בג"ץ דחה את העתירה: המרכז באריאל יוכר כאוניברסיטה

השופטים בראשות הנשיא גרוניס פסקו בעתירת מרבית האוניברסיטאות בישראל, כי לא נמצא כל פגם בהתנהלות הגורמים שהיו מעורבים בהחלטה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטל חובל
רויטל חובל

בג"ץ דחה היום (שלישי) את העתירה שהגישו האוניברסיטאות כנגד החלטת המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. הנימוק הרשמי לדחיית העתירה הוא שאין עילה להתערבות בהחלטה וכי לא נמצא בנפל בה פגם.

ההחלטה להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה התקבלה ביולי 2012 על ידי המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון. בדצמבר באותה שנה, אושרה ההכרזה על ידי אלוף פיקוד מרכז בהנחיית שר הביטחון דאז אהוד ברק, ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה שהכשיר בחוות דעת משפטית את ההכרזה.

העתירה הוגשה תחילה על ידי שמונה האוניברסיטאות בישראל - האוניברסיטה העברית, הטכניון, אוניברסיטת תל אביב, מכון ויצמן למדע, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בן גוריון, האוניברסיטה הפתוחה ואוניברסיטת בר אילן - אולם זמן קצר לאחר הגשת העתירה ביקשה האחרונה ששמה יימחק מהעתירה. טענתן המרכזית של האוניברסיטאות היתה כי ההחלטה להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה התקבלה בניגוד לעמדה המקצועית של הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה (ות"ת), שסברה כי הקמת אוניברסיטה נוספת אינה נחוצה ולפיכך תוביל לפגיעה קשה במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

אוניברסיטת אריאל, בתחילת השנהצילום: מוטי מילרוד

  בפסק הדין תיאר נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, את גלגולן של ההחלטות להכיר במוסד כאוניברסיטה לאורך שמונה שנים. גרוניס דחה את טענת העותרים באשר להתנהלות המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון והטענה כי החלטתה התקבלה בניגוד עניינים, וקבע כי "לא נפל פגם בהתנהלותה". הטענה היתה שההחלטה התקבלה בידי האחרונה, שעניינה באזור הספציפי בלבד, וכי אין לה כלים לשקול את כלל השיקולים הרלוונטים למערכת המחקר וההשכלה הגבוהה במדינת ישראל.

  באשר לשאלה, האם קיימת חובת ההיוועצות בין מל"ג יו"ש וות"ת, קבע גרוניס כי "לא הוכח שהיא לא קיימה את המוטל עליה במסגרת חובת ההיוועצות המוסכמת. בשבע השנים בהן התנהל הליך זה נהגה מל"ג יו"ש בשקיפות מלאה כלפי מל"ג וות"ת. המלצות עתיות הועברו לגופים אלה כל העת, ובהתאם להערות שהתקבלו מהם נערכו שינויים". לדעתו של גרוניס הצטרפו המשנה לנשיא מרים נאור והשופטת עדנה ארבל.

  גרוניסצילום: אמיל סלמן

  שר הפנים גדעון סער, שהיה שר החינוך בעת ההכרה במוסד באריאל כאוניברסיטה, בירך על החלטת בג"ץ ואמר כי "הליך האישור היה ראוי". לדבריו, "מלכתחילה היתה זאת עתירה מיותרת. אוניברסיטת אריאל אושרה בהליך ראוי, על פי קריטריונים ואמות מידה שלא התקיימו באישור קודמותיה". שר הפנים הוסיף כי "חבל שהאוניברסיטאות לא כיבדו את החלטות הממשלה, מל"ג יו"ש ומל"ג בנושא, ונאלצו לקבל הכרעת בית המשפט העליון, בשבתו כבג"ץ, על הקמת האוניברסיטה השמינית בישראל".

  השתתפה בהכנת הידיעה: ירדן סקופ

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ