עשרות מהגרים מאפריקה נעצרו אתמול בדרום תל אביב

במבצע אכיפה של רשות האוכלוסין וההגירה פשטו פקחים על אזור גינת לוינסקי, בליווי פרשים ושוטרי מג"ב. דיווחים על אלימות קשה כלפי המהגרים

אילן ליאור
אילן ליאור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור
אילן ליאור

עשרות מהגרים מאפריקה נעצרו אמש (שני) באזור גינת לוינסקי בדרום תל אביב, במבצע אכיפה של רשות האוכלוסין וההגירה. פקחי הרשות פשטו בשעות הערב על האזור כשהם מלוויום בפרשים ושוטרי מג"ב. פעילי זכויות אדם דיווחו כי הפקחים עיכבו באופן שרירותי יותר מ-100 מהגרים והעלו אותם לשני אוטובוסים, לעתים תוך שימוש באלימות רבה.

המהגרים נלקחו למתקן של רשות האוכלוסין וההגירה בנתב"ג, שם נבדקו האשרות שלהם. הרשות מסרה כי עיכבה 45 מהגרים מסודאן ואריתריאה. לדברי הרשות, 30 מהם החזיקו באשרות שאינן בתוקף ועל כן ייכלאו בסהרונים ל-90 יום, שאחריהם יועברו למתקן השהייה חולות. לשאר המעוכבים הורתה הרשות להתייצב במתקן חולות בתוך 30 יום, אחרת ייכלאו. 

אחד העצורים אמש היה באביקר איברהים, כוכב ההצגה "אחד שחור חזק" שהעלו מהגרים מסודאן על חייהם בישראל. לטענת רשות האוכלוסין וההגירה, אברהים נעצר כיוון שהחזיק באשרת שהייה שפג תוקפה לפני כחודשיים. הוא הועבר לכלא גבעון. לפני כחצי שנה נעצר אברהים בחשד לגניבת אופניים ואף שהכחיש כל קשר למעשה - נכלא ללא משפט על פי "נוהל הטיפול במסתננים המעורבים בהליך פלילי".

הפגנת מבקשי מקלט מאפריקה בכיכר רבין, דצמבר 2013צילום: דודו בכר

הנוהל, שהוקפא לאחר ביטול התיקון הקודם לחוק למניעת הסתננות, אפשר כליאה של מהגרים מאפריקה על בסיס ראיות מנהליות בלבד, גם אם אינן מספיקות להעמדה לדין פלילי. לאחר מעצרו הקודם בחן היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, את עניינו והורה לשחררו. עורך דינו של איברהים, אסף וייצן, מהמוקד לפליטים ומהגרים, בא אמש לגן לוינסקי וביקש להיפגש עמו, אך פקחי ההגירה סירבו לאפשר זאת.

מאז פתיחת מתקן חולות, לפני שבועיים וחצי, הגבירה רשות האוכלוסין וההגירה את פעולות האכיפה נגד מהגרים מאפריקה. במקביל, החלה בימים האחרונים הרשות להורות לאזרחי סודאן ואריתריאה המתגוררים בערים להתייצב תוך 30 יום במתקן השהייה החדש.

"בימים האחרונים מתנהל מסע, שאין לתארו אלא כציד אדם, ברחובות דרום תל אביב ובאתרים אחרים בישראל, בהם קיים ריכוז של מבקשי מקלט", כתבה היום (שלישי) יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, ח"כ מיכל רוזין, לשרת המשפטים, ציפי לבני.

"דרך הפעולה של אנשי משטרת ההגירה והפועלים מטעמם, בשבועות האחרונים, אינה עולה בקנה אחד עם התנהגות ראויה של נציגי שלטון במדינה דמוקרטית. התמונות מהשטח מדברות בעד עצמן. ניתן לראות בהן את אנשי משטרת ההגירה מתנפלים באלימות על כל אדם כהה עור, בסיוע פרשים, המייצרים מהומה ופחד", הוסיפה רוזין. "בנוסף, בניגוד גמור להחלטות, נעצרים גם גברים בעלי משפחות, כך שעשרות נשים עם ילדים נותרו לבד, ללא סיוע ותוך התמודדות בלתי אפשרית כמשפחות חד הוריות, בסיטואציה הקשה מאד לפרנסה גם כאשר שני ההורים מצויים בבית".

עוד ציינה רוזין במכתבה כי בסהרונים ובחולות קיים מחסור ממשי במצרכי יסוד ולרבים אין אפילו נעליים. "מעבר לכל ביקורת פוליטית, יש להקפיד על התייחסות אנושית. לא ניתן להחזיק בני אדם בתנאים מבזים מבלי לספק להם מצרכי יסוד; אסור לתת יד חופשית לפעילות באלימות כלפי מבקשי המקלט ויש להפסיק את הרדיפה, ככלי ליצירת פחד ואימה".

רשות האוכלוסין וההגירה דחתה את הטענות על מעצרים אלימים. באשר לטענות של עורך הדין וייצן השיבה הרשות כי הפקחים לא אפשרו לו לעלות לאוטובוס בגן לוינסקי, אך מסרו לו מספר טלפון שבו יוכל לברר להיכן נלקח איברהים, על מנת שיוכל ליצור עמו קשר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ