יו"ר הכנסת אסר על כניסתם של מנהיגי מחאת המהגרים למשכן הכנסת - למפגש שתוכנן להם עם קבוצת ח"כים במקום.

10,000 מהגרים מאפריקה מפגינים בשעה זו בגן הוורדים הסמוך למשכן הכנסת, במחאה על יחסה של מדינת ישראל כלפיהם - לרבות החקיקה הפוגענית והכליאה ללא משפט. קבוצה של מספר מנהיגי מחאה הוזמנו לפני תחילת ההפגנה  למפגש עם חברי הכנסת ח"כ מיכל רוזין (מרצ), ח"כ דב חנין (חד"ש) ואחרים במשכן הכנסת, אך אדשלטיין אסר עליהם להיכנס למקום.

החלטתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין באה בעקבות לחץ שהופעל עליו מכיוון יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב, ששיגרה אליו מוקדם יותר היום מכתב דחוף בדרישה למנוע את כניסת המהגרים לכנסת. בכותרת מכתבה מכנה רגב את המפגש "פגיעה בכבוד הכנסת ובשלטון החוק". 

אדלשטיין נעתר לבקשתה של ח"כ מירי רגב ואסר על כניסת שמונה נציגי המפגינים לכנסת וזאת "על רקע המתיחות והאווירה הציבורית הכללית, והחשש כי כניסת המסתננים המוזמנים לכנסת עלולה לגרום לפרובוקציות בתוך המשכן ואף להגרר לכדי אלימות ולהפרת הסדר".

נציגי קהילת המהגרים מופיעים אמנם בוועדות הכנסת לעיתים קרובות, ביניהם גם בדיונים של ועדת הפנים שרגב עומדת בראשה. אך היום ביקשה רגב  למנוע את כניסתם למשכן. "חברי הכנסת יחד עם ארגונים קיצוניים נותנים רוח גבית למאבק נגד מדינת ישראל, מאבק שעיקרו ניסיון נוסף לפגוע בתדמיתה של מדינת ישראל והפיכתה בעיני העולם למדינה המפרה זכויות אדם". בהמשך מכתבה דרשה רגב כי "לא תתאפשר כניסתם של המסתננים אל משכן הכנסת".

במסיבת העיתונאים שערכו חברי הכנסת שהזמינו את המהגרים למשכן אמרה ח״כ מיכל רוזין כי "מדובר בהחלטה חשוכה של יו״ר הכנסת, כתגובה לחברי כנסת חשוכים שרוצים להפיץ הסתה נגד מבקשי המקלט. הידברות היא לבה של הדמוקרטיה. יש כאן התדרדרות חמורה של הדמוקרטיה הישראלית, כשח״כים לא יכולים לפגוש בני אדם שהם רוצים לדבר איתם - זה כל מה שהם ביקשו, לדבר״.

ח"כ דב חנין אמר כי צריך להקים אוהל בכניסה לכנסת ושם לקבל קבוצות אוכלוסיה שאינן מורשות בכניסה למשכן עצמו. מרב מיכאלי (העבודה) הזכירה כי רק לפני שבועות אחרים אסר יו"ר הכנסת אדלשטיין על כניסתן של קבוצת אסירות מכלא נווה תרצה, אשר היו אמורות להעלות בפני הח"כים הצגה. האירוע - שתואם מראש והוזמן לכנסת בחסות ח"כים - הועבר למיקום חלופי. צפו בדבריו של דויד גרוסמן אל המהמגרים המפגינים סמוך לכנסת:

ח"כ איילת שקד התייצבה אף היא למסיבת העיתונאים ואמרה: "אף שדעותיי הפוכות, אני לא רואה פסול בלשבת ולדבר איתם ולהגיד להם למה הם צריכים לצאת למדינה שלישית וכיצד ישראל נוהגת בהם בהומאניות".

מנגד, אמר ח"כ שמעון אוחיון: "טוב יעשה יו"ר הכנסת אם ימנע את כניסתם של המסתננים. הכנסת עצמה חוקקה את חוק המסתננים וקבעה שהם צריכים לשהות במתקן חולות. יהיה זה אבסורד אם יתנו להם להיכנס".

על כך הגיב ח"כ חנין באומרו כי "הזמנת נציגי מבקשי המקלט לכנסת היא בדיוק כדי לפגוש את האנשים האלה, לשמוע את הסיפורים ולהבין את המצוקות שלהם. בימין מפחדים להסתכל על האנשים האלה ולשמוע את מה שיש להם להגיד. בימין גם מפחדים לגלות שיש פתרונות אמיתיים שיוכלו להחליף את ההתלהמות ואת הכליאה. ההחלטה למנוע את הכניסה היא פגיעה בדיוק במהלך החיוני הזה. אם היו"ר אכן ימנע את הכניסה הוא יחרוג באופן מהותי מסמכויותיו ויפגע קשות ביכולתנו בכנסת לקיים דיון בשאלות שנויות במחלוקת ולשמוע מוזמנים שגם הם שנויים במחלוקת".

הפגנת המהגרים מאפריקה בכיכר רבין, השבועצילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ