סגל אוני' חיפה להנהלה: "פרשת פרופ' אומן גרמה לנו נזק עצום"

בגילוי דעת בו מחו על התנהלות הנהלת האוני' בפרשה, כתבו אנשי הסגל: "ההנהלה חרגה מסמכותה... זאת פרשה מביכה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כ-160 חברי סגל אקדמי של אוניברסיטת חיפה שלחו לפני כמה ימים גילוי דעת, בו הם מוחים על התנהלות הנהלת האוניברסיטה בפרשת פסילת חתן פרס נובל לכלכלה, הפרופ' ישראל אומן, מקבלת תואר דוקטור של כבוד בשל דעותיו הפוליטיות. הפרשה נחשפה ב"הארץ" בחודש שעבר. 

בפניה שנשלחה לנשיא האוניברסיטה, עמוס שפירא, וליו"ר הוועד המנהל של האוניברסיטה, עמי אילון, צוין ש"גילוי הדעת נכתב מתוך דאגה רבה למצב אליו נקלעה האוניברסיטה בעקבות הפרשה וספיחיה". בין השאר, הובע בגילוי הדעת הצורך להגדיר קריטריונים ברורים להענקת דוקטור של כבוד, וכן הגדרה של ערכי האוניברסיטה. "אנו מקווים מאד שכל הגורמים הנוגעים בדבר ייכנסו לעובי הקורה במהירות ובנחישות, כדי שמעמדה ותדמיתה של האוניברסיטה לא יידרדרו עוד יותר", נכתב.

על גילוי הדעת חתומים בין השאר דיקן הפקולטה למשפטים, פרופ' גד ברזילי, ראש בית הספר למדעי המדינה, ערן ויגודה־גדות, ד"ר דן שיפטן, והפרופסורים עוז אלמוג, גבי ויימן, בתיה לאופר ואחרים. "אנו, חברי הסגל האקדמי באוניברסיטת חיפה מכל קצוות הקשת הפוליטית, תמימי דעים כי פרשת פסילתו של פרופ' ישראל אומן כמועמד לדוקטורט כבוד מטעם האוניברסיטה היא מביכה, וגרמה נזק עצום לתדמיתה של האוניברסיטה ולמעמדה הציבורי. אנו סבורים שהוועד המנהל של אוניברסיטת חיפה חרג מסמכותו כאשר מצא לנכון לנמק את הפסילה ולהצדיקה בדיעבד בדעותיו הפוליטיות של פרופ' אומן, אגב היתלות באמירה מסוימת שנאמרה על ידו בתגובה לשאלת עיתונאי בראיון", כתבו.

הפרופ' ישראל אומן. אמר בראיון ל"מעריב" באשר ליישובים המעורבים "אפשר להעביר בהם גדר"צילום: תומר אפלבאום

הכותבים מתכוונים לראיון שהעניק אומן לעיתונאי "מעריב" שלום ירושלמי ב–2010. אומן אמר בראיון כי "הדרך הכי הגיונית היא שתהיה כאן מדינה יהודית ומדינה ערבית. מדינה יהודית איפה שיושבים יהודים, ומדינה ערבית איפה שיושבים ערבים". כשנשאל מה יעשה עם ירושלים, אמר: "היא מחוץ לתחום. ירושלים צריכה להישאר יהודית. כתוב כי 'לעירך ברחמים תשוב'". באשר ליישובים המעורבים, כמו רמלה, יפו ולוד, אמר אומן: "אפשר להעביר גדר, לא יודע. צריך ללמוד. זו עוד בעיה שיצרנו לעצמנו, אני מדבר בעיקר על גושים גדולים, המשולש, אום אל־פאחם. איפה שזה לא פרקטי לא עושים".

באוניברסיטה סיפרו כי אמנם אומן הוא לא היחיד שנפסל לקבלת דוקטור של כבוד, אך במקרה זה דעותיו הפוליטיות עלו לדיון בישיבה שהתדיינה בנושא. מקור בוועד המנהל הסביר כי חברי הוועד היו מוטרדים מהתבטאות שלו על ערבים. "כששאלו אותו על היכולת של יהודים וערבים לחיות ביחד, הוא השיב שסביב היישובים הערבים צריך לבנות גדרות. זה לא דבר שהאוניברסיטה צריכה להעריך או לתת לו דוקטור כבוד", אמר המקור.

גורם נוסף המעורה בנושא הסביר ל"הארץ": "מדובר בדוקטורט כבוד, לא נותנים לו דוקטורט. זאת הוקרה ולא ועדת פרס נובל. זה נועד לתת הערכה לאנשים שמצוינותם האקדמית תרמה למחקר של דברים חשובים. אומן הוא דמות פוליטית, וזה ברור לגמרי שמתן דוקטורט כבוד הוא התייחסות גם לעולם שהוא מייצג, וזה לא מבטא את עולם הערכים של אוניברסיטת חיפה".

כמו כן, בגילוי הדעת נכתב עוד כי "לא זו בלבד שאוניברסיטת חיפה איננה מונוליתית מבחינת השקפות חברי הסגל שלה, לפי הגדרתה כמוסד אקדמי למחקר והוראה אין לה, וטוב שאין לה, כל אידיאולוגיה ייחודית המבדילה בינה לבין כל אוניברסיטה אחרת במדינה. להיפך, היא אמונה על חופש הדיבור והחופש האקדמי", נכתב.

"אם היה בוועד המנהל חבר אחד או יותר שסבר אחרת, קל וחומר נטל חרות להגדיר על דעת עצמו 'מערכת ערכים' ייחודית לאוניברסיטת חיפה - אנו מצרים על כך. אוניברסיטת חיפה איננה תנועה פוליטית, ואין היא מחויבת, לא בשל דעות חברי הסגל בה ולא בשל ההרכב הדמוגרפי של הלומדים בה, לשום מצע רעיוני או אידיאולוגי. ייעודה, כשל כל אוניברסיטה אחרת בעולם הדמוקרטי, הוא קידום ערכי מצוינות אקדמית וקידום המדע והידע. כזאת הייתה וכזאת תישאר", סכימו הכותבים.

מאוניברסיטת חיפה נמסר בתגובה כי "המכתב עליו חתומים חלק מאנשי הסגל של האוניברסיטה מוכיח יותר מכל כי אוניברסיטת חיפה הינה ארגון בו יש מגוון דעות, אמונות וחופש ביטוי ואין בה אידיאולוגיה שלטת מסוג כלשהוא. שמות האישים להם תעניק האוניברסיטה את תואר דוקטור כבוד והנימוקים, יפורסמו לאחר גמר התהליך, שסופו בהליך בחירה בסנאט האוניברסיטה, ובכל מקרה הוא יהיה תוצאה של בחירה דמוקרטית וללא תכתיב פוליטי כזה או אחר".

עוד נמסר: "מבלי להתייחס לשמות המועמדים, הרי שפרופ' אומן, אותו אנו מעריכים מאוד על תרומתו למדע בישראל ובעולם, והמוזכר במכתב, הרצה באוניברסיטה בפני סטודנטים ביוני 2012, ונשמח תמיד לארחו שוב. כולנו תמימי דעים כי ייעודה העיקרי של אוניברסיטת חיפה הינו קודם כל ומעל הכל לקדם את המצוינות האקדמית במחקר והוראה ועל כך יעידו הישגי האוניברסיטה בתחומים רבים ותרומתה המשמעותית לחברה הישראלית. עמוס שפירא, נשיא האוניברסיטה, ישמח להיפגש עם חותמי העצומה ועם כל גורם אחר כדי לקיים שיח בנושא הזה תוך שיתוף עם סנאט האוניברסיטה, הוועד המנהל וחבר הנאמנים של האוניברסיטה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ