מת אלעזר גרנות, לשעבר ח"כ ומזכ"ל מפ”ם

גרנות, בן 86, כיהן כחבר כנסת בשנים 1988-1981, ולצד זאת פרסם שירים. "ציונות הבונה על שלילת זכויות לאומיות מעם אחר היא סתירה עצמית", אמר ב-1969

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

אלעזר גרנות, שכיהן בשנות ה-80 כמזכ"ל מפ"ם וכח"כ מטעמה ומטעם המערך, מת היום (חמישי) והוא בן 86. "השקפת היסוד שלי היא שלשני העמים, היהודי והערבי, זכויות יסוד היסטוריות לאותה טריטוריה פה בארץ ישראל, וכדי שיוכלו להיות יחד מוכרחה להיות פשרה מוסכמת", אמר בראיון ל"מעריב" ב-1969. בהודעה שפרסמה מרצ עם מותו של גרנות הוא הוגדר "איש שלום, חזון ועשייה".

גרנות, שנולד בירושלים, למד ברחובות ובתיכון החקלאי בפרדס חנה. בהמשך הצטרף לבריגדה היהודית ולחם בקרבות באיטליה ובמדינות נוספות באירופה. במלחמת העצמאות השתתף בקרבות בירושלים, בנגב ובסיני, בין היתר תחת פיקודו של יצחק שדה. ב-1955 נרצחה אשתו הראשונה, מלכה, בידי מחבלים שתקפו ממארב את האוטובוס שבו נסעה. לאחר מכן עבר מקיבוץ סאסא לקיבוץ שובל.

את הקריירה הפוליטית שלו החל גרנות בשנות ה-60. תחילה היה רכז הדור הצעיר של מפ"ם, בהמשך מזכירה הארגוני, מזכירה המדיני ובסוף מזכירה הכללי של המפלגה. בין 1981 ו-1988 כיהן כחבר בכנסות ה-10 וה-11 מטעם מפ"ם והמערך והיה פעיל בוועדות חוקה, חוק ומשפט, הכנסת וחוץ וביטחון. בבחירות לכנסת ה-17 הוא הוצב במקום סמלי ברשימת מרצ לכנסת.

"נדמה לי שהנכונות שלנו לפשרה כזאת התערערה בגלל הניסיונות המרים בעבר, ומתוך שכרון הנצחון של מלחמת ששת הימים. אני רואה במצב הנוכחי סכנה לתפקיד הציוני של המדינה", אמר גרנות ב-1969. "אני רואה בציונות לא רק תנועת שחרור של העם היהודי, כי אם אחת מתנועות השחרור המופלאות בהיסטוריה... אולם אם קיימת היום תופעה של ציונות, הבונה על שלילת זכויות לאומיות של עם אחר, הרי זו סתירה עצמית. אנו עדים היום לתהליך של שוביניזם, לאומנות יהודית, המכרסם ביסודות קיומנו".

ב-1984, לאחר ששב מפגישות עם פלסטינים בארה"ב, אמר גרנות כי "הופרכה הטענה שאין עם מי לדבר, ולקח זה הוא אימת הליכוד. אויבם האמיתי של שמיר וארנס הוא דווקא הפלסטיני המתון המוכן לפשרה".

לצד עיסוקו הפוליטי היה גרנות גם משורר, שפירסם שירים בכתבי עת ובעיתונים. בעיצומה של מלחמת העצמאות נמסרו שיריו לאברהם שלונסקי, שפירסם אותם במוסף לספרות של "על המשמר". "הלוחם האלמוני הפך למשורר מוכר", כתב עליו לימים אלישע פורת, משורר וחוקר שירה. בנוסף, כתב רומן שעסק ברצח ארלוזורוב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ