סער התגאה ב"יציאה מרצון" של מהגרים לשבדיה, אך האו"ם יזם את העברתם

נציבות האו"ם לפליטים היא שתיאמה את העברתן של עשרות נשים אריתריאיות, רובן קורבנות סחר ועינויים שנכלאו בישראל. משרד הפנים פרסם הבהרה בעניין

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

שר הפנים גדעון סער הודיע היום (שלישי) כי עשרות מהגרים מאריתריאה הועברו לשבדיה במסגרת "יציאה מרצון", אך בהמשך התברר כי נציבות האו"ם לפליטים היא שיזמה את העברתם של 54 נשים וילד. רבות מהנשים הן קורבנות סחר ועינויים שנכלאו לתקופה ממושכת בישראל.

אף שהטסת המהגרים החלה כבר לפני כמה שבועות, בחר השר סער להודיע על כך דווקא בעיצומה של שביתת המהגרים מאפריקה. בהודעתו נאמר כי "קבוצה של כמה עשרות מסתננים מאריתריאה יצאו בשבועות האחרונים במסגרת הליך של יציאה מרצון לשבדיה. זו הפעם הראשונה שמסתננים יוצאים למדינה זו. יציאת המסתננים נעשתה בתיאום עם ממשלת שבדיה, ולאחר סיכום בין שר הפנים לבין נציבות האו"ם לפליטים. המסתננים יצאו בסיוע רשות האוכלוסין וההגירה וזכו למענק של 3,500 דולר כל אחד". דובר שר הפנים ציין כי בשנת 2013 עזבו את ישראל במסגרת נוהל "יציאה מרצון" 2,612 מהגרים מאפריקה, 1,955 מהם מאריתריאה וסודאן.

בניגוד לאמור בהודעת שר הפנים, זו אינה הפעם הראשונה שבה נקלטים מהגרים מאפריקה לישראל בשבדיה, אך ככל הידוע מדובר בקבוצה הגדולה ביותר עד כה.

הפגנת מהגרים אריתריאים בכיכר רבין בתל אביב, אתמולצילום: דניאל בר און

מאוחר יותר מסרה נציבות האו"ם לפליטים כי היא שתיאמה את הטסתם של 54 נשים וילד, לאחר ששבדיה הסכימה לקלוט אותם במסגרת הסדר יישוב מחדש, בשל מצבם הייחודי ולבקשת הנציבות. מהנציבות נמסר היום כי "שבדיה הסכימה לקבל 55 קורבנות מסיני שהוגדרו כפליטים, הן על ידי האו"ם והן על ידי שבדיה". שגרירות שבדיה סירבה לבקשת "הארץ" להתייחס להודעת שר הפנים.

בעקבות הודעת הנציבות פרסם משרד הפנים הבהרה שלפיה "המדובר בתהליך יישוב מחדש של עשרות נשים אריתריאיות, במסגרת שיתוף פעולה בין נציבות האו"ם לפליטים לבין שבדיה".

יו"ר ועדת העובדים הזרים, ח"כ מיכל רוזין (מרצ), אמרה כי "משרד הפנים מתגאה בהעברת עשרות מבקשי מקלט לשבדיה 'מרצון', אבל מסתיר את העובדה שמדובר בקורבנות סחר ועינויים שהיו אמורים לקבל כאן הגנה הולמת, גם על פי חוק. ישראל רוצה לראות את עצמה כחלק ממדינות העולם המתוקנות והמתקדמות, אך מתנערת מאחריותה כלפי קורבנות סחר ועינויים, ומפקירה את הטיפול בהם לפתחו של מדינות אחרות, בניגוד לכל האמנות הבינלאומיות שהיא חתומה עליהן ולמוסר האנושי הבסיסי".

עו"ד עודד פלר, ראש תחום מעמד והגירה באגודה לזכויות האזרח, אמר כי "מבקשי המקלט לא יצאו לשבדיה במסגרת מבצע החזרה מרצון של משרד הפנים, אלא במסגרת פעילות נציבות האו"ם לפליטים ליישוב מחדש של מי שעומדים בתנאי אמנת הפליטים". לדבריו, "לא ברור על מה גאוותו של משרד הפנים. שבדיה מיישבת בשטחה מחדש רק את מי שזכאים למעמד פליט אך לא זוכים להגנה ראויה במדינה בה הם נמצאים. העובדה ששבדיה הסכימה לקבל אותם לשטחה מהווה הוכחה נוספת לכך שישראל היא המדינה היחידה המסרבת להכיר באזרחי אריתריאה כפליטים, וכי אף מדינות אחרות סבורות כי היא אינה מקיימת את חובותיה לפי אמנת הפליטים".

מנכ"לית ארגון סיוע לפליטים, עו"ד מיכל פינצ'וק, מסרה כי "כישראלית אני מתביישת במדינה שלי, שנמנעת מלהעניק סיוע ותמיכה לקורבנות העינויים שבתחומה. נציגי שבדיה שמעו על המצב הקשה של הקורבנות בישראל וניאותו לקלוט בודדים בשבדיה, שם הם הוכרו מיידית כפליטים וצפויים לקבל את כל התמיכה הנפשית והרפואית הדרושה לשיקומם. מדובר בכתם מוסרי וחרפה לישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ