נפתחה שביתת המהגרים מאפריקה העובדים בישראל

השביתה נערכת במחאה על מדיניות הממשלה נגדם וצפויה להשפיע בעיקר על מסעדות, בתי קפה וחברות ניקיון. אחד המארגנים: "כל הדלתות נסגרו, אין לאן ללכת"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים32
אילן ליאור
אילן ליאור

פותחים היום (ראשון) , שתימשך גם מחר ומחרתיים, במחאה על מדיניות הממשלה כלפיהם. בסוף השבוע עברה בין המהגרים מאפריקה בכל רחבי הארץ הידיעה לפיה אין להתייצב היום לעבודה. השביתה צפויה להשפיע על עסקים רבים ובהם בעיקר מסעדות, בתי קפה, מלונות וחברות ניקיון המעסיקים את המהגרים. לקראת השביתה, התקיימה אמש אסיפה גדולה של קהילת המהגרים בגן לוינסקי בדרום תל אביב. מובילי היוזמה הודיעו כי בימים הקרובים צפויות . היום ב-11:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין בת"א, תחת הכותרת "עצרת החופש". המארגנים אף ביקשו לקיים צעדה ברחובות העיר המשטרה סירבה לאשר את הדבר בשל מה שהוגדר כפגיעה צפויה בשגרת החיים. מחר בבוקר יהיה כינוס נוסף בגן לוינסקי ובהמשך פנייה לנציבות האו"ם לפליטים ולשגרירויות הזרות בישראל בבקשה להפעיל על ממשלת ישראל לחץ "לשאת באחריותה כלפי מבקשי המקלט". על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, כ-49 אלף אזרחי אריתריאה וסודאן שוהים כעת בישראל.

"בשבועיים האחרונים נעצרו ברחבי תל אביב – יפו מאות מבקשי מקלט. מאות אחרים כלואים זה למעלה משנתיים במתקני הכליאה 'סהרונים' ו'חולות' ללא משפט וללא תאריך שחרור", נכתב על כרזה המבשרת על השביתה ופעולות המחאה הצפויות. מאפשר כליאה של שנה אחת ולאחריה כליאה בלתי מוגבלת בזמן ללא משפט, במתקן שמדינת ישראל מכנה 'פתוח', אך ראוי שייקרא כלא. מאות בני אדם נוספים מקבלים בימים אלו זימון להתייצבות מרצון במתקן 'חולות'". מארגני המחאה קוראים לביטול התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, להפסיק את המעצרים ולשחרר את כל הכלואים מכוח החוק, לכבד את אמנת הפליטים ולבחון בהגינות ובשקיפות את כל בקשות המקלט. "כל חטאנו הוא שברחנו מרדיפה פוליטית, שירות צבאי כפוי, דיקטטורה, מלחמות אזרחים ורצח עם", נכתב על הכרזה.

"אנחנו עושים את זה בגלל מצב הפליטים כאן. אנחנו מוזנחים, אנחנו בכלא. אנחנו מבקשים זכויות אדם וקוראים להכרה בפליטים", אמר אמש קידנה, אזרח אריתריאה. "כל הפליטים יושבים ביחד, חושבים, מארגנים ומנסים לעשות משהו", הוסיף בשיחה עם "הארץ" אחד ממובילי היוזמה, קונדה, אזרח סודאן. "אנחנו נעשה שביתה, נעשה הפגנות. נראה לאיזה מצב נגיע עם כל הדבר הזה. הרעיון הוא שרוצים להגיע למצב כזה שהממשלה תתייחס לאנשים. אנחנו נגד כל החוקים שיצאו בזמן האחרון נגד הפליטים. כל הדלתות נסגרו, אין לאנשים לאן ללכת, אין להם מה לעשות. משטרת ההגירה עובדת כל הזמן, תופסת אנשים. הולכים למשרד הפנים לקבל ויזה, יש תורים ארוכים, בסוף לא מקבלים ויזה. אתה ברחוב, תופסים אותך בלי ויזה – אתה הולך כלא. חלק גדול מהאנשים בכלא עכשיו. אנחנו רוצים להגיד שמגיע לנו לחיות, מגיע לנו זכויות אדם".

מהגרים באסיפה שהתקיימה אמש בגן לוינסקי בדרום תל אביבצילום: דניאל בר און

"יציאתנו לשביתה אינה אקט כנגד המעסיקים אלא פעולת מחאה", נכתב בהודעה לעיתונות שהוציאו פעילי זכויות אדם מטעם מארגני המחאה. "אנו מודעים לסיכון שביציאה לשביתה, לכך שאנו עלולים לאבד את מקום עבודתנו ואת מקור פרנסתנו. צעד זה, נועד כדי להבהיר לחברה הישראלית: אנו ברחנו לכאן בשל הסכנה הנשקפת לחיינו במדינות המוצא, אנו מבקשי מקלט מדיני. כמו כל אדם, גם עלינו להתפרנס על מנת לחיות בכבוד – אך עבודה אינה הסיבה בגינה הגענו לישראל". עוד נכתב כי "מצוקתם של תושבי שכונות דרום ת"א אינה נסתרת מעינינו. אנו חיים בקרבם, רואים את ההזנחה ברחובות, את הגידול הלא פרופורציונלי במספר התושבים בשטח כה קטן. זכויותיהם של התושבים הישראלים נפגעות כתוצאה ישירה ממדיניות הממשלה שהפקירה אותנו במהלך שנים וזרקה אותנו לדרום תל אביב חסרי כל למאבק הישרדות".

מעסיקים רבים החליטו לתמוך בפעולות המחאה. כך למשל, בעלות "שאפה בר" ביפו הודיעו כי לאות הזדהות עם עובדי המטבח האריתראים ועם המחאה בכלל יפתחו היום את העסק מאוחר. הם קראו לעובדים להצטרף להפגנה. בהמשך יעבדו במתכונת מצומצמת ויגישו את המזון בכלים חד פעמיים. בפנייה לבעלי עסקים אחרים כתבו: "השביתה הזו, אם אכן תקרה, תפגע בנו במשך כמה ימים, אבל זו גם ההזדמנות שלנו להצביע על המקום החיוני של העובדים מבקשי המקלט. זה הזמן שלנו לפנות לרשויות ולומר – כל עוד האנשים האלו כאן, עלינו להתייחס אליהם בכבוד – להעניק להם אשרות עבודה ולהעניק להם זכויות בסיסיות". עוד עשרות עסקים הודיעו כי יתמכו בשביתה בדרכים שונות ובהן בין השאר פתיחה מאוחרת ועבודה במתכונת חלקית.

בשבועות האחרונים היו פעולות מחאה רבות בעקבות אישור התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, פתיחת מתקן השהייה חולות . ביום ראשון, לפני כשלושה שבועות, מיד לאחר הפעלת מתקן חולות, יצאו ממנו מאות מהגרים, צעדו לבאר שבע ומשם לירושלים. ביום שלישי הפגינו מול משרד ראש הממשלה והכנסת. במהלך ההפגנה מול הכנסת עצרו פקחי רשות האוכלוסין וההגירה 307 מהגרים תוך שימוש בכוח רב. מחציתם הועברו לכלא סהרונים בעקבות הפרת תנאי השהייה והשאר הוחזרו לחולות. יומיים לאחר מכן, ביום חמישי, יצאה צעדה נוספת, בהשתתפות 75 מהגרים, שנבלמה קילומטרים ספורים ממתקן חולות. גם הפעם עצרו פקחי ההגירה את הצועדים תוך שימוש בכוח. 55 מהם הועברו לסהרונים, והשאר הוחזרו לחולות.

במוצאי שבת לפני שבועיים התקיימה בתל אביב הפגנה בהשתתפות כ-1,500 ישראלים ואפריקאים, שקראו לממשלה לשחרר את המהגרים הכלואים ולבחון את בקשות המקלט של אזרחי אריתריאה וסודאן. במוצאי שבת לפני שבוע התקיימה הפגנה נוספת, הפעם בהשתתפות כ-5,000 בני אדם, רובם אריתראים וסודאנים. הם צעדו מגן לוינסקי לכיכר רבין וקראו שוב ושוב "freedom". המפגינים גם הצליבו את ידיהם לאות הזדהות עם אזרחי אריתריאה וסודאן הכלואים בישראל. אחדים מהמשתתפים אחזו שלטים שעליהם כתבו מספרים בלבד, לאות מחאה על כך שהמדינה פנתה ימים ספורים קודם לכן לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בעניינם של 153 מהגרים מאפריקה תוך ציון מספרי האסיר שלהם, ללא שמותיהם.

מכוח התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, שאושר בכנסת לפני כארבעה שבועות, הקימה המדינה את מתקן חולות, סמוך לקציעות. מיד עם פתיחתו העבירה אליו המדינה 483 מהגרים שהיו כלואים משך תקופה ארוכה בסהרונים. על השוהים במתקן נאסר לעבוד והם נדרשים להתייצב לרישום נוכחות שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. המדינה התחייבה לספק להם מקום לינה, מזון ושירותי בריאות ורווחה. על פי נתוני שירות בתי הסוהר, נכון ליום רביעי בערב חויבו 193 מהגרים לשהות במתקן חולות, 26 מהם יצאו ממנו ולא שבו. 290 אחרים – רובם השתתפו בצעדות המחאה – הוחזרו לכלא סהרונים, בהתאם לחוק החדש, בעקבות הפרת תנאי השהייה.

בשבוע שעבר החלה רשות האוכלוסין וההגירה להגביר את פעולות האכיפה נגד מהגרים מאפריקה המתגוררים בערים. פקחי ההגירה עצרו בימים האחרונים והעבירו לכלא גבעון 115 מהגרים מאפריקה שנתפסו ללא אשרות בתוקף. מהגרים רבים התלוננו שלא הצליחו לחדש את האשרות שלהם בעקבות החלטת הרשות לספק להם שירות רק בחמש לשכות אוכלוסין – תל אביב, חיפה, באר שבע, פתח תקווה ואילת – יומיים בשבוע, לזמן מוגבל. השבוע החלה הרשות לחייב מהגרים המתגוררים בערים להתייצב במתקן חולות תוך 30 יום, אחרת ייכלאו. עד יום רביעי ניתנו הוראות התייצבות בחולות ל-422 אזרחי סודאן ואריתריאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ