ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים התכנסה הערב (שבת) בראשות השרה לימור לבנת, כדי לתאם את סידורי הלווייתו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון. הלווייתו של שרון תיערך ביום שני ב-14:00 בצהריים בגבעת הכלניות, שליד חוות השקמים - שם גם קבורה רעייתו לילי. מחר בצהריים יונח ארונו של שרון ברחבת הכנסת, כדי לאפשר לציבור לחלוק לו כבוד אחרון. ביום שני בתשע וחצי יערך טקס אשכבה בכנסת, שבו ינאמו הנשיא שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן.  

להלווייתו של שרון צפויים להגיע מנהיגים מרחבי העולם - הבכיר שבהם יהיה סגן הנשיא ביידן. בינתיים אישרו את הגעתם ראש ממשלת צ'כיה, שר החוץ הגרמני וראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר. נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש, אינו צפוי להגיע להלוויה, כיוון שהוא סועד בימים אלה את אמו, ברברה בוש. לצד ביידן, צפוי להגיע להלוויה ככל הנראה שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, פרסם הערב הודעה בעקבות מותו של שרון: "אני ומישל שולחים את תנחומנו למשפחת שרון ולעם ישראל. שרון הקדיש את חייו למדינת ישראל", נאמר בהודעה.

גלעד שרון לצד קבר אמו בחוות שקמים, היוםצילום: אי–פי

השולייה שהיה לקוסם - אמיר אורן על אריאל שרון | יוסי ורטר על המנהיג הישראלי האחרון | עמוס הראל על האיש שהכניע את הטרור - ושרטט את הקווים לנסיגה | משבר האמונה שחולל שרון - אנשיל פפר | אלוף בן על האיש שאין לו תחליף | אריאל שרון: 2014-1928 |

אובמה הוסיף ואמר כי "ברצוני להדגיש את מחויבותה הבלתי-מעורערת של ארה"ב לביטחון ישראל. אנו ממשיכים לשאוף לשלום ולביטחון עבור העם בישראל ואנו מחויבים למטרת שתי המדינות. בשעה שישראל נפרדת מראש הממשלה שרון, אנו מצטרפים לעם בישראל ומכבדים את מחויבותו לארצו".

גם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, פרסם אחר הצהריים הודעת תנחומים מיוחדת, בה נאמר כי שרון היה אחד מהדמויות המשמעותיות ביותר בהיסטוריה של ישראל. "כראש ממשלה הוא לקח החלטות אמיצות ושנויות במחלוקת למען השלום. ישראל איבדה היום מנהיג חשוב", אמר.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, שיגר גם הוא הודעה מיוחדת שבה מסר כי "אריאל שרון היה שחקן מרכזי בהיסטוריה של מדינתו. בתום קריירה צבאית ופוליטית ארוכה, הוא בחר לקיים דו-שיח עם הפלסטינים".

בהצהרה משותפת שפרסמו נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, ורעייתו, שרת החוץ לשעבר, הילרי, נאמר: "שרון נתן את חייו לישראל על מנת להגן עליה. בסופה של הקריירה הארוכה שלו ייסד שרון מפלגה חדשה, אותה הקדיש לשלום ולביטחון מתמשך בארצו". 

בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, כתב נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש הבן: "לורה ואני מצטרפים לאבלם של חברנו בישראל ובשאר העולם, בעקבות מותו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון. היה לי לכבוד להכיר את שרון ולכנותו חבר. הוא היה לוחם ושותף בחיפושיו אחר ביטחון עבור ארץ הקודש ועבור מזרח תיכון טוב ושליו יותר. לורה ואני שולחים תנחומים מקרב לב למשפחתו של שרון ולכל מי שיתגעגע אליו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ