האזכרה לרב עובדיה: דרעי מהדק אחיזה בש"ס

האירוע היה מפגן כוח של ש"ס, אך גם העיד על פרשת הדרכים שבה נתונה התנועה. הרב דוד יוסף, שמונה למועצת חכמי התורה: "גזירת הגיוס תבוטל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עם תום השבעה למותו של הרב עובדיה יוסף, התכנסו הערב (ראשון) רבבות בני אדם סמוך לקברו בשכונת סנהדריה בירושלים לטקס אזכרה שנועד בין היתר להיות מפגן כוח של תנועת ש”ס ושל העומד בראשה ח”כ אריה דרעי. הקהל מילא את כל הרחובות סביב הצומת המרכזי – בר אילן, שמואל הנביא ושדרות גולדה מאיר - ועשרות רחובות נוספים בבירה נחסמו לתנועה.

בערב נשמעו דברי הלל על המנוח, שמת בשבוע שעבר בגיל 93, אבל יותר מכל, הנאומים מעל הבמה העידו על פרשת הדרכים שבה נתונה ש”ס עם מותו. מרבית המשתתפים ונאומיהם היו התמזגות בין ש”ס ובין החרדיות, בטווח הרחב שבין בעלז, צאנז ופוניבז’ לפורת יוסף הספרדית. רק נאום אחד, של הרב הראשי לשעבר שלמה עמאר, ניסה להיאחז בחיבור של ש”ס לישראליות.

במרכז במת הכבוד באירוע ישבו ארבעת בניו של הרב עובדיה יוסף, וסביבם חברי מועצת חכמי התורה וכן עשרות ראשי ישיבות ורבנים. כדי להפוך את המעמד לחוצה מגזרים חרדיים הוזמנו לעצרת גם רבנים אשכנזים, אדמו”רים חסידיים - בראשם האדמו”רים מבעלז ומצאנז - וראשי ישיבות ליטאיות. בשורה הראשונה על הבמה נמצאו גם הרב הראשי האשכנזי דוד לאו, וקודמו בתפקיד, הרב יונה מצגר. יחד עם הרבנים גם מצא את מקומו משה ליאון, מועמד הליכוד ביתנו לראשות העיר ירושלים ואיש אמונו של דרעי. על הבמה ישב גם הרב הצבאי הראשי, תא”ל רפי פרץ.

הטקס בירושלים, היום. מפגן כוח של ש"סצילום: אורן נחשון

העצרת כולה סימנה את השלמת אחיזתו של יו”ר ש”ס, אריה דרעי, בתנועה. שמו של דרעי, שחזר לשורות המפלגה לפני שנה אחרי 13 שנות היעדרות, עלה ברבים מההספדים. מקורבו, הרב דוד יוסף (שעל הבמה הוכרז מינויו למועצת חכמי התורה) הודה בנאומו ל”מייסד ומחולל המהפכה, הרב אריה דרעי”, והוסיף כי “אבא אהב אותו יותר מבן”.

נאומו של דוד יוסף היה הנאום החרדי ביותר באירוע. הוא הזכיר את הישיבות החרדיות שבהן למדו הוא ואחיו ואמר כי “בעיני אבא עולם התורה היה הדבר החשוב ביותר”. על החוק לגיוס בחורי הישיבות אמר כי “גזירת הגיוס תבוטל. אנחנו נעמוד על המשמר, לא ניתן”.

דרעי עצמו קרא בנאומו להמשיך לעמוד “לימין אביון”, ולהילחם לטובת השכבות החלשות. עם זאת, מרבית נאומו הוקדש להקמת עולם הישיבות הספרדיות בידי הרב עובדיה ולאופן בו התקבל הרב בקרב החרדים האשכנזים. דרעי אמר כי ההספד הגדול ביותר שקיבל הרב על ידם היה “לוחם מלחמתה של התורה, מגן הישיבות”. עוד אמר דרעי כי “מסיימי כתה ח’ בציבור הספרדי הם יותר מכל הליטאים והחסידים ביחד. זו המהפכה של מרן”.

מהעבר השני עמד נאומו של הרב הראשי הספרדי לשעבר שלמה עמאר, שעלה לבמה לקראת סוף האזכרה. עמאר הגיע בתיאום עקיף עם דרעי, חרף המתיחות עמו ועם בני הרב עובדיה בעקבות הבחירות לרבנות. בנאומו המחושב היה הרב עמאר היחיד מבין הרבנים שנאחז בישראליות ובתמיכה שיש לש”ס מקרב הציבור שאינו חרדי. הוא דיבר על התעקשותו של הרב עובדיה לפגוש צעירים מבתי ספר חילונים, “צעירים שבאו ממרוקו, אלג’יריה, טוניסיה ותימן, באו עם תורה ויראת שמיים והתפרקו, השליכו את התורה אחרי גוום. אמרו על הוריהם פרימיטיביים”.

הרב עמאר הגיע לעצרת בלבושו השחור, ללא גלימת הראשון לציון. הוא פתח את דבריו כשהזכיר בזה אחר זה את ילדי הרב יוסף ובראשם את מחותנו, הרב יצחק יוסף, עמו הסתכסך במערכה על הרבנות הראשית. לאחר ההספד לחצו ארבעת הבנים את ידו. בסיום האירוע מסרו מד”א וארגוני ההצלה כי 60 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי בשל הצפיפות והדוחק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ