מירי רגב: רהט היא מודל לחיקוי; ראש העיר: המציאות כאן לא כזו זוהרת

בסיור ועדת הפנים ביישובים הבדואים בנגב, טענה רגב כי "רהט היא הצלחה גדולה. רואים את הטיפוח". ראש העיר: "מצב העוני והאבטלה מאוד קשים"

שירלי סיידלר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שירלי סיידלר

ועדת הפנים של הכנסת ערכה היום (ראשון) סיור בהרכב מצומצם ביישובים בדואיים בנגב, בעקבות מתווה פראוור להסדרת ההתיישבות הבדואית. במהלך הסיור הפגינו עשרות בני אדם, בהם גם ח"כ חנין זועבי (בל"ד), נגד החלטת הממשלה להרוס כפרים בדואיים, לדבריהם מבלי להתייעץ עם המנהיגות הבדואית. 

מלבד יו"ר הוועדה מירי רגב (הליכוד ביתנו) הגיעו לסיור רק ארבעה מתוך 14 חברי הוועדה - הח"כים זבולון כלפה (הבית היהודי), נחמן שי (העבודה), משה פייגלין (הליכוד ביתנו) ודוד צור (התנועה). הם סיירו ביישובים רהט, לקייה ואל סייד. המפגינים, בהם ילדים רבים, שכן בשל ההשבתה הכללית לא התקיימו לימודים, נתקלו בכוח משטרה גדול שמנע חיכוך עם חברי הכנסת. ח"כ רגב השיבה לתלונות מפגינים שלפיהן לא נכח בסיור ולו נציג בדואי אחד, וציינה כי בעתיד יתקיים סיור נוסף בהדרכת חברי הכנסת הערביים. 

רגב עם מפגינים נגד מתווה פראוור, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

  במהלך סיור ברהט אמרה רגב כי העיר היא מודל חיקוי לכל הערים הבדואיות, "רהט היא אחת ההצלחות הגדולות, בתשתיות ובבניה לגובה. רואים את הטיפוח בכניסה לעיר והייתי רוצה שכל יישוב בדואי יראה כמו מודל רהט". לדברי רגב, "מאז קום המדינה לא הגענו להסדר בגלל חששות של מה יקרה, אבל מדינת חוק צריכה לדאוג לאזרחיה".

  אלא שראש העיר רהט, טלאל אלקרנאווי, מציין כי ההצלחה שעליה מדברת ח"כ רגב רחוקה מהמציאות. "רגב עדיין לא ביקרה ברהט באופן מסודר ולא ראתה את המצוקות של העיר, על אף שיש גם הישגים", אמר. "הפערים ברהט לבין ערים יהודיות הם גדולים, ויש בעיר מקומות הרבה יותר קשים ממחנה הפליטים ג'בליה". לדבריו, הביקור בעיר כלל לא תואם אתו. "הם לא היו צריכים להיכנס לעיר דרך החלון במחבואים. יכלו לפנות אליי והייתי מקבל אותם בעירייה. הדרך שבה נעשו הדברים לא מקובלת עליי, ולא אעבור על זה לסדר היום".

  אף שנציג הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב סיפר לוועדה כי ישנם מאות מגרשים פנויים עבור תושבי הפזורה, אלקרנאווי מדגיש את מצוקת הדיור בעירו. "ישנם מאות זוגות צעירים שאין להם איפה לגור, משפחות עם ארבעים וחמישים נפשות בבית אחד, צווי הריסה שמאיימים על משפחות שלמות", סיפר. "מצב העוני והאבטלה מאוד קשים והדברים לא זוהרים כפי שרגב מתארת". לדבריו, 79 אחוז מהתושבים נתמכים על ידי הביטוח הלאומי, במדרג הסוציו-אקונומי רהט נמצאת במדרג 1, הנמוך ביותר, ובשנת 2012 היתה העיר בתחתית מדרג תוחלת החיים. "הם לא יכולים לראות את המציאות רק דרך פקיד של משרד הפנים". אמר ראש העיר בהתייחסו לחברי הוועדה.

  מפגינים נגד תוכנית פראוור, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

  כעת תוהה אלקרנאווי כיצד תקלוט העיר אוכלוסייה נוספת, מוחלשת ברובה. "לא נסכים להפוך את רהט למעברה של עוני ואבטלה", הצהיר. "לא פראוור ולא הרשות להתיישבות הבדואים תכפה עלינו לקבל תושבים. יש לנו מצוקות מאוד קשות, אנחנו צריכים קודם כל לפתור את בעיות תושבי רהט, ואחר כך שהמדינה תפתור את הבעיות של יתר התושבים על ידי הקמת יישובים חדשים. רהט הפכה לחצר האחורית של מדינת ישראל ואם היא לא תדע כיצד להשקיע, זו תהיה בכייה לדורות".

  מתווה פראוור סופג ביקורת לא רק מצד הבדואים אלא גם מימין, שם מתרעמים על "מתנות החינם", כהגדרתם, שמעניקה המדינה לבדואים. "המדינה מרגישה מחויבת לתת קרקע פרטית מפותחת לכל מי שדורש אותה והם עוד מתנגדים", אמר. "למה לילדים שלי לא נותנים מגרש חינם לבנות בית כמו לתושבי הפזורה?".

  לדברי פייגלין, "בעקבות החוק מקווים שה'חוק' הבדואי יתגמש אבל זה לא יקרה, אלא יקרה מה שראינו בעבר - המדינה נתנה לערבים מתנה על חשבון האוכלוסייה היהודית, מה שנותנים להם ייקחו ומה שהם אמורים לתת לא ייתנו. הדרישות רק יתגברו. נותנים להם להישאר בבית שפלשו אליו, הם צריכים להגיד על כך תודה ולשתוק". גם ח"כ זבולון כלפה, המתנגד לחוק במתכונתו הקיימת, ציין כי הסיור חיזק את רצונו לטרפד את החוק וכי בכוונתו להיפגש בהמשך עם נציגי המגזר הבדואי כדי לרקום תוכנית חלופית. 

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ