מהגרים מאפריקה מתכננים שביתה: לא יתייצבו לעבודה ביום ראשון

במחאה על מדיניות הממשלה, לא יגיעו אריתראים וסודאנים לעבודתם בבתי מלון, בתי קפה, במסעדות ובנקיון. מחר יסכמו בקהילת המהגרים את הפרטים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

אזרחי אריתריאה וסודאן המתגוררים בישראל מתכננים שביתה כללית בימים ראשון, שני ושלישי במחאה על מדיניות הממשלה כלפיהם. ביממה האחרונה עוברת בין המהגרים מאפריקה בכל רחבי הארץ הידיעה לפיה אין להתייצב לעבודה ביום ראשון. מהגרים רבים עובדים במסעדות, בתי קפה, בתי מלון ובניקיון. במוצאי שבת צפויה קהילת המהגרים לסכם את הפרטים באסיפה בגן לוינסקי בדרום תל אביב. "הציבור הישראלי מוזמן להגיע ולהביע תמיכה באסיפה הכללית של קהילת הפליטים שמתכנסת בעקבות ההחמרה במדיניות הממשלה כלפי מבקשי המקלט. בשבועיים האחרונים נעצרו כשרות אנשים ונכלאו ללא משפט וללא תאריך שחרור", נכתב בדף הפייסבוק של האירוע "פליטים – ימי פעולה". בימים ראשון ושני צפויות אסיפות מחאה נוספות בגן לוינסקי.

"כל הפליטים יושבים ביחד, חושבים, מארגנים ומנסים לעשות משהו", אומר קונדה, אזרח סודאן המתגורר בישראל שש שנים ואחד ממובילי היוזמה. "אנחנו נעשה שביתה, נעשה הפגנות. נראה לאיזה מצב נגיע עם כל הדבר הזה. הרעיון הוא שרוצים להגיע למצב כזה שהממשלה תתייחס לאנשים. אנחנו נגד כל החוקים שיצאו בזמן האחרון נגד הפליטים. כל הדלתות נסגרו, אין לאנשים לאן ללכת, אין להם מה לעשות. משטרת ההגירה עובדת כל הזמן, תופסת אנשים. הולכים למשרד הפנים לקבל ויזה, יש תורים ארוכים, בסוף לא מקבלים ויזה. אתה ברחוב, תופסים אותך בלי ויזה – אתה הולך כלא. חלק גדול מהאנשים בכלא עכשיו. אנחנו רוצים להגיד שמגיע לנו לחיות, מגיע לנו זכויות אדם".

בשבועות האחרונים היו פעולות מחאה רבות בעקבות אישור התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, פתיחת מתקן השהייה חולות ומעצרם וכליאתם של מהגרים רבים. ביום ראשון, לפני כשלושה שבועות, מיד לאחר הפעלת מתקן חולות, יצאו ממנו מאות מהגרים, צעדו לבאר שבע ומשם לירושלים. ביום שלישי הפגינו מול משרד ראש הממשלה והכנסת. במהלך ההפגנה מול הכנסת עצרו פקחי רשות האוכלוסין וההגירה 307 מהגרים תוך שימוש בכוח רב. מחציתם הועברו לכלא סהרונים בעקבות הפרת תנאי השהייה והשאר הוחזרו לחולות. יומיים לאחר מכן, ביום חמישי, יצאה צעדה נוספת, בהשתתפות 75 מהגרים, שנבלמה קילומטרים ספורים ממתקן חולות. גם הפעם עצרו פקחי ההגירה את הצועדים תוך שימוש בכוח. 55 מהם הועברו לסהרונים, והשאר הוחזרו לחולות.

הפגנת מהגרים מאפריקה בכיכר רבין בשבוע שעברצילום: דודו בכר

במוצאי שבת לפני שבועיים התקיימה בתל אביב הפגנה בהשתתפות כ-1,500 ישראלים ואפריקאים, שקראו לממשלה לשחרר את המהגרים הכלואים ולבחון את בקשות המקלט של אזרחי אריתריאה וסודאן. במוצאי שבת לפני שבוע התקיימה הפגנה נוספת, הפעם בהשתתפות כ-5,000 בני אדם, רובם אריתראים וסודאנים. הם צעדו מגן לוינסקי לכיכר רבין וקראו שוב ושוב "freedom". המפגינים גם הצליבו את ידיהם לאות הזדהות עם אזרחי אריתריאה וסודאן הכלואים בישראל. אחדים מהמשתתפים אחזו שלטים שעליהם כתבו מספרים בלבד, לאות מחאה על כך שהמדינה פנתה ימים ספורים קודם לכן לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בעניינם של 153 מהגרים מאפריקה תוך ציון מספרי האסיר שלהם, ללא שמותיהם.

בג"ץ ביטל את התיקון הקודם לחוק למניעת הסתננות באמצע ספטמבר. בעקבות פסק הדין גיבשו משרדי ראש הממשלה, המשפטים והפנים תיקון חדש לחוק והכנסת אישרה אותו לפני כשלושה שבועות. התיקון החדש מקצר משלוש שנים לשנה אחת את תקופת הכליאה ללא משפט של מהגרים מאפריקה, בגין הכניסה לישראל ללא היתר. כמו כן, מסדיר התיקון לחוק הקמת מתקן שהייה – פתוח ביום וסגור בלילה – למהגרים מאפריקה.

ארגוני זכויות אדם עתרו נגד התיקון החדש לחוק בטענה שאינו עומד בעקרונות שהתוו שופטי בית המשפט העליון. השבוע דחה בג"ץ את בקשת להוציא צו ביניים שיקפיא את החוק ואת העברת המהגרים למתקן חולות. השופט ניל הנדל קבע כי אין מקום להקפיא את התיקון לחוק בשלב זה וציין כי על הטענה לפיה החוק אינו חוקתי להתברר במסגרת דיון בעתירה שהגישו הארגונים.

מכוח התיקון החדש לחוק הקימה המדינה את מתקן חולות, סמוך לקציעות. מיד עם פתיחתו, לפני כשלושה שבועות, העבירה אליו המדינה 483 מהגרים שהיו כלואים משך תקופה ארוכה בסהרונים. על השוהים במתקן נאסר לעבוד והם נדרשים להתייצב לרישום נוכחות שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. המדינה התחייבה לספק להם מקום לינה, מזון ושירותי בריאות ורווחה. על פי נתוני שירות בתי הסוהר, נכון ליום רביעי בערב חויבו 193 מהגרים לשהות במתקן חולות, 26 מהם יצאו ממנו ולא שבו. 290 אחרים – רובם השתתפו בצעדות המחאה – הוחזרו לכלא סהרונים, בהתאם לחוק החדש, בעקבות הפרת תנאי השהייה.

בשבוע שעבר החלה רשות האוכלוסין וההגירה להגביר את פעולות האכיפה נגד מהגרים מאפריקה המתגוררים בערים. פקחי ההגירה עצרו בימים האחרונים והעבירו לכלא גבעון 115 מהגרים מאפריקה שנתפסו ללא אשרות בתוקף. מהגרים רבים התלוננו שלא הצליחו לחדש את האשרות שלהם בעקבות החלטת הרשות לספק להם שירות רק בחמש לשכות אוכלוסין – תל אביב, חיפה, באר שבע, פתח תקווה ואילת – יומיים בשבוע, לזמן מוגבל. השבוע החלה הרשות לחייב מהגרים המתגוררים בערים להתייצב במתקן חולות תוך 30 יום, אחרת ייכלאו. עד יום רביעי ניתנו הוראות התייצבות בחולות ל-422 אזרחי סודאן ואריתריאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ