בני הרב יוסף תקפו את נתניהו על גיוס החרדים; לשכת רה"מ: נערכנו לכך מראש

בני המשפחה דרשו מרה"מ לבטל את "גזירת הגיוס", אולם הוא הדגיש שעולם התורה לא זר לו ושהוא שואף לאחד את העם ולשמר את עולם התורה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

ביקור התנחומים של ראש הממשלה בנימין נתניהו אצל משפחתו של הרב עובדיה יוסף הפך היום (שלישי) למפגש טעון עם שניים מבניו של הרב, שדרשו ממנו "לבטל את הגזירה" של גיוס בחורי הישיבות. נתניהו התגונן ואמר כי עולם התורה לא זר לו, וכי מדי שבוע הוא וילדיו "קוראים את פרשת השבוע".

אברהם יוסף, הרב של חולון, הזכיר לנתניהו את ביקור התנחומים שלו בבית באפריל האחרון, אז האחים ואביהם ישבו שבעה על הבן יעקב יוסף. "לפני חצי שנה היית אצלנו וניחמת אותנו. אבא מאוד ביקש, עולם התורה יקר לו. זו מעין צוואה. אנחנו מתחננים כולנו מכל לב, תעשה את מה שאתה יכול", אמר.

אחיו הצעיר דוד יוסף הרים את קולו: "אבא ביקש ואבא לא קיבל תשובה. הוא מאוד נפגע מכך. אבא מאוד נפגע מכך שהוא לא קיבל תשובה על הבקשה שלו. הוא התחנן וביקש. מה שהוא שמע (מראש הממשלה, י"א) 'לא באתי בשביל זה'. רק את המלים הללו. הוא מאוד נפגע מזה, הוא דיבר אתי לאחר מכן, הוא מאוד נפגע. אנחנו מרגישים שזו היתה המשאלה החשובה ביותר בשבילו. הוא אמר את המלים הללו לך, 'שכלתי בן אבל זה כואב לי יותר'".

בנימין ושרה נתניהו עם בני משפחת יוסף, היוםצילום: קובי גדעון / לע"מ

אברהם סיפר על העוני של הוריו בצעירותם. "אם יש מתוך עוני אדם כזה ענק שהצליח כל כך הרבה, כמה כאלה מחכים לנו מאחורי הקיר שאנחנו לא מכירים בהם לא יודעים על קיומם?", שאל, "זה תלוי בך, תשתדל הרבה, תעשה את כל המאמצים, ונקווה שביחד נוכל לאחד שוב את העם ולא לקטבים לא רצויים".

דוד המשיך ואמר כי "אבא דיבר על גיוס בני הישיבות, והוא השמיע מלים מאוד קשות בנושא הזה, על גיוס בחורי הישיבות, והוא לא קיבל תשובה ואנחנו עדיין מחכים". נתניהו התגונן והשיב כי "אנחנו עושים מאמצים לאחד את העם לשמר את עולם התורה, זה לא דבר זר לי. לא מהמקום שאני באתי, לא מהמקום שאני מצוי בו. לא לי, לא לילדינו. כל שבת קוראים את פרשת השבוע, יש לי חכם תורה בבית". גם רעייתו שרה, שהתלוותה אליו, אמרה לבני הרב עובדיה על בעלה: "זה לא זר לו".

גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה כי "התרחיש" שהתקיים בפועל נלקח בחשבון מראש. "עדיין, לראש הממשלה היה חשוב לבוא ולכבד את זכרו של הרב שהוא העריך ולכן הוא גם הגיב באיפוק, מתוך כבוד למעמד", צוין.

גם נשיא המדינה שמעון פרס הגיע היום לביקור תנחומים אצל בני משפחתו של הרב. "העם הקדיש לו את ההספד היפה ביותר כשעלה בהמוניו לירושלים. הוא אהב את העם והעם אותו", אמר. פרס הרכין ראשו והוסיף בכאב "הוא נתן נשיקה לזה ונשיקה לזה אבל תמיד השקיע בחוליות המחברות של העם".

הנשיא פרס מנחם את בני משפחת יוסף, היוםצילום: קובי גדעון / לע"מ

הנשיא פרס פנה לבני המשפחה ואמר להם כי “קשה היה להכיר באמת את אבא. הוא אהב את עם ישראל אהבת אמת ולא חשב שאנחנו שני עמים אלא עם אחד ורצה מאוד לאחד אותו. הוא התאמץ להיות חלק מהעם דווקא משום שהיה גבוה ברוח". בנו של הרב, הרב אברהם יוסף, הודה לפרס ואמר לו "חיממת לנו את הלב בהספד שנשאת אתמול, ריגשת אותנו. שפכת אור על נקודות רבות בחיים של אבא שרבים לא הכירו".

רחוב הקבלן הארוך בשכונת הר נוף בירושלים, שבו התגורר הרב עובדיה ובו מתגוררים רבים מראשי ש"ס, נחסם כולו לתנועה על ידי שוטרים. בסמוך לבית הרב הוקם אוהל ענק ובו יושבים בני המשפחה ובנות המשפחה, בנפרד, במשך שש שעות ביום (בין 10:00 ל-13:00 ובין 16:00 ל-19:00) ומקבלים אלפי מנחמים מהציבור הרחב. ביתר השעות בני המשפחה נמצאים בבית, ומקבלים ציבור של רבנים, פוליטיקאים ומנהיגים.

בין המנחמים שהגיעו לניחומים בבית הרב ברחוב הקבלן היו גם שרת המשפטים ציפי לבני, ראשי הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואהוד ברק, שגריר בריטניה בישראל מתיו גולד ואח"מים רבים אחרים. בבוקר בא גם הרב הראשי לשעבר שלמה עמאר, שלאחרונה שררה מתיחות בינו ובין בני משפחת יוסף.

מותו של הרב עובדיה יוסף - כל הכתבות והפרשנויות:
אנשיל פפר: חולשתו של גדול הדור | יאיר אטינגר: לא יהיה לו יורש | עופר אדרת: סרטון ההכתרה לראשון לציון | יאיר אטינגר: הרב שהתיר אלף עגונות | דוד לנדאו: כך חטפה הפוליטיקה את גאון התורה | יוסי שריד: "המנהיג הרוחני" שרוחו רעה | יאיר אסולין: הרב שאהב בני אדם | שחר אילן: אז למה הוא היה כל כך גדול? | שחר אטואן: הרב יוסף כאייקון אופנה | אורי משגב: הרב מת, המדינה יצאה מדעתה | רועי חסן: מנהיג מזרחי על אפכם ועל חמתכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ