הצעות חוק מימין ומשמאל בתגובה למחאת המהגרים האפריקאים

מרצ מקדמת יוזמה להפוך את אמנת הפליטים לחוק, בעוד שח"כ רגב מקדמת הצעת חוק שמטרתה לאייש עבודות בתחום המסעדנות בחיילים משוחררים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

גם בכנסת מגיבים למחאת המהגרים. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), לשעבר יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, החל לקדם יחד עם חברי סיעתו יוזמה לעיגון אמנת הפליטים בחקיקה. הצעה דומה הונחה על שולחן הכנסת בעבר ונדחתה. ישראל אמנם חתמה על אמנת הפליטים ב-1951, אך עד כה לא עיגנה בחקיקה את הוראות האמנה, הקובעת מי זכאי למעמד פליט, מה זכויותיו ומה חובותיה של המדינה המעניקה לו מקלט. ועדת השרים לחקיקה דחתה שלשום (ראשון) את הצעת הורוביץ, אך למרות זאת בכוונתו להעלותה מחר להצבעה במליאת הכנסת.

"ממשלת ישראל נמנעת כבר שנים מלקבוע מדיניות ברורה לטיפול בפליטים ומבקשי מקלט", אמר הורוביץ. "לא ייתכן שאזלת היד של הממשלה תוביל לפגיעה בכבודם של בני אדם ולעוול נוראי לתושבי ערים ושכונות מוחלשות שסובלים קשות מחוסר המדיניות. ישראל של שנות ה-50 הכירה בחשיבות המוסרית של דאגה  לפליטים ומבקשי מקלט ועזרה בניסוח האמנה כלקח ישיר מהשואה וממצוקתם של הפליטים היהודיים. ההימנעות מלחוקק את האמנה היא מחדל שגורם לעוול הנוראי של כליאת אנשים ללא משפט, ולעיוותים נוראיים דוגמת הכלא הפתוח כמו גם לנורמות חברתיות קשות ואלימות".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "העמימות החקיקתית הפכה כר נרחב להפרת זכויותיהם של פליטים ומבקשי מקלט, ובין היתר למאסר ארוך טווח של פליטים או לגירוש מבקשי מקלט פוטנציאליים... בלי לערוך הליכים כלשהם כדי לברר האם הגירוש עלול להעמידם בסכנת חיים", נכתב בדברי ההסבר לחוק. "הצעת חוק זו מבקשת לאמץ בחקיקה הפנימית של מדינת ישראל את אמנת הפליט ועל ידי כך ליתן לה תוקף מחייב, שיאפשר למבקשי מקלט ולפליטים הנמצאים בישראל לתבוע את זכויותיהם מכוחה".

מחאת המהגרים מאפריקה בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

גם בצד השני של המפה הפוליטית מגיבים למחאה. בעקבות היעדרותם של אזרחי אריתריאה וסודאן ממקום עבודתם, מקדמת יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (ליכוד), תיקון לחוק הביטוח הלאומי, שיוסיף לרשימת העבודות המועדפות מלצרות, טבחות, תחזוקה, ניקיון ושטיפת כלים בענף המסעדנות. רגב הסבירה כי ההצעה נועדה לעודד חיילים משוחררים לפנות לעבודות אלה ולהקל על המעסיקים לאייש בעתיד את המשרות שאותן ממלאים בימים אלה עשרות אלפי אזרחי אריתריאה וסודאן. ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון בהצעה ביום ראשון.

"ענף המסעדנות, המהווה מנוע כלכלי חשוב בתעשיית התיירות בישראל, סובל כיום ממחסור חריף בכוח אדם ולכן יש לעודד העסקת צעירים ישראלים בו", נכתב בדברי ההסבר להצעה. "מנגד, קיים ביקוש גדול בקרב חיילים משוחררים להשתלב בענף, אך התגמול על עבודה מועדפת אינו ניתן למבקשים לעסוק בתחום זה. מחסור זה מביא לגידול מתמשך בהיקף העובדים הזרים המועסקים בעבודות השונות בענף המסעדנות. מוצע לקבוע עבודות אלו כעבודה מועדפת, וזאת כחלק מהגשמת המטרה החברתית של שילוב צעירים משוחררי צבא במעגל העבודה, וכן לשם קידום המטרות הכלכליות של הנעת ענף המסעדנות וצמצום תופעת העובדים הזרים בשוק העבודה הישראלי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ