מהגרים הגיעו לחדש אשרות - וקיבלו דרישת התייצבות במתקן חולות

למהגר מאילת ניתנו 30 יום כדי להתייצב במתקן - ולא הוא "עלול להישלח למשמורת". כיום מחוייבים לשהות במתקן 217 מהגרים - 36 מתוכם נעדרים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אילן ליאור
אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה החלה להורות למהגרים מאריתריאה וסודאן המתגוררים בערים להתייצב תוך 30 יום במתקן השהייה החדש חולות. אחד המהגרים, אזרח אריתריאה, שהגיע היום ללשכת האוכלוסין באילת על מנת לחדש את אשרת השהייה הזמנית שלו בישראל, קיבל במקום זאת "הוראת שהייה" במתקן חולות.

"בתוקף סמכותי לפי סעיף 32ד(א) לחוק למניעת הסתננות... אני נותן בזה הוראת שהייה במרכז שהייה עד לגירושך מישראל, עד ליציאתך ממנה או עד למועד אחר שיקבע", נכתב על המסמך בחתימת ממונה ביקורת גבולות של משרד הפנים. עוד נכתב על ההוראה, שניתנה לו כתחליף לאשרת השהייה, כי אינו רשאי לעבוד וכי "יינקטו הליכי אכיפה כנגד העסקה לא חוקית". על הוראת השהייה נכתב עוד כי "במרכז השהייה יסופקו לך תנאי מחיה הולמים, ובכלל זה שירותי בריאות ורווחה ולא תהיה רשאי לעבוד בישראל". המדינה מזהירה במסמך כי "מי שלא יתייצב במרכז בתוך 30 ימים מהמועד שנקבע להתייצבותו בהוראת השהייה, עלול להישלח למשמורת".

השבוע הודיעה הרשות כי בכוונתה לחייב בתקופה הקרובה אלפי מהגרים המתגוררים בערים, ובפרט בתל אביב ובאילת, להתייצב תוך 30 יום במתקן חולות ולהתגורר בו. גורמים ברשות אמרו כי המדיניות היא לזמן קודם כל את המהגרים הוותיקים יותר, אלו ששוהים כבר זמן רב בישראל.

צעדת מחאה של מהגרים שיצאו ממתקן חולות, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

את ההודעה על חובת ההתייצבות במתקן מעבירה הרשות למהגרים בבואם לחדש את אשרת השהייה שלהם בישראל. רובם המוחלט של המהגרים מסודאן ואריתריאה, הזוכים להגנה קבוצתית בארץ, נדרשים לחדש מדי כמה חודשים בלשכת האוכלוסין את אשרת השהייה הזמנית שבה הם מחזיקים. בימים האחרונים פנו מהגרים למוקד לפליטים ומהגרים (לשעבר מוקד סיוע לעובדים זרים) והתלוננו כי הפקידים בלשכות אוכלוסין רבות בארץ אינם מאפשרים להם לחדש את האשרות. חלק מהפונים למוקד אמרו כי אשרת השהייה שלהם פגה והם חוששים לצאת מביתם, שמא יעצרו וייכלאו.

"היום היה סוף התוקף של הוויזה שלי", סיפר ס', אזרח אריתריאה בן 24, שקיבל את הוראת ההתייצבות במתקן חולות. "זה מה שמבקשים באילת, באותו יום שנגמרת הוויזה לבוא לחדש אותה. הלכתי לשם, נתנו לי מכתב ואמרו לי 'תקשיב, אתה צריך לסיים את כל הדברים שלך, עוד חודש אתה צריך להתייצב. אתה לא צריך לעבוד, אנחנו נדאג לך שם לאוכל'. אמרתי 'איך זה יכול להיות אני עובד פה בבית מלון בעבודה אחת עוד מעט שש שנים, באופן מסודר וחוקי. איך אני צריך להגיע ולהתייצב?' אמרו לי 'זה החוק החדש'. קיבלתי את המכתב, הלכתי למלון לסדר את כל הדברים שלי. דיברתי עם כולם, המנהלים במלון היו עצובים ולא הבינו איך זה הגיע אלי דווקא".

מתקן חולות, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

"עוברות עלי מלא מחשבות. אני לא יודע מה לעשות", הוסיף ס' בשיחה עם "הארץ". "זה לא שאני בן אדם שיכול לחזור למדינה שלי, זו דיקטטורה. חטפו אותי לצבא בגיל 15 במקום להיות עם המשפחה. נשארתי שנה ומשהו ואז ברחתי משם. הגעתי לפה ולא חשבתי שיקרו לי פה הדברים האלה. אף אחד לא מראיין אותי, לא שואל אותי האם אני פליט או לא פליט. נתנו לי ויזה אמרו לי 'לך'. ישנתי בהתחלה חודשיים ברחוב בתל אביב. אחר כך קיבלתי הזדמנות, הביאו אותי לאילת, הכניסו אותי לבית מלון, נתנו לי תנאים והתחלתי לעבוד. אחרי זה התקדמתי בתפקיד גם".

לדבריו, בכוונתו להתייצב במתקן חולות במועד שנקבע, מחשש שייכלא אם לא יעשה זאת. "יש לי ברירה אחרת? החוק אומר אם אתה לא מתייצב מכניסים אותך למעצר. אז אין לי ברירה אחרת. אם זו היתה המדינה שלי והיתה לי זכות לדבר ולצעוק ולשנות את המצב, הייתי עושה את זה. אבל אין לי את הזכות הזאת. עדיף לעשות מה שאומרים לך, אחרת על שטות יכניסו אותי לכלא".

מיד עם פתיחת מתקן חולות, לפני שבועיים, העבירה אליו המדינה 483 מהגרים מאפריקה שהיו כלואים בסהרונים. על השוהים במתקן נאסר לעבוד והם נדרשים להתייצב לרישום נוכחות שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. כמו כן, לא ניתן לצאת מהמתקן בין 22:00 ל-6:00. נוסף למקום לינה, התחייבה המדינה לספק לשוהים מזון, שירותי בריאות ורווחה ודמי כיס בסך 500 שקלים בחודש.

המתקן, המנוהל בידי שירות בתי הסוהר, יכול לקלוט בשלב זה כאלף בני אדם. בעוד חודש וחצי הוא צפוי להתרחב ותהיה אפשרות להחזיק בו כ-3,300 מהגרים. על פי נתוני שירות בתי הסוהר, בסהרונים כלואים עתה 690 מהגרים מאפריקה. במתקן חולות מחויבים לשהות עתה 217 מהגרים, 36 מהם נעדרים מזה כמה ימים. 266 אחרים הפרו את תנאי השהייה במתקן בשבועיים האחרונים ונכלאו שוב בסהרונים.

בתחילת השבוע שעבר יצאה מהמתקן צעדת מחאה של המהגרים על המשך החזקתם במשמורת. הם דרשו מהמדינה לשחרר אותם ולבחון את בקשות המקלט שלהם. ביום שלישי שעבר אחר הצהריים עצרו פקחי רשות האוכלוסין וההגירה, תך שימוש בכוח רב, כ-300 מהגרים שיצאו מהמתקן והפגינו מול הכנסת. מחציתם נכלאו שוב בסהרונים והשאר הוחזרו למתקן חולות.

ביום חמישי יצאה צעדה נוספת, בהשתתפות כ-75 מהגרים, אך היא נבלמה בידי הרשות קילומטרים ספורים מהמתקן. רבים ניסו להימלט מפקחי הרשות, אך לבסוף נעצרו או הסגירו עצמם. כ-55 מהצועדים, שהפרו את תנאי השהייה שלהם בפעם השנייה, נכלאו בסהרונים בעוד האחרים נלקחו למתקן חולות.

הזימון שניתן לס' ברשות האוכלוסין, היום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ