גם לאחר קום המדינה. הרב יצחק יוסף לבש את הגלימה 40 שנה בדיוק לאחר שלבש אותה לראשונה אביו, הרב עובדיה יוסף.

הבן נבחר בסוף יולי האחרון, יחד עם הרב דוד לאו, בבחירות סוערות שתוצאותיהן נחשבו להישג פוליטי של היו"ר הנוכחי של ש"ס אריה דרעי. דרעי ישב לשולחן הכבוד, לצד הרבנים הראשיים בעבר ובהווה. מי שבלט בהיעדרו היה הרב שלמה עמאר, הרב הראשי הספרדי היוצא, שהוא במקרה גם מחותנו של הרב הנכנס. הרב עמאר הסתכסך עם מחותנו לאחר שהפעיל את כל כוחו בתמיכה במועמד ספרדי אחר לרבנות, אבל בימים האחרונים הוא זכה למחילה מהרב עובדיה יוסף, והיום אף נועד לפגישה ממושכת בבית הרב עובדיה יחד עם בן משפחה אחר, הרב אברהם יוסף.

הרב יצחק יוסף עם אביו, הרב עובדיה יוסףצילום: אמיל סלמן

עד הרגע האחרון לא היה ברור אם הרב עובדיה יגיע לטקס, לאחר שרק בשבוע שעבר שוחרר מאשפוז בבית החולים בשל בעיות חמורות בלבו ובדרכי הנשימה. הוא הוכנס לאולם על כסא גלגלים, ונראה מותש וחיוור. ח"כ דרעי ביקש מעיתונאים, לשווא, שלא לצלם את רגעי הכנסתו לאולם. כאשר האב ביקש לברך את בנו, קולו נשנק ודרעי ביקש להרחיק את המיקרופון. עם זאת הרב עובדיה היה קשוב לנאומים והצטרף בתנועות שפתיים לפרקי הפיוט ולשירת התקווה. הוא עצמו לא היה מסוגל לשאת דברים, ורבים מהדוברים בטקס גילו דאגה למצב בריאותו. הרב יצחק יוסף נשנק בדמעות כשאיחל מעל הבמה בריאות ואריכות ימים לאביו.

הנשיא פרס נשא נאום שבו חלק שבחים רבים לרב עובדיה יוסף, והעמיד אותו בשורה אחת עם דמויות המופת הספרדיות, הרמב"ם, רב סעדיה גאון, רבי יוסף קארו ואחרים. הוא קרא לו "ידידי ורבי, ועל בנו הוא אמר: "במורשת הפאר של יהדות עיראק גדל הרב יצחק יוסף, אשר הוא שורש לאילן גדול שהנחיל ועודנו מנחיל את היסודות האיתנים האלה שיצוקים באכפתיות אמתית ודאגה כנה לכל יהודי ויהודי". פרס גם הזכיר את פסיקתו ההיסטורית של הרב עובדיה כרב ראשי להתרתן של כמעט אלף עגונות לאחר מלחמת יום כיפור, ואת התחייבותו ומאמציו בפועל ש”לא תהיה אשה אחת שתיוותר בסימן שאלה”. הנשיא קרא לרב הראשי הנכנס ללכת בדרכי אביו ו”להאדיר שם שמים בדרכי נועם”.

הטקס ננעל בסקנדל מפואר, כאשר אחד מאחרוני הנואמים – הרב שלום כהן, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס וראש ישיבת הפאר הספרדית פורת יוסף – שחרר שוב את חרצובות לשונו. איש מהיושבים לשולחן הכבוד, בהם הרבנים הראשיים עצמם (הרב עובדיה יוסף והנשיא שמעון פרס כבר יצאו מהאולם בשלב זה) לא מחה נגד דברי כהן, שהשווה את עמדת הכוח של הבית היהודי לסיר לילה הנחבש על הראש ככתר.

כהן פנה אל הרב אלי בן דהן, סגן השר לשירותי דת, ואמר לו "נקווה שמשרד הדתות הוא לא יהיה רק לדתות אחרות (אלא) ידאג גם לדת ישראל, לדתו של הקדוש ברוך הוא... אלי בן דהן, אני מקווה ששמך אלי בן דהן יותר טוב מסגן שר הדתות, כי כתר זה כמו סיר שהתינוקות מלכלכים בו ואתם שמים אותו על הראש. הבית היהודי, תעשו שבאמת יהיה כבוד לראשון לציון, שלא תהיה במועצה הדתית אשה יושבת ראש. זו מועצה דתית! לא יהיו דיינים שלא ראויים לדין. לא יהיו רבנים שלא ראויים לזה". בן דהן קרא לרבנים שנכחו במעמד לגנות את דברי כהן, שכבר סיבך בעבר את ש"ס בהשתלחויות פרועות, למשל כשכינה את הבית היהודי ומצביעיו "עמלק" והבטיח־ניבא להם גיהנום.

טקס הכתרת הרב יצחק יוסף, היוםצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ