נתניהו: עם ישראל איבד את אחד מחכמי הדור

יו"ר ש"ס אריה דרעי מירר בבכי בעת שהודיע לעיתונאים על מותו של הרב. "אוי לי שהגעתי ליום שבו אני צריך לבשר על פטירתו של אבא שלנו"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מסע ההלוויה של הרב עובדיה יוסף, שמת בצהריים (שני) בבית החולים הדסה עין כרם, ייצא בשעה 18:00 מישיבת פורת יוסף בשכונת גאולה אל בית העלמין בסנהדריה. עם היוודע דבר מותו של הרב אנשי ציבור רבים הביעו את צערם ובהם ראש הממשלה נתניהו שאמר: "עם ישראל איבד את אחד מחכמי הדור".

"שמעתי ביגון כבד על לכתו של הרב הראשון לציון הרב עובדיה יוסף", אמר נתניהו. "הרב עובדיה היה ענק בתורה ובהלכה ומורה דרך. בפגישותיי עמו תמיד החכמתי ולמדתי. עם ישראל איבד את אחד מחכמי הדור. אני שולח את תנחומי למשפחתו, לתלמידיו ולמוקירי דרכו הרבים".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

דקות לאחר מותו של הרב יצא מבית החולים יו"ר ש"ס כדי למסור הודעה לעיתונות. כשהוא ממרר בבכי אמר: "אוי לי שהגעתי ליום הזה שאני צריך לבשר על פטירתו של אבא שלנו. לפני כמה דקות אבא שלנו, המנהיג שלנו, המרן עובדיה יוסף הלך לעולמו. כל היום חיכיתי לבשר לכם שאנחנו לוקחים אותו הביתה בריא ושלם אבל אני מבשר לכם שהוא נפטר. אנחנו מודים לכל הרופאים ולכל צוות בית החולים שמסר את עצמו לרב. אנחנו מעריכים ומוקירים את כל מה שהם עשו".

צפו בדברי נתניהו לזכר הרב עובדיה יוסף ז''ל:

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) הביע גם הוא את תנחומיו לבני משפחתו של הרב עובדיה יוסף. עבאס, שנפגש בצהריים עם קבוצה של חברי כנסת מהשדולה לפתרון הסכסוך הערבי-ישראלי בראשותו של ח"כ חיליק בר, אמר שהוא פגש בעבר את בני משפחתו של הרב והוא מנחם את המשפחה.

ב-2010, הרב יוסף, איחל במהלך שיעור שהעביר למותם של עבאס ושל העם הפלסטיני. בין השאר אמר "שייתמו אויבנו ושונאינו, אבו מאזן וכל הרשעים האלה שייאבדו מן העולם, יכה בהם הקדוש ברוך הוא מכת דבר, בהם ובפלסטינים האלה - רשעים צוררי ישראל".

מותו של הרב עובדיה יוסף - כל הכתבות והפרשנויות: 
יאיר אטינגר: מהפוסקים החשובים בדורות האחרונים | אנשיל פפר: חולשתו של גדול הדור | יאיר אטינגר: לא יהיה לו יורש | עופר אדרת: סרטון נדיר של הכתרתו לרב הראשי | יאיר אטינגר: רב שהתיר אלף עגונות | יוסי שריד: "המנהיג הרוחני" שרוחו רעה | יאיר אסולין: הרב שאהב בני אדם | שחר אילן: אז למה הוא היה כל כך גדול?

אריה דרעי בבית החולים לאחר מותו של הרב יוסף, היוםצילום: אורן נחשון

נשיא המדינה שמעון פרס הביע את תנחומיו וסיפר: "לפני מספר שעות הלכתי להיפרד ממורי רבי וידיד נפשי המרן עובדיה יוסף- זו הייתה שעה קשה. גרוני נחנק מדמעות- לחצתי את ידו שעוד הייתה חמה ונשקתי על מצחו שנראה לי גדול כתמיד. כשלחצתי את ידו חשתי שאני לוחץ את ידה של ההיסטוריה וכשנשקתי לראשו חשתי שאני מנשק לגדולתה של ישראל".

לדבריו, "הוא פשוט היה אדם גדול. גדולה אינה נמדדת, היא מורגשת כרוח הנושבת החודרת לפינות עלומות ומפיצה אור גדול במקומות בלתי צפויים. גם כאשר לא חסך את שבטו הוא אהב את בנו. היה תמיד סנגור לכל אדם קטגור לכל עוולה. מעולם לא ביטל את זמנו, והשקיע בעיון ולימוד תורה, והתאמת התורה למצבים החדשים".

"משהכרתי אותו חשתי שהוא אדם גדול עם זיכרון בל יאומן, וחוכמה לדעת עוד ולחלוק עם האחרים. תרומתו הייתה בגדולתו ובאהבתו לארץ, בהתחשב עם בעיותיה פתר בעיות שאף אחד אחר לא יכל לפותרן תוך שימוש ברוח", אמר הנשיא, "מורי ורבי שכב בשלום ותישן בשלום עד בוא מנחם משמיע שלום. זכותך תגן עלינו ועל כל ישראל ותהא מליץ אושר לבני משפחתך ולבני ישראל כולם".

שר האוצר יאיר לפיד פרסם גם הוא הודעה בעקבות מותו של יוסף בה אמר כי הוא וסיעת יש עתיד "משתתפים בצערה של משפחת יוסף. הרב יוסף היה ממעצבי הרבנות הראשית בישראל ואחד מגדולי פוסקי ההלכה והסתלקותו מותירה חלל גדול בעולם התורה. יהי זכרו ברוך".

שר החינוך, שי פירון, הביע את תנחומיו ואמר כי הרב עובדיה היה "יחיד בדורו בגאונות, בפסיקה ובהנהגת הציבור. הרב הותיר חותם בל יימחה על ההיסטוריה של עם ישראל. מורשתו ההלכתית תמשיך ללוות את עם ישראל עוד שנים רבות".

שר הכלכלה נפתלי בנט אמר כי ״הציבור הדתי לאומי ועם ישראל כולו מתעטף ביגון על לכתו של הראשון לציון הרב עובדיה יוסף. הרב היה מגדולי מנהיגי הרוח של עמנו בדור האחרון, היה סמל לרגישות הלכתית, זכה להנגיש את ההלכה להמונים והנהיג במשך קרוב לשבעים שנה את עם ישראל. אני שולח תנחומי למשפחה ומקווה לימים טובים יותר לעם ישראל״.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הנחה את עובדי העירייה להיערך להלוויית הרב הערב ולביקורי התנחומים. ברקת אמר כי יוסף "היה חלק מנופה של ירושלים בדורות האחרונים". לדבריו, "ירושלים אבלה יחד עם כל בית ישראל ושולחת תנחומים למשפחתו". בעיריית ירושלים אמרו גם כי בחודשים הקרובים ימצאו דרך להנציח את זכרו של יוסף בעיר בה חי ופעל.

יושבת ראש מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה כי "הרב היה גאון גדול בתורה ומנהיג רוחני ענקי. פטירתו היא אבדה עצומה למאמיניו וזה הרגע להשאיר מאחור את אמירותיו השנויות במחלוקת" . לדבריה, "בלכתו של אדם כזה לוקח איתו כל אחד את מה שהוא בוחר לקחת, ואני אקח את תמיכתו החדה, שהדהימה רבים, בשלום, ובהצבת פיקוח נפש מעל לכל. וגם את הגישה האנושית והמקלה שלו בכל הנוגע לעגונות, לגיורים בצה"ל, ולנושאים רבים אחרים שחשובים לבני אדם".

שר הביטחון משה יעלון אמר כי "הרב היה אדם מרשים וחכם בצורה בלתי רגילה, מעורה ומעורב במתרחש בישראל ומחוצה לה, ואישיותו באה לידי ביטוי לא רק בזכות היותו גדול בתורה ובפסיקה, אלא גם בשל העובדה שהקפיד להאזין לדעות שונות לפני שגיבש את עמדתו, ועשה זאת בסבלנות רבה ובפתיחות". לדבריו, "הרב היה פרגמטי מאוד, גם בעמדותיו המדיניות והביטחוניות וגם בפסיקותיו, ומנהיגותו הייחודית נשענה על חוכמתו, גדולתו בתורה ומעורבותו ברבדיה השונים של החברה הישראלית, שחסרונו יורגש בה".

יושב ראש סיעת הליכוד, ח״כ יריב לוין, אמר כי ״סיעת הליכוד קיבלה בצער עמוק את הידיעה על פטירתו של אחד מחכמי וגדולי הדור. זוהי אבדה גדולה לכל עם ישראל. אנו שולחים את תנחומינו למשפחתו ולכל מוקירי דרכו".

ח"כ בנימין בן אליעזר אמר כי "הרב היה פוסק גדול ובעל השפעה גדולה על עיצוב דמותו וזהותו של העם היהודי. בחוכמתו ובכישרונו הגדול, ידע לגשר ולחבר בין חלקי העם ולפעול לקרוב לבבות. אני משתתף בצער המשפחה, ובצערם של תלמידיו הרבים, אך בטוח, כי פועלו האדיר יהיה חלק בלתי נפרד בהיסטוריה של העם היהודי".

השר יובל שטייניץ אמר כי "עם ישראל איבד היום אדם יקר. הייתה לי הזכות לקרוא כמה מספריו ולהיפגש איתו כתריסר פעמים ותמיד התרשמתי מחוכמתו, מבקיאותו, ומדאגתו לכל עם ישראל. אני משתתף בצערה של משפחת יוסף ושל חבריי בתנועת ש"ס על האובדן הגדול".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ