השר שמיר סייר בכפרים הבדואים: נגבש מתווה חדש להסדרת ההתיישבות

בלשכת השר אמרו ששמיר יקח בחשבון את תובנות קודמיו בתפקיד אך הוא יגבש "מתווה חדש בהתאם לתפיסת עולמו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר שבתחילת השבוע הועברה התוכנית להסדרת ההתיישבות בנגב למשרדו, סייר היום (שלישי) שר החקלאות יאיר שמיר עם הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב ונציגי היישובים הבדואים. בלשכת שמיר אמרו היום כי אף על פי שהשר יקח בחשבון וילמד את תובנות קודמיו בתפקיד, הוא יגבש "מתווה חדש בהתאם לתפיסת עולמו שמעמידה במרכז את מטרת המהלך - הסדרת ההתיישבות הבדואית למען התחדשות והתפתחות הנגב למען היעדים הלאומיים ארוכי הטווח". מתווה זה לא בהכרח ישען על מתווה פראוור־בגין.

ביום ראשון האחרון, קרוב לחודש לאחר שמתווה פראוור ירד מסדר היום, אישרה הממשלה את העברת הטיפול למשרד בראשות שמיר כדי שזה יגבש תוכנית שתביא להסכם בין הצדדים. "יש הרבה עבודת שטח", אמר השר שמיר, "טרקטורים שעובדים ומפתחים את היישובים הבדואים וצריך להסתכל על חצי הכוס המלאה. התושבים שכיום מתגוררים ביישובים המוכרים נהנים מרמת חיים נאותה וחשוב שיעשה כך לשאר האוכלוסייה הבדואית". עוד אמר שמיר כי עתה הוא ומשרדו מתכוונים לשמוע את טיעוני כל הצדדים לפני שיקבלו החלטה: "מדובר בסוגיה מורכבת וטעונה שדורשת פתרון יסודי ומקיף על מנת להביא לפיתוח הנגב והתחדשותו".

שמיר הוסיף כי "החוק הפך להיות לעיקר ולמטרה בפני עצמה, אבל שכחנו מה המטרה האמיתית". לדבריו, "המטרה היא להסדיר את ההתיישבות של הבדואים, לאפשר להם להשתלב כאזרחים שווי זכויות במדינה עם רמת שירותים נאותה ולהפחית את האבטלה, וכך נאפשר את חידוש הנגב. אבל החקיקה היא כדי שתהיה אכיפה".

החקיקה בנושא התיישבות הבדואים הוקפאה לחודש כדי ששמיר ואנשי משרדו ילמדו את הנתונים. בישיבת הממשלה שלשום, אושרה גם העברת מטה היישום להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב למשרד החקלאות, במטרה לאגד את כל הגופים הפועלים בנושא.

שר החקלאות, יאיר שמיר (שני מימין), היום בסיור בנגבצילום: ליעד אביאל, הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב

שמיר אמר כי ינהל שורה של דיונים ויערוך מדי שבוע פגישות עם נציגי הציבור הבדואי, בהם ראשי המועצות. בסיום הדברים יגיש תוכנית מגובשת לראש הממשלה. "נכון לעכשיו יש רצון של הנהגת הבדואים לקבל את ההסדרה, אבל יש מספר גורמים, שחלקם לא מהחברה הבדואית, שמונעים משיקולים פוליטיים ואינטרסנטים בחברה הבדואית שמונעים מטעמים כלכליים. אבל זה לא אומר שמרבית האכלוסייה לא מעוניינת בשינוי", אמר השר.

חבר ועדת הפנים ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) התייחס לשינויים שעתידים לחול על החוק ואמר: "המטרה כעת היא לפתור את בעיית ההתיישבות ללא קשר לבעיית הקרקעות. נדאג שלכל ילד מהאוכלוסייה הבדואית יהיה מגרש מובטח, חשמל, מים ומקום עבודה כך שעתידו הכלכלי יובטח. הרעיון הוא להשקיע בחינוך וביצירת אזורי תעסוקה בניגוד למתווה הקודם, נושא הקרקעות יהיה משני לחלוטין והמאמצים יושקעו בהסדרת ההתיישבות הקיימת וביצירת פתרונות מגורים".

גם הדיונים בוועדת הפנים מוקפאים עד שהשר שמיר ילמד את החוק. בדיון בוועדה בשבוע שעבר אמר ח"כ טאלב אבו־עראר (רע"מ־תע"ל) כי מינוי השר נעשה ללא התייעצות עם הבדואים ואין בכוונת ההנהגה בדואית לקבל את החוק, גם אם ישונה. "הצעת החוק היא נכבה", אמר אבו־עראר, "החוק מנוסח על בסיס שנאה וגזענות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ