נציבות האו"ם: מדיניות ישראל נוגדת את אמנת הפליטים

הנציבות פרסמה הודעה חריגה על רקע שביתת המהגרים והליכי החקיקה האחרונים וקראה לבחון חלופות. הנציבה: מוטרדת מהמתקן בחולות

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

נציבות האו"ם לפליטים מותחת ביקורת על יחס הממשלה למהגרים מאפריקה ועל התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות. בעקבות האירועים האחרונים, ובראשם שביתת המהגרים וההפגנה הגדולה היום בתל אביב, פרסמה הערב (ראשון) נציבות האו"ם לפליטים בישראל הודעה חריגה לעיתונות, בה היא קוראת לממשלה לבחון פתרונות חלופיים למדיניותה בנושא. "מדיניותה של ישראל והחקיקה החדשה אינן הולמות את רוח אמנת הפליטים מ-1951", נכתב בכותרת ההודעה.

הנציבות מתחה ביקורת על התיקון הקודם לחוק למניעת הסתננות ואף הביעה את עמדתה בבג"ץ, אך לא התייחסה עד כה באופן פומבי לחקיקה החדשה. בהודעתה הערב מציינת הנציבות כי היא תומכת באופן עקרוני בהקמת מרכז שהייה למבקשי מקלט, אך לא במתכונת הנוכחית. "אני מוטרדת במיוחד ממטרתו של מתקן השהייה הקרוי 'פתוח' בחולות", אומרת נציבת האו"ם לפליטים בישראל, וולפורגה אנגלברכט. "באופיו הנוכחי וחרף הכינוי 'פתוח', נראה כי הוא מופעל כמרכז משמורת ממנו לא ניתן להשתחרר. בפועל, משמעות הדבר היא מעצר שאינו מוגבל בזמן". 

"על פי המשפט הבין לאומי, מעצרם של מבקשי מקלט ואנשים אחרים הזקוקים להגנה בין לאומית צריך להיות אמצעי של מוצא אחרון, בנסיבות חריגות בלבד, ולפי עקרון המידתיות, עליו להיות מוגבל לתקופה הקצרה ביותר האפשרית", מדגישה הנציבות בהודעתה. "המדיניות ושיטות העבודה הנוכחיות מעוררות פחד וכאוס בקרב מבקשי מקלט, תוך התעלמות ממצבם הייחודי. 'אחסון' פליטים במתקן חולות אינו פתרון העולה בקנה אחד עם אמנת הפליטים מ-1951".

הפגנת המהגרים, היום בכיכר רבין בתל אביב צילום: דניאל בר און

בשבועות האחרונים שינתה רשות האוכלוסין וההגירה את מדיניותה וכעת היא אינה מאפשרת למהגרים מאפריקה לחדש את אשרות השהייה שלהם בכל הארץ ובכל ימות השבוע אלא רק בשש לשכות אוכלוסין – תל אביב, חיפה, באר שבע, פתח תקווה, ראשון לציון ואילת. בחמש לשכות ניתן לחדש אשרות שלוש פעמים בשבוע במשך שעתיים וחצי, ובאילת פעמיים בשבוע. מחוץ ללשכות היו בשבוע שעבר תורים ארוכים ומהגרים רבים מאריתריאה וסודאן התלוננו כי לא הצליחו לחדש את האשרות שלהם. רשות האוכלוסין וההגירה עצרה 115 מהגרים שנתפסו ללא אשרות בתוקף והעבירה אותם לכלא גבעון.

הנציבות מותחת ביקורת על התנהלות הרשויות. באחרונה, התקבלו בארגון תלונות על מעצר מבקשי מקלט שתוקף אשרותיהם פג "אם משום שלא היו מודעים למסגרת המשפטית החדשה או משום שניסו אך לא הצליחו לחדש את האשרה". בהודעת הנציבות נכתב כי "השיטה הנוכחית גורמת לקשיים וסבל. משפחות נקרעות כאשר המפרנס מושם במשמורת, וקרובי משפחה, ביניהם נשים הרות וילדים קטנים, נותרים לדאוג לעצמם. במקרים אחרים, הבקשה לחידוש אשרה מובילה להארכה של חודש בלבד, ומלווה בדרישה להתייצב במתקן חולות בתום החודש. מבקשי מקלט מדווחים שהם פוחדים להסתובב ברחוב מחשש שייעצרו, או שהם פוחדים שלא יוכלו לשוב מהעבודה לביתם".

הנציבות קוראת לישראל "להבטיח כי לכל אלו הזקוקים להגנה ישנה גישה להליכי קביעת מעמד פליט (RSD), בלא קשר למיקומם או למגוריהם בישראל". היא מותחת ביקורת על מדיניות ההגנה הזמנית שמעניקה ישראל לאזרחי אריתריאה וסודאן, מבלי לבדוק באופן פרטני את בקשות המקלט שלהם. הנציבות מציינת כי מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן זוכים לשיעורי הכרה גבוהים כפליטים במדינות אחרות. באירופה, נכתב בהודעה, עומדים שיעורי ההכרה על יותר מ-70%. "הצבת מבקשי-מקלט בפני כורח שעלול לאלץ אותם לבחור לחזור בלא בחינה של בקשות המקלט שלהם עשויה להגיע לכדי הפרת עקרון אי ההחזרה", מזהירה הנציבות.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ