נשות הכותל מוכנות לפשרה: יתפללו בקשת רובינסון הסמוכה לרחבת הכותל

השר בנט בירך על ההחלטה: "מאמצי הממשלה להבטיח אפשרות תפילה לכל יהודי בכותל הינן חיוניות לחיזוקה של ירושלים"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

לאחר ויכוחים נוקבים, ארגון נשות הכותל החליט אמש (ראשון) לקבל פשרה במסגרתה חברותיו יתפללו בקשת רובינסון שבגן הארכיאולוגי הסמוך לכותל, במקום ברחבת התפילה המרכזית של הכותל, בהתאם למתווה שהציע יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי. נכונות הארגון לפשרה נחשפה ביום שישי ב"הארץ".

השר לירושלים והתפוצות, נפתלי בנט, הגיב הבוקר על ההחלטה: "אני מברך את נשות הכותל על הפשרה המתגבשת. מאמצי הממשלה להבטיח אפשרות תפילה לכל יהודי בכותל המערבי הינן חיוניות לחיזוקו של העם היהודי ולחיזוקה של ירושלים".

ועדה בראשות מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט אמורה לגבש בקרוב הסדר חדש באתר הקדוש, כשברקע תוכניתו של שרנסקי, הנהנית מתמיכת ראש הממשלה, להקים "עזרת ישראל" שוויונית שתזכה למעמד שווה לזה של רחבת התפילה הקיימת.

נשות הכותל מתפללות ביום שישי האחרוןצילום: מיכל פתאל

נשות הכותל דחו במרוצת השנים שורה של הצעות הפשרה, החל מההסדר שקבע בג"ץ ב-2003 ולפיו הן יתפללו במתחם קשת רובינסון אם הממשלה תדאג להקים בתוך הגן הארכיאולוגי תנאים נאותים לתפילה, וכלה במתווה שרנסקי לאחרונה. פסיקת בית המשפט המחוזי, באביב האחרון, הניבה לנשות הכותל הישג משפטי חסר תקדים, לפיו יש להתיר להן תפילה כמנהגן ברחבה המרכזית, בעיקר כל עוד לא התמלאו התנאים שקבע בג"ץ לפני עשור.

במקביל למאמצי הממשלה למצוא הסדר, לפני כחודש וחצי הוקמה בהוראת השר לענייני תפוצות נפתלי בנט במה מוגבהת בגן הארכיאולוגי, שטחה מאות מטרים רבועים, המיועדת לתפילות. הרחבה פתוחה 24 שעות ביממה ופועלת ללא פיקוח רבנים. בנט הסביר כי אין מדובר בפתרון לנשות הכותל, אלא עבור כל מי שלא מעוניין בתפילה אורתודוקסית בהפרדה בין המינים.

מהלכי הממשלה האחרונים נעשו במקביל למו"מ עם כל הצדדים המעורבים, ובפרט התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית בארה"ב. שתי התנועות הגיבו בחיוב למהלך של בנט, שנתפש כמחווה עבור צאן מרעיתם, אבל טרם בירכו על המוגמר.

מתחם קשת רובינסון נושק לכותל המערבי, אך מנותק מרחבת התפילה המרכזית. הוא משתרע דרומית לרחבה המרכזית בין שער האשפות למעלה המוגרבים. על פי הצעת שרנסקי, ישונו פני האזור באופן דרמטי: תוקם רחבה משותפת שתוביל את המבקרים לשלושה מתחמים במפלס אחד – רחבת התפילה הקיימת, שתישאר בפיקוח אורתודוקסי, "עזרת ישראל" (או "העזרה הישראלית") השוויונית במתחם קשת רובינסון, וביניהן מתחם שלישי - מעלה המוגרבים המוביל להר הבית.

בדיונים הפנימיים של נשות הכותל, בימים האחרונים, הבהירו החברות כי לא יסתפקו במתווה שרנסקי כפי שהוא. הועלתה למשל דרישה כי "עזרת ישראל" במתחם רובינסון תוכל לאכלס לא פחות מ-500 מתפללות בעת ובעונה אחת, ושהרחבה תהיה במגע עם הכותל עצמו (כיום הרחבה שהוקמה בהוראת בנט מרוחקת מהכותל, והקמת רחבה בצמוד לו נתקלת בהתנגדות מוחצת של רשות העתיקות). עוד הועלתה דרישה כי בראש המינהלת שתוקם לאתר עזרת ישראל תועמד יו"ר נשות הכותל ענת הופמן, והמינהלת תזכה לתקציבים שווים לאלה של הקרן למורשת הכותל המערבי בראשות הרב רבינוביץ. כמו כן דרשו החברות כי לאחר השלמת העבודות באתר, המדינה תדאג להביא ל'עזרת ישראל' אורחים בביקורים דיפלומטיים רשמיים. בשלב הביניים, עד שתושלם הקמת הרחבה, נשות הכותל דורשות להתיר להן להתפלל ברחבה המרכזית של הכותל.

בין חברות הנהלת הארגון יש מי שרואות בפשרה כניעה. לדבריהן בדיונים הפנימיים, מדובר בסטייה מהמאבק שהובילו במשך 25 שנה, להתפלל אך ורק ברחבת התפילה המרכזית בעזרת הנשים תוך התעקשות על מעמדן השווה. כמו כן טענו המתנגדים, כי מדובר בארגון פלורליסטי הכולל גם נשים אורתודוקסיות, שלא יסכימו להתפלל ברחבה מעורבת המיועדת לנשים וגברים ביחד כפי שמתכנן שרנסקי. המתנגדות טענו גם כי אם הממשלה תכפה חקיקה שתאסור עליהן להתפלל ברחבה המרכזית – עליהן לעתור לבג"ץ ולא להגיב בהרמת ידיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ