היום: תהלוכות ביישובים ערביים לציון 13 שנה למהומות אוקטובר

התהלוכה המרכזית תתקיים בכפר מנדא. ועדת המעקב לא הכריזה הפעם על שביתה כללית ותישמר שגרת החיים ביישובים, ובעיקר בבתי הספר

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בחברה הערבית בישראל יציינו היום (שלישי) מלאת 13 שנה למהומות אוקטובר 2000. האירועים יתקיימו ביישובים שבהם נהרגו 13 האזרחים הערבים, ויצוינו בתהלוכות מקומיות והנחת זרים על קברי ההרוגים. הלילה התקיימו גם תהלוכות לפידים.

התהלוכה המרכזית תתקיים בכפר מנדא ותצא לדרך בשעה ארבע וחצי אחר הצהריים. בוועדת המעקב של ערביי ישראל קראו לכל המפלגות והתנועות הפוליטיות בחברה הערבית לפעול להצלחת הפעילות, להשתתף בתהלוכות ולהתעלם מהוויכוחים הפוליטיים בין המפלגות, ביישובים הערביים שרובם נתונים בעיצומה של מערכת הבחירות המקומית.

בוועדת המעקב ציינו כי הנסיבות שהביאו לפרוץ האירועים לא השתנו, כי הכיבוש נמשך עדיין, האיום על מסגד אל־אקצה גדל והאיום בפינוי אלפי אזרחים ערבים בנגב גובר עקב תוכנית פראוור. יש לציין כי ועדת המעקב לא הכריזה הפעם על שביתה כללית. שגרת היום ביישובים, ובעיקר בבתי הספר, תישמר. בוועדת המעקב לענייני חינוך קראו למנהלי ומורי בתי הספר להקדיש שעת לימוד לאירועים ולנסיבות מהומות אוקטובר 2000.

מהומות אוקטובר
הפגנה בנצרת באוקטובר 200צילום: ירון קמינסקי

אחת השאלות הבעיות הנחשבות עדיין עומדות בעינן בעיני משפחות 13 ההרוגים היא שאף לא שוטר או קצין במשטרת ישראל לא הועמד לדין לאחר האירועים. ביוני 2008 קיבל היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, את המלצת הצוות המיוחד מטעם הפרקליטות, והורה לסגור את תיקי החקירה בפרשה זו, בטענה שאין די ראיות שישמשו בסיס לחקירה פלילית ולהגשת כתבי אישום נגד שוטרים.

אירועי אוקטובר 2000 היו גל מהומות והפגנות של ערבים בישראל, שפרץ בסמיכות לפרוץ האינתיפאדה השנייה. באירועים נהרגו 13 ערבים אזרחי ישראל ופלסטיני שאינו אזרח ישראלי. נהרג גם יהודי ישראלי אחד מזריקת אבנים.

האירועים החלו בהפגנות הזדהות עם הפלסטינים בשטחים, לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה. הן הובילו לחסימת כבישים והידרדרו במהירות לעימותים בין המפגינים למשטרה ועוברי אורח. משטרת ישראל ומשמר הגבול הגיבו גם בירי אש חיה. עד ששככו כעבור שבוע, האירועים הידרדרו להצתות ומהומות בערים וכפרים ערביים ומעורבים ברחבי הארץ. הממשלה, בראשות אהוד ברק, קיבלה את בקשת הנהגת הערבים והקימה ועדת חקירה ממלכתית לאירועים, בראשות השופט תיאודור אור (“ועדת אור”). במסקנותיה מתחה הוועדה ביקורת קשה על שרים בממשלה, על קצינים במשטרת ישראל, ועל מנהיגים בציבור הערבי הישראלי. על מסקנות הוועדה נמתחה ביקורת, הן בממשלה ובכנסת והן בהנהגת הציבור הערבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ