תוכנית פירון: פחות בחינות, הצמצום במספר המקצועות יידחה

שר החינוך הציג את תוכניתו לשינוי מבנה בחינות הבגרות ומערכת החינוך, אשר נחשפה אתמול ב"הארץ". לפי התכנון, יצומצם מספר הנבחנים

ירדן סקופ
ירדן סקופ

שר החינוך הציג היום (רביעי) את תוכניתו לשינוי מבנה בחינות הבגרות ומערכת החינוך, . חרף הבטחת מפלגתו, "יש עתיד", שלפיה צמצום משמעותי ייערך במספר המקצועות שעליהם ייבחנו התלמידים, ה. פירון אמר כי צמצום בחינות הבגרות ייערך בשתי פעימות, וכי בשנים הקרובות תצא לפועל הפעימה הראשונה, שתכלול צמצום במספר הבחינות שייערכו בכל מקצוע. מבנה תעודת הבגרות יכיל לפחות 21 יחידות לימוד (יח"ל), כפי שהיה עד כה.

במסגרת התוכנית, המקצועות יחולקו לאשכולות. כך לדוגמה, בחינוך הממלכתי הרכב תעודת הבגרות יכלול את אשכול העברית, שיכלול שתי יח"ל בספרות ושתיים בלשון והבעה; אשכול ידע עם ומדינה ועולם, שיכלול שתי יח"ל בהיסטוריה ושתיים באזרחות ואת אשכול מורשת ותרבות, שיכלול שתי יח"ל בתנ"ך. מקצועות האנגלית והמתמטיקה ישארו מחוץ לאשכולות ויכללו 3–5 יח"ל. בנוסף, יתבקשו התלמידים להיבחן במקצוע בחירה אחד ברמת חמש יח"ל. משמעות הדבר היא כי מבנה תעודת הבגרות יהיה דומה למבנה הנוכחי. עם זאת, יחול צמצום במספר מקצועות הבחירה שיוצעו לתלמידים.

עוד במסגרת התוכנית, הוחלט כי ציוני כתה י' יהיו חלק מתעודת הבגרות - אולם טרם נקבע האחוז המדויק. כמו כן, מועדי בגרות החורף בכיתה י"א יבוטלו, אך ייפתחו רק עבור תלמידים עם צרכים מיוחדים, למשל אלה הזקוקים לעוד הזדמנויות על מנת לעבור את הבחינות. נוסף על כך, הוחלט כי בשלב הראשון יותר ללמידים להיבחן במועדי ב' באנגלית ומתמטיקה, אולם מאוחר יותר יישקל העניין פעם נוספת.

בעתיד, כחלק ממהלך משותף עם מורים, הורים ואנשי אקדמיה, יופחתו בחינות הבגרות וייבחרו הבחינות שיהיו חיצוניות, ואלו שיהיו פנימיות. פירוש הדבר הוא שצמצום במספר המקצועות, שעליו התנהל בחודשים האחרונים מאבק ציבורי רחב, יידחה בכמה שנים.

השר פירון מכריז על תוכניתו לשינוי מבנה בחינות הבגרות, היוםצילום: מוטי מילרוד

מלבד השינוי בבחינות הבגרות, תוכנית פירון כוללת שינויים נוספים, ובהם מעבר כלל בתי הספר היסודיים לניהול עצמי - מהלך שיקנה להם גמישות פדגוגית וניהולית. בנוסף, כלל בתי הספר יוכלו לקבוע באופן עצמאי את תכני הלימוד ברבע מהשעות שברשותם. כמו כן, 30% מהתכנים ייקבעו בשיתוף המורים והתלמידים.

מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, הסבירה כי למרות שלא יהיה כרגע צמצום משמעותי במספר המקצועות, הצמצום יתבטא במספר הבחינות אליהן ניגש כל תלמיד. לדבריה, "מי שעשה עד כה 21 יח"ל ירד מ-15 שאלונים לעשרה שאלונים. למשל, בלשון יש שני מבחנים , אז יהיה רק אחד. באנגלית ומתמטיקה יהיו שני שאלונים במקום שלושה ותהיה הגבלה של מקצועות הבחירה".

שר החינוך שי פירון הוסיף כי "בחינות הבגרות הפכו לעגל הזהב של מערכת החינוך ומכוונות את תכני תורת ואופן הלמידה, הם מפתחות תרבות של תקצירים. צמצום מספר הבחינות ימקד את הלמידה, ויאפשר למידה בית ספרית שיש בה ביטוי לרב תרבותיות. כיוון שנערכנו למהלך ארוך טווח בחרתי לפעול בשתי פעימות. הפעימה הראשונה תצמצם את מספר הבחינות ב-40%. בפעימה השנייה נמשיך לצמצם את היקף הבחינות, תוך שיח משותף עם כל הגורמים, ונרחיב את אמצעי ההערכה החלופית".

שינוי נוסף אליו מכוון פירון הוא הפיכת חלק מההערכה בתעודת הבגרות לחלופית. כלומר, התלמידים ייבחנו על 70% מהיקף חומר הלימוד בבחינה חיצונית, ואילו על ה-30% הנותרים בעבודת חקר או עבודה קבוצתית.לפי תוכנית פירון, בתי הספר עצמם יהיו אלה שיגבשו את דרכי ההערכה החלופית לבחינות הבגרות.

כמו כן, כפי שכבר פורסם, בחינות הבגרות בכיתה י' יבוטלו ותעודת הבגרות תוכל לשמש כרטיס כניסה למוסדות להשכלה הגבוהה, מבלי צורך בבחינה פסיכומטרית. כיום ישנם כבר פקולטות וחוגים שאליהם ניתן להתקבל עם אחד מהשניים, אבל המטרה היא להרחיב את הנוהג למרבית מקצועות האקדמיה.

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא הואניברסיטה העברית, פרופ' מנחם בן ששון, אמר כי "ועד ראשי האוניברסיטאות מברך על המתווה שהציג המשרד. לאוניברסיטאות יגיעו בוגרי תיכון עם ידע מעמיק יותר. בנוסף, מבחני הבגרות יהפכו לכלי עבודה טוב עליו האוניברסיטאות תוכלנה להסתמך יותר מבעבר מבחינת האמינות והתוקף.

האוניברסיטאות בוחנות את הרחבת הקבלה לחוגים נוספים ללא צורך בפסיכומטרי. על מנת לחזק את הלמידה בתיכון. הבחינה הפסיכומטרית נותרת הזדמנות שנייה עבור תלמידים שלא מיצו את הפוטנציאל בבחינות הבגרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ