העיתונאית והסופרת מירה אברך מתה בגיל 88

אברך כתבה את הטור הפופולרי "מירה אברך מספרת על גברים ונשים" ב"ידיעות אחרונות" וכתבה בין היתר ספר על פולה בן גוריון ועל אישים נוספים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

העיתונאית מירה אברך, שעבדה במשך שנים רבות כ"כתבת חברה" ב"ידיעות אחרונות", מתה בגיל 88. במחצית השניה של המאה העשרים היא פרסמה טור רכילות פופולרי בעיתון, שהפך אותה ל"כתבת החברה מס' 1" של ישראל.

ההיסטוריון ד"ר מרדכי נאור, שחקר את תולדות העיתונות העברית, כתב כי "בימיה הטובים היתה לה הלצה קבועה על עצמה: 'אני הולכת ברחוב ופוגשת מכר. הוא לוחץ את ידי ושואל: נו, מה נשמע אצלי?'".

אברך, שגרה בתל אביב, נולדה בקיל שבגרמניה. ב-1933 עלתה לארץ ישראל ושירתה בצבא הבריטי. בהמשך הצטרפה לאצ"ל ולאחר מכן שירתה בצה"ל. אחרי מלחמת העצמאות עבדה כציירת אופנה ביומון "חירות". ב-1950 הצטרפה ל"ידיעות אחרונות". לצד זאת, כתבה כמה ספרים, ביניהם "פולה", על אשת ראש הממשלה בן גוריון.

ד"ר נאור תיאר במאמר שפירסם ב"העין השביעית" את תחילת דרכה העיתונאית: "יום אחד פגשה את נח מוזס, העורך האחראי של "ידיעות אחרונות", והוא הציע לה עבודה בשבועון "לאשה". דב יודקובסקי, העורך בפועל של "ידיעות אחרונות", הבחין בצעירה האנרגטית ואמר לה: "מירה, כתבי לנו טור על אישים ומנהיגים במדינה". לשאלתה של מירה המופתעת, "איך עושים את זה?", השיב לה יודקובסקי: "כתבי כפי שאת מדברת, רק קצת פחות".

מירה אברךצילום: יעקב סער / לע"מ

מאז, כמעט כל המחצית השניה של המאה ה-20, היא פירסמה טור חברתי פופולרי בעיתון - "מירה אברך מספרת על גברים ונשים" - ששרד גם כשכתבי חברה ורכילאים אחרים קמו ונפלו, כדברי נאור. היא סיפקה מידע על ח"כים, אישי ציבור, אמנים ומנהיגים לצד אנשי צבא בכירים.

לצד עבודתה העיתונאית היא פירסמה כמה ספרים, ביניהם "פולה", על אשת ראש הממשלה בן גוריון. במקור, ניסתה לראיין את בעלה, אך במקום זאת התיידדה עם רעייתו, ופירסמה כתבה בת כמה עמודים, שזכתה לפופולריות רבה, ובהמשך הפכה לספר.

אברך היתה מאוד מקושרת לאנשים חשובים ומפורסמים. לצד קשר קרוב לבן גוריון, היא נפגשה גם עם סאדאת, מובארק, ג'ורג' בוש, מארק שאגאל וסמואל בקט. קשר מיוחד היה לה עם שמעון פרס. "הייתי באה לבקר את סוניה פרס בביתה ובהזדמנויות אלה שמעון היה מייעץ לי למי לטלפן ועם מי ליצור קשר. אני משוכנעת כי הידידות שרחש לי פרס פתחה בפני דלתות רבות בארץ וגם במקומות אחרים בעולם", כתבה בזכרונותיה.

אברך הותירה אחריה את הד"ר מקס רייס, כימאי נודע, שהיה נשיא הטכניון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ