דויד גרוסמן בהפגנת המהגרים: "אני מביט בכם, ומתבייש שהגענו למצב הזה"

יותר מ-10,000 מהגרים הפגינו בירושלים במחאה על החקיקה נגדם. גרוסמן נשא נאום ספונטני: "אתם, כמו תושבי דרום ת"א, קורבנות של סיטואציה"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

כ-10,000 מהגרים מאפריקה הפגינו היום מול משכן הכנסת נגד מדיניות הממשלה. המפגינים דרשו לבטל את התיקון לחוק למניעת הסתננות, להפסיק את מעצר מבקשי המקלט, לשחרר את הכלואים ולהכיר בהם כפליטים. הם קראו לחברי הממשלה להידבר איתם על מנת למצוא פתרונות למצבם. מחר תיכנס שביתת המהגרים ליומה החמישי.

המארגנים הבהירו כי בכוונתם להמשיך בפעולות המחאה בימים הקרובים, אף שהם יודעים כי רבים שאינם מתייצבים לעבודה מתחילת השבוע עשויים לאבד את מקור פרנסתם. בשיחות עם "הארץ" ציינו כמה ממארגני המחאה כי ברור להם שחלק מהאפריקאים השוהים בישראל ישובו לעבודתם בהדרגה, אך לדבריהם, רוב חברי הקהילה תומכים בהמשך השביתה ומודעים לסיכונים הכרוכים בכך.

יותר מ-100 אוטובוסים, רבים מהם קווים מיוחדים של אגד מתל אביב לירושלים, הובילו את המפגינים לגן הוורדים. כל אחד מהנוסעים שילם בעצמו על הנסיעה. מול הכנסת הניפו מפגינים את דגלי אריתריאה וסודאן וקראו "לא עוד כלא", "אנחנו פליטים" ו"אנחנו צריכים הגנה". נציגים שונים נשאו נאומים בעברית, אנגלית, ערבית וטיגרית וחזרו על דרישותיהם העיקריות.

דוד גרוסמן, בהפגנה בירושליםצילום: אמיל סלמן

בעיצומה של ההפגנה הגיע אליה במפתיע הסופר דויד גרוסמן להביע תמיכה והזדהות. "ישבתי וכתבתי ושמעתי חדשות וקפץ לי הפיוז", הסביר גרוסמן את החלטתו לבוא להפגנה. "עבורי, השם והרעיון של ישראל מכיל את הרעיון של פליטים, של אנשים שנמלטו מגורל נורא ומנסים למצוא מפלט ומקלט", אמר למפגינים בנאום ספונטני באנגלית. "אנחנו הישראלים צריכים לזכור את כל הדלתות שנסגרו בפנינו דווקא כשהיינו זקוקים נואשות לשער שייפתח עבורנו".

"אנחנו גם זוכרים את הדלתות המועטות שכן נפתחו בפנינו ושינו את גורלנו. אני מביט בכם עכשיו, כל עשרות האלפים, ואני נבוך, אפילו מתבייש, שהגענו למצב הזה. ישראל לא יצרה את הבעיה הזו, אבל יש בעיה – ועלינו להתמודד איתה ולפתור אותה באופן ההומאני ביותר", הוסיף. "אתם כאן – אינכם פושעים, אתם בני אדם רגילים אשר לכודים בסיטואציה שאינה רגילה. כמוכם גם תושבי השכונות בדרום תל אביב, ובמקומות רבים אחרים – הם לא אנשים רעים, גם הם, כמוכם, לכודים בסיטואציה קיצונית ולא רגילה. הם ואתם קורבנות של סיטואציה שחייבת להיפתר בדרך האנושית ביותר – וישנה דרך כזו". גרוסמן זכה לתשואות המפגינים. רבים ניגשו אליו להוקיר לו תודה על תמיכתו ובצאתו נעמדו המפגינים לאורך הדרך שהובילה ליציאה מגן הוורדים ומחאו לו כפיים.  

צפו בדבריו של דויד גרוסמן:

גם כמה חברי כנסת מסיעות האופוזיציה יצאו לתמוך במפגינים ואחדים מהם נשאו דברים. "אני מבקשת סליחה בשם הכנסת על שלא נתנה לכם להיכנס ובשם הממשלה שמונעת מכם חירות", אמרה ח"כ תמר זנדברג (מרצ). "בימים האחרונים הוכח שהאיסור עליכם לעבוד הוא פיקציה, הרי בימי השביתה שלכם המסעדות והמלונות לא עובדים והרחובות מלוכלכים, אז אולי הגיע הזמן להגיד את האמת ולתת לפליטים לעבוד".

אדם, אזרח סודאן, אמר כי חשוב היה לו להפגין מול הכנסת כדי להעביר את המסר לחברי הכנסת, שכן הם אלה שאישרו את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות. "יש לנו דרישה מממשלת ישראל לבטל את חוק ההסתננות, לשחרר את חברינו הכלואים במתקן ולבחון את בקשות המקלט שלנו. אנחנו פליטים, אנחנו רוצים זכויות של בני אדם". הוא מחה על הלחץ שמפעילה ישראל על אפריקאים לקבל מענק ולעזוב את הארץ במסגרת נוהל "חזרה מרצון". "אם אחזור עכשיו לארצי, ירצחו אותי או שישימו אותי בכלא. גם אם אקבל מישראל 500 דולר כדי לעזוב, זה לא יעזור לי. כל מה שאני רוצה זה לחיות במדינה בטוחה", אמר.

נגמלדין מסודאן נאם בפני המפגינים והתייחס לנתונים שפורסמו היום ב"הארץ", לפיהם עד כה בחנה ישראל רק 250 מתוך 1,800 בקשות המקלט שהגישו אזרחי אריתריאה וסודאן ולא הכירה באף אחד מהם כפליט. "שר הפנים אמר שמשרד הפנים בודק את בקשות המקלט שלנו, אבל הוא לא בודק אותן נכון. ממשלת ישראל לא נותנת לאריתראים ולסודאנים גישה למנגנון המקלט, למרות ש–95% מאיתנו הם פליטים", האשים. הוא קרא לממשלה לאפשר גישה חופשית למנגנון המקלט ולהכיר באלה הזכאים לכך כפליטים.

ורוניקה ואליוט כהן, בני זוג מירושלים, באו לתמוך במפגינים. "גם אנחנו היינו מבקשי מקלט – האם שכחנו?", נכתב על השלט שנשאה ורוניקה. "השאלה היא לא למה אני פה, אלא למה לא כולם פה", היא אמרה. "אני לא מבינה למה לא כל עם ישראל נמצא פה כדי לתמוך בהם. חייבים להתייחס אליהם כאל מבקשי מקלט וחייבים לתת להם הזדמנות לקיים חיים נורמאליים – לעבוד, ללמוד – עד שהמצב בארצות המוצא שלהם יאפשר להם לחזור אליהן". ורוניקה סיפרה כי נולדה בגטו בבודפשט בשלהי מלחמת העולם השנייה. "אנחנו, כיהודים, שכחנו את ההיסטוריה שלנו – איך שבזמן השואה כמעט כל מדינה סגרה את השערים שלה ולא נתנו לנו הזדמנות לברוח מהמדינות שבהן חיינו היו בסכנה". 

בתוך כך, נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, קבע כי עתירת ארגוני זכויות האדם נגד התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות ועתירת תושבי דרום תל אביב הדורשת למנוע את שהייתם של המהגרים בשכונותיהם יידונו יחד בפני נרכב מורחב של שופטים.  

המפגינים בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ