מות גורו הקבלה פתר את תעלומת אחוזת הקבר המסתורית

הרב שרגא ברג, מייסד מרכז הקבלה, נטמן היום במערה מפוארת בצפת; ידוענים מהארץ והעולם, בהם אשטון קוצ'ר, השתתפו בטקס ההלוויה הייחודי

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

ארבע שנים עמדה ריקה מערת הקבר המפוארת שנחצבה במיוחד בבית העלמין החדש בצפת, ורק קומץ אנשים ידעו למי היא נועדה. הבוקר (רביעי), נפתרה התעלומה, כאשר הרב שרגא ברג (86), מייסד מרכז הקבלה, הובא למנוחות בהלוויה מפוארת בהשתתפות מאות אבלים מהארץ ומחו”ל. בנוכחים היו גם דמויות מוכרות כמו השחקנים אשטון קוצ’ר ומילה קוניס והשר להגנת הסביבה עמיר פרץ.

דוכן אספרסו, שתיה קרה ועוגות שהוקמו על ידי חברת קייטרינג קיבלו את פני האבלים שלבשו לבן. צוות טלוויזיה שידר את ההלוויה בשידור ישיר לאתר האינטרנט של מרכז הקבלה וצוות אחר הקים מערכת הגברה. עשרות מאבטחים הסתובבו בין קהל האבלים השקט, ובסמוך חנתה ניידת טיפול נמרץ של מד"א ובה צוות רפואי בהיכון. אחרי שנישאו ההספדים הניחו מאות המשתתפים ידיים איש על כתפי רעהו ושרו בקול חרישי, כשהם נעים מצד לצד, "אני מאמין באמונה שלמה בביאת המשיח". לאט לאט גוועה השירה והפכה למעין תפילה חרישית.

השחקן אשטון קוצ'ר בבית הקברות בצפתצילום: גיל אליהו

אנשיו של ברג דאגו טרם מותו, כבר לפני כארבע שנים, להקמתה של אחוזת הקבר, המתפרשת על פני קרוב לחצי דונם (שטח של כ-35 חלקות קבר), וניכרת היטב לעין בהשוואה למצבות הצנועות הסובבות אותה. קברו של ברג נמצא בתוך מערה שנבנתה במיוחד לשם כך. מדובר במערה שנבנתה במשך מספר חודשים ובתוכה שני אולמות. המערה מוגפת בשער ברזל ומבחוץ ניתן לראות כי בפנים נבנו מדרגות אבן המקשטות את רחבת הכניסה וכן תבליט של מנורת הקנים שהוטבע על קיר אולם המבואה. הכניסה למבנה סגורה בפני עוברים ושבים ומתאפשרת רק באמצעות קוד סודי. ההערכות לפני ארבע שנים היו כי מחיר הקרקע שנקנתה עשוי להגיע עד ל-700,000 שקלים, ומחיר הקמת המערה נאמד במאות אלפי שקלים נוספים.

טרי סמואלס שהגיע להלוויה במיוחד מטורונטו, סיפר כי הרב היה עבורו מורה רוחני. "הרב עשה נסים ועזר לי בזמנים קשים מאד. הוא גילה בפני את דרכי האמת והצדק ונתן משמעות לחיי". לדבריו, אנשים רבים הגיעו להלוויה מארה"ב ומקנדה.

סמואלס ציין את חשיבות הקבורה בצפת, ליד אנשי הקבלה החשובים. "יש כאן משהו מיוחד מאד", אמר. לדבריו "הרב למד את כתבי האר"י והביא את ידע הקבלה והזוהר לעולם. הוא אמר לנו שהתורה אינו ספר של אמונה, אלא ספר שאומר לנו איך להשתמש בעולם הרוחני ולהביא אור ואהבה לחיינו. כולנו אחראים על חיינו ולמה שקורה לנו. איננו יכולים להאשים ולשפוט אף אדם אחר".

טקס ההלוויה של הרב ברגצילום: גיל אליהו

“נמשיך בדרכו של הרב ברג ואפילו בעוצמה גדולה יותר”, הוסיף. “מקומו לא יוכל להתמלא ועכשיו הכל תלוי בכל אחד ואחד. עלינו לעבוד קשה יותר ולהביא את הידע של רבי שמעון בר יוחאי ושל הזוהר לכל האנושות”.

שולמית מירושלים אמרה כי היא הולכת אחרי הרב ברג כבר 45 שנים. לדבריה "היה איש צנוע, חביב ורודף שלום. האמין באדם באשר הוא אדם, ללא הבדל צבע, דת ומין". לדבריה "הרב השפיע על חיי. חיי השתנו, למדתי לוותר, לא לכעוס ולעזור לזולת. למדתי לסלוח לכל אדם". יעל שהגיעה ממרכז הארץ אמרה כי עבורה הרב "היה כמו אבא". היא הוסיפה כי "למרות שההלוויה נערכה לפני החג, אנחנו נהיה רק בשמחה".

הכניסה למערת הקבר של הרב ברגצילום: גיל אליהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ