מוזיאון ישראל: אנו פועלים רבות להשבת יצירות אמנות ששדדו הנאצים

המוזיאון הגיב לטענות לפיהן המוזיאונים בארץ לא עושים די בתחום, ואף פירט עשר יצירות גנובות שהושבו לבעליהן החוקיים מאז שנת 2000

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מוזיאון ישראל בירושלים דחה הבוקר (חמישי) את הטענות שהשמיעה "החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה", לפיהן המוזיאונים בארץ לא פעלו עד כה לזיהוי יצירות אמנות שנשדדו על ידי הנאצים והגיעו לידיהן - כדי לאתר את בעליהן החוקיים. המוזיאון, לדבריו, השיב בשנים האחרונות עשר יצירות לבעליהן החוקיים. בין היתר הושבו כמה יצירות חשובות ויקרות ערך.

"מוזיאון ישראל עושה פעילות עניפה בנושא השבת יצירות אמנות שנשדדו על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה, ונחשב כיום לאחד המוזיאונים המובילים בעולם בנושא זה", נמסר מהמוזיאון ל"הארץ". עוד נמסר כי המוזיאון השקיע משאבים רבים במחקר היסטורי של מקור היצירות שברשותו.

המוזיאון אף פירט את רשימת היצירות שהושבו לבעליהן מאז שנת 2000. בשנה שעברה, לדוגמה, הושבה היצירה "גן בוואנזה" של מקס ליברמן. יצירה נוספת פרי מכחולו, "שובו של טוביה" הושבה ליורשיו ב-2011. שנה לפני כן הושב הציור "מחול הצעיפים" (1920) של פאול קלה לעיזבונו של אספן האמנות הרי פולד הבן. כמו כן, בשנת 2000 השיב המוזיאון את "שדרות מונמרטר" (1897) של קאמי פיסארו ליורשת של מקס סילברברג שנרצח בשואה, אשר החליטה להשאיר את הציור לתצוגה במוזיאון בהשאלה ארוכת טווח.

8 מתוך 8 |
אחת היצירות של האמן אלפרד סיסלי, במוזיאון ישראלצילום: מקס ריצ'רדסון / מוזיאון ישראל
1 מתוך 8 |
השטיח האדום, אורי לסר, 1890צילום: מקס ריצ'רדסון / מוזיאון ישראל
2 מתוך 8 |
אייזק ואן אוסטאדצילום: מקס ריצ'רדסון / מוזיאון ישראל

לצד זאת, המוזיאון אף פירסם באתר האינטרנט שלו את כל היצירות החשודות שנמצאות ברשותו, אשר בעליהן לא נמצאו. הרשימה כוללת 1,200 פריטים, בהם יצירות אמנות ויודאיקה. חלקן הוצגו בתערוכות מיוחדות שנועדו לסייע באיתור היורשים: "של מי התמונות האלה" ו-"פיקדון".

שלומית שטיינברג, האוצרת לאמנות אירופה של מוזיאון ישראל, העבירה היום תדרוך בנושא לעמיתיה ממוזיאונים אחרים בארץ, במסגרת הכנס שמקיימת החברה לאיתור נכסים של נספי השואה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ