מארגני מחאת המהגרים הודיעו על שביתה עד להודעה חדשה

המהגרים קראו לממשלה להידבר עמם כדי למצוא פתרונות למצבם. שביתת הרעב בסהרונים נכנסה ליומה השלישי: "אם בקשותינו לא יתקבלו נמות מרעב"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

שביתת המהגרים נכנסה היום (שלישי) ליומה השלישי ועשרות אלפי מהגרים מאפריקה לא התייצבו גם הבוקר לעבודה. המהגרים הודיעו במסיבת עיתונאים כי שביתתם תימשך עד להודעה חדשה. 

מובילי מחאת המהגרים מאפריקה קיימו בצהריים מסיבת עיתונאים במרכז קהילתי ליד התחנה המרכזית בתל אביב והודיעו כי השביתה שבה פתחו ביום ראשון תימשך עד להודעה חדשה. "בימים האחרונים הקהילות דנו והחליטו יחד שלא נפסיק את השביתה היום", אמר מועתסם, תושב סודאן, "אין לנו דבר נגד המעסיקים, אבל אתם צריכים להבין – אין לנו יותר מה להפסיד. הבחירה שישראל נותנת לנו היום היא בחירה איומה – לכו לכלא, או תחזרו לסכנת חיים בבית שלכם".

מובילי המחאה קראו לישראל להסיר את חתימתה מאמנת הפליטים אם אינה יכולה לקיים את הכתוב בה. גם גם קראו לממשלה להידבר איתם על מנת למצוא פתרונות, "אנו מבקשים מגדעון סער ומבנימין נתניהו לפגוש אותנו ולדון יחד איתנו בגורל שלנו. אנו רוצים דיאלוג ישיר עם ממשלת ישראל", הוסיפו, "עכשיו, כשלקהילה שלנו יש קול ויש נציגות, אנחנו קוראים לכם לשבת איתנו ולדבר על פתרונות אפשריים שיקחו בחשבון גם את האינטרסים של ישראל וגם את הצרכים והזכויות שלנו". 

המארגנים אמרו כי בכוונתם להפגין בימים הקרובים בירושלים, ולהגיש פנייה רשמית לנציגי הממשלה להידבר אתם. המארגנים הביעו תקווה כי המשטרה תמשיך לאפשר להם לנקוט צעדי מחאה. הדוברים במסיבת העיתונאים חזרו על דרישותיהם העיקריות: להפסיק את מעצרם של מבקשי המקלט, לשחרר את הכלואים ולבטל את התיקון לחוק למניעת הסתננות.

150 המהגרים שצעדו לירושלים ולבאר שבע בחודש שעבר, ונכלאו לאחר מכן במתקן סהרונים, פתחו שלשום בשביתת רעב לאות הזדהות עם מחאת המהגרים ברחבי הארץ. "פתחנו בשביתת רעב מאחר שעד היום לא קיבלנו שום תשובה מהממשלה בנוגע לבקשות המקלט שלנו", כתבו, "אנחנו נמשיך בה עד שבקשות המקלט יתקבלו, או שנמות מרעב. אין שום טעם בחיים ללא חירות אנושית. או שנחיה כבני אדם עם הזכויות הבסיסיות, או שלא נחיה כלל".

המהגרים דורשים להשתחרר מהכלא ולהיות מוכרים כפליטים על פי החוק הבינלאומי ואמנת ז'נבה לפליטים. "אם הממשלה הישראלית לא יכולה להגן עלינו ולהתייחס אלינו כבני אדם וכפליטים בישראל, עליה להעביר אותנו לארגון זכויות אדם בינלאומי לפליטים שיימצא עבורנו מדינה שתוכל לעשות כן", הדגישו. 

אתמול הפגינו יותר מ-10,000 אפריקאים מול שגרירות ארצות הברית בטיילת בתל אביב. אלפים נוספים הפגינו מול נציבות האו"ם לפליטים, נציבות האיחוד האירופי ושגרירויות אתיופיה, בריטניה, צרפת, קנדה, שבדיה, גרמניה ואיטליה. הם קראו לקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על ממשלת ישראל לשנות את מדיניותה כלפי מבקשי המקלט – להכיר בהם כפליטים, להפסיק את מעצרם ולשחרר את הכלואים.

התכנסות המהגרים בגינת לוינסקי, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אתמול למחאה בישיבת סיעת הליכוד בכנסת. "אני מבקש להבהיר שלא יעזרו שום הפגנות ושביתות. כפי שהצלחנו לבלום לחלוטין את ההסתננות הבלתי חוקית לגבולותינו, כך אנו נחושים להוציא מכאן את אלו שהצליחו להיכנס לפני שסגרנו את הגבול", אמר. "אני מבקש להבהיר שלא מדובר בפליטים בהם אנו מטפלים לפי האמנות הבינלאומיות, מדובר במסתנני עבודה בלתי חוקיים ואנו נמצא עמם את הדין עד תום".

שר הפנים גדעון סער התייחס אף הוא למחאה ואמר אתמול כי "לא מאוד מרשים אותי הבכי והנהי של מי שהצטברו לו כלים בכיור. במקרה אחד ראיתי מעסיק מסוים מפורסם שהיתה תביעה נגדו בבית הדין לעבודה על פגיעה בזכויות סוציאליות של נתין אריתראי ולפתע פתאום הוא התמלא חמלה. עם כל הכבוד למצוקה של בעל בית קפה או מסעדה שיש לו כרגע או בעיה בניקיון או בעיה בשטיפת כלים זה לא יקבע את המדיניות הלאומית והאינטרסים של מדינת ישראל. להפך, בוא נחשוב על הישראלים שאיבדו את מקום העבודה שלהם".

משרד החוץ בירושלים מתח אתמול ביקורת על נציגת נציבות האו"ם לפליטים בישראל, על רקע דבריה בנוגע ליחס מצד הממשלה למהגרים השובתים. "הצהרות בנושא מהגרים, אשר אינו לוקחות בחשבון את המצב המורכב בישראל אינן מועילות כלל ולא תורמות להבהרת הסוגיה המורכבת, שאתה מתמודדת ממשלת ישראל באחריות וברצינות, כמתבקש מהמצב", נמסר בהודעה שפרסם דובר משרד החוץ יגאל פלמור.

נציגת נציבות האו"ם לפליטים בישראל, וולפרגה אנגלברכט, פרסמה שלשום הודעה שבה קראה לממשלת ישראל לשנות את מדיניותה למבקשי המקלט ואת החקיקה החדשה בנושא כיוון שאלה "אינן הולמות את רוח אמנת הפליטים מ-1951". היא הוסיפה כי "המדיניות ושיטות העבודה הנוכחיות מעוררות פחד וכאוס בקרב מבקשי מקלט, תוך התעלמות ממצבם הייחודי".

בתוך כך, ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), לשעבר יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, החל לקדם אתמול עם חברי סיעתו יוזמה לעיגון אמנת הפליטים בחקיקה. הצעה דומה הונחה על שולחן הכנסת בעבר ונדחתה. גם יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (ליכוד), מקדמת תיקון לחוק הביטוח הלאומי, שיוסיף לרשימת העבודות המועדפות מלצרות, טבחות, תחזוקה, ניקיון ושטיפת כלים בענף המסעדנות. רגב הסבירה כי ההצעה נועדה לעודד חיילים משוחררים לפנות לעבודות אלה ולהקל על המעסיקים לאייש בעתיד את המשרות שאותן ממלאים בימים אלה עשרות אלפי אזרחי אריתריאה וסודאן. ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון בהצעה ביום ראשון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ