פסילת התיקון לחוק נגד הסתננות |

כשהחלטת בג"ץ הגיעה לדרום ת"א

"האפריקאים טובים למדינה, הפשע בא כי לא נותנים אישורי עבודה", אומר תושב שכונת התקווה, אך חברו מתעקש: "ככה לא תהיה מדינה"

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

הדיווחים כאילו שכונות הדרום בתל אביב זועמות על החלטת בג"ץ לא ממש נכונים. ראשית, מסיבוב בשכונת התקווה כמה שעות אחרי ההחלטה עולה כי מעטים בלבד שמעו עליה. למעשה גם אף אחד מהם לא ממש הכיר את החוק שבג"ץ ביטל. בנוסף, שכונות הדרום מורכבות מאנשים שונים, שכדרכו של עולם הם בעלי דעות שונות.

ג'ו דמרי, גימלאי של צים שיושב בבר ברחוב ההגנה, אומר דברים קשים: "אני אדם שלא שונא אף אחד, אבל היום לילדים קשה ללכת בלילה בשכונה. אני פוחד להגיד מלים מיותרות, אבל יש ונדליזם נוראי. אתמול בחור חטף לזקנה תיק. תפסו אותו והוא אמר 'איי וונט טו איט. איי מאסט סטיל' והזקנה הרוסייה ישבה ובכתה. השכונה הפכה למשהו נוראי, זה אפריקה ממש". "למה שלא יגנבו בצפון תל אביב? למה לא יגנבו בנווה אביבים?", שואל גבר שיושב לידו.

במסעדת "הסלוף" בכניסה לשוק התקווה יושבים בעל המקום יעקב צוברי, האינסטלטור מאיר דוידי ועדי חנין, שעבד בבנק ופרש לטפל באשתו. למשמע פסיקת בג”ץ, אומר צוברי "אני נגד שישימו אותם בכלא. לדעתי האפריקאים טובים למדינה, אפילו טובים מאוד. הם עושים עבודות שאנחנו לא מוכנים לעשות ומאז ומתמיד כשבאים לכאן מהגרים זה נותן לנו כוח ומחזק את הכלכלה". בתגובה לטענות על הפשיעה והאלימות, הוא אומר כי "הפשע בא כי לא נותנים אישורי עבודה. גם אם לי אסור היה לעבוד והייתי רוצה לאכול, הייתי גונב".

חנין לא מתאפק ונכנס לשיחה בהתרגשות. "אשתי חולה והעובדת הזרה מהודו שמטפלת בה מבוקר עד ערב יקרה עבורי יותר מאחי. הם גונבים כי אין להם מה לעשות. אם כל המסתננים יישבעו אמונים ויתחייבו לשמור על החוק, מצדי שיקבלו אזרחות".

"אם ככה, לא תהיה לנו מדינה", אומר דוידי, "אני לא שונא זרים, אבל צריך לעשות את זה בצורה מבוקרת. גם אם מחליטים לקלוט 50 אלף איש, צריך לעשות את זה לפי חוק. חייב להיות סדר. אני אומר, תפזר אותם גם בצפון תל אביב. אחרת יוצרים גטאות".

לא רחוק מהם, ליד תחנת הדלק שעל קירה רוסס גרפיטי “כושי מניאק”, יושבים על מכשול תנועה שני אריתריאים. כשהם שומעים על החלטת בג”ץ, הם מרוצים: "קודם כל זה סבבה", אומר אחד מהם, שמכנה את עצמו משה. "שלוש שנים בכלא זה הרבה מאוד. אנחנו בני אדם מסכנים. אם גונבים, זה כי אין אישור עבודה. אם יהיה לנו אישור, כל אחד יעבוד ויחזור לבית שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ