אם הילדים: "רשויות הרווחה לא הבינו את חומרת המצב"

מאות השתתפו בהלווייתם של הילדים עדן ויהב ביישוב בת חפר. האם ספדה על קברם: "הוא לא היה אב מסור. הוא הפך את יהב לילד עצוב ומגמגם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות בני אדם השתתפו הבוקר (שישי) במסע הלוויה של הילדים עדן (4) ויהב (5) גור שנרצחו על ידי אביהם בערב החג. רונית, אמם של הילדים, ספדה לבניה והפנתה אצבע מאשימה כלפי רשויות הרווחה שלטענתה "לא הבינו את חומרת המצב" והגדירה את האב הרוצח, כ"אב מסור לילדיו".

"הטרגדיה האישית שלי היא סיפורה של משפחה נורמטיבית שלא הכירה את רשויות הרווחה והמשטרה ונפלה קורבן לטירופו של אבי ילדי", ספדה האם מעל קברם הטרי של ילדיה. "למרות כל התרעותי שחיי וחיי ילדי בסכנה מתמדת, הצליח אבי ילדיי להתל בשוטרים וברשויות הרווחה תוך שהוא נעזר בחבריו ובבני משפחתו שהציגו מצג שווא".

האם הוסיפה כי כאשר הבינה שהמצב לא ישתפר היא פנתה לרשויות הרווחה בבקשת עזרה. "לדאבוני רשויות הרווחה לא הבינו את חומרת המצב. ואף עכשיו מסרו שהאב היה מסור לילדיו. רשויות הרווחה אולי לא מבינות שכשאב גונב את כספי המשפחה ומפקיר את ילדיו לחסדי אחרים זהו לא אב מסור". 

קבריהם של עדן ויהב גור, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

לדברי האם, בעלה קנה בכספו את חוות הדעת הפסיכיאטרית המאשרת כי הוא כשיר ואינו מהווה סכנה לילדיו. היא תיארה מסכת התעללות שעברו ילדיה: "יהב, שעוד לא מלאו לו 5, לא הורשה לבכות והוא רק ילד. הוא נצבט פעם אחר פעם ובעוצמה רבה על ידי אביו. מילד שמח הוא הפך לעצוב ומגמגם".

ההיסטוריה של משפחת גור בשנים שלפני הרצח, כפי שהיא מתוארת בפניותיה לאגף הרווחה של המועצה האזורית עמק חפר, מעלה את השאלה אם ניתן היה לזהות את הסכנה ולמנוע אותה. את הטענות דוחה גלית גרופר, מנהלת אגף הרווחה במועצה האזורית עמק חפר. “מדובר במקרה טרגי וקשה”, אמרה אתמול גרופר, “זיהינו נכון את המסוכנות של האב, ופעלנו ביתר זהירות, אף מעל הנדרש, בכל האמצעים החוקיים והמשפטיים שעמדו לרשותנו, כדי להבטיח את ההגנה על הילדים והאשה. יצר הנקם של אלי גור ברונית, אם ילדיו, היה חזק, ולא היו כל סימנים על כוונתו לבצע מעשה אכזרי שכזה ולהתאבד”.

משפחת גור פנתה לראשונה לאגף הרווחה במועצה האזורית שבה חיה בפברואר 2011, 
בשל מצוקה כלכלית אליה נקלעה. מאז אותה פנייה לא היה לאגף קשר עם המשפחה במשך כשנה וחצי.

ביוני 2012, בעקבות דיווח מהמשטרה על תלונה שהגישה רונית גור נגד בעלה אלי, על אלימות מילולית ופגיעה ברכוש, פנתה אליהם עובדת סוציאלית של המועצה האזורית והציעה להם טיפול זוגי־משפחתי. למרות האלימות ביקשו השניים לשמר את הזוגיות בינהם בשלב זה.

אלי גורצילום: פייסבוק

לאחר שני מפגשים עם בני הזוג בתחנה לטיפול משפחתי הוחלט לפצל את הפגישות עמם לשני מטפלים שונים. בסביבות יוני השנה דיווחה המטפלת המשפחתית שטיפלה בבעל כי היא מודאגת, נוכח תחושתה כי קיימת הסלמה בסכסוך בין בני הזוג.

ב–4 ביוני 2013 נפגשה רונית גור עם עובדת סוציאלית המטפלת באלימות במשפחה. במסגרת הפגישה סיפרה לה על ההחלטה להתגרש, אולם אמרה שטרם הודיעה לבעלה על כך. הרשויות הציעו לרונית להצטרף לתוכנית הגנה בקהילה או לחלופין לעזוב את הבית, אך היא סירבה.

ב-10 ביוני הגישה רונית גור תלונה נוספת במשטרה נגד בעלה על תקיפה. בעקבות התלונה הזו הוחלט להוציא לאלי גור צו הרחקה מהבית. רונית גור ביקשה להרחיקו גם מהילדים.

הילדים עדן ויהב גור

במסגרת צו ההרחקה, שקיבל תוקף של בית משפט לענייני משפחה, נאסר עליו להגיע ליישוב שבו היא מתגוררת וכן ליצור כל קשר עמה. במשך כחודש לא נפגש אלי גור עם ילדיו וטען כל הזמן כי הוא מורחק מהילדים שלא בצדק, ודרש שיאפשרו לו להיפגש עמם.

בהסכמת האם, ובאישור בית משפט, הוחלט כי אלי גור ייפגש עם ילדיו במרכז קשר.

הפגישות של האב עם ילדיו התקיימו במרכז הקשר בחדרה. הוא הקפיד לבוא באופן קבוע ובזמן לפגישה עם ילדיו, ועל פי דיווח העובדת הסוציאלית במקום, הוא התנהג לילדים יפה, והקשר שלו עמם היה טוב.

בתחילת יולי הודיע אלי גור כי הגיש תביעת גירושים מאשתו בבית הדין הרבני. סמוך לפקיעת תוקף צו ההרחקה נגדו, נדרשה העובדת הסוציאלית לסדרי דין להגיש חוות דעת לבית המשפט לענייני משפחה בחדרה.

לקראת הדיון קיימו שירותי הרווחה במועצה מפגשים עם אנשי החינוך, מהם עולה כי הילדים טופלו כיאות, אך לא מן הנמנע שהסכסוך בין ההורים משפיע גם עליהם.

ב-25.7 בדיון לקביעת מפגשים בין האב לילדים, הגישה העובדת הסוציאלית לסדרי דין תסקיר, בו המליצה לאפשר מפגשים כאלה במרכז קשר וביקשה כי תיערך בדיקה פסיכיאטרית לאלי גור, לקבוע את רמת מסוכנותו. אלי גור כעס מאוד 
על הבקשה.

עם זאת, גור הלך לפסיכיאטרית של קופת חולים וב-3.9 הגיש לבית המשפט את חוות דעתה, שלפיה הוא בריא בנפשו ואינו זקוק לטיפול פסיכיאטרי 
או פסיכולוגי.

בחודש האחרון ביקשה רונית גור להאריך את צו ההרחקה 
של בעלה ממנה. בית המשפט לענייני משפחה בחדרה אישר את הבקשה ואף אלי גור הסכים לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ