השבועון הדתי-לאומי "בשבע" גנז מאה אלף עותקים בשל ביקורת על זמביש

טור ביקורתי שעסק בהספד שנשא מזכ"ל תנועת אמנה זאב חבר בהלוויית שרון הביא לגניזת הגליונות. חבר מקורב לראשי ישיבת בית אל, מו"ל השבועון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השבועון "בשבע", העיתון הנפוץ ביותר במגזר הדתי-לאומי, גנז בסוף השבוע מאה אלף עותקים בשל טור ביקורתי שעסק בזאב חבר ("זמביש"), מזכ"ל תנועת אמנה ומי שמוביל את מפעל הקמת המאחזים הבלתי חוקיים בשטחים.

"בשבע" נמצא בבעלות חברת "הולילנד הולדינגס", חברה הרשומה באיי מרשל ובאמצעותה מנהלת ישיבת בית אל את עסקיה הפיננסיים המסועפים, הכוללים תקשורת ונדל"ן. יו"ר מועצת המנהלים של העיתון הוא חבר הכנסת מטעם האיחוד הלאומי לשעבר, יעקב כץ. חבר מקורב לראשי הישיבה, ובפרשת שכונת האולפנה טען שאמנה רכשה את הקרקע שעליה בנתה הישיבה את הבתים, טענה שהתגלתה כחסרת בסיס בחקירת המשטרה (ר' הקישור הראשון).

הבוקר (ראשון) דווח בתוכניתו של קלמן ליבסקינד ברדיו גלי ישראל כי העיתון גנז את העותקים, שהודפסו כבר בלילה שבין רביעי לחמישי ובהם הופיע טור שכתב ידידיה מאיר על ההספד שנשא חבר בהלווייתו של אריאל שרון, שבו אמר כי "על הכל תכסה אהבה". לטענת מאיר, הדברים נותנים לגיטימציה לפגיעה במפעל ההתנחלות. לאחר שהעותקים המודפסים הגיעו להנהלת העיתון הוחלט לגנוז את כולם, בעלות של עשרות אלפי שקלים.

צפו בהספד של זמביש לשרון:

"תראו, אני לא יכול להתווכח עם האהבות של זמביש, ובטח שאני לא יכול לצוות עליו 'ושנאת בכל לבבך ובכל נפשך את אריק הדורסני'", כתב מאיר, שהעלה הבוקר את הטור לעמוד הפייסבוק שלו. "אלה דברים המסורים ללב. ובלבו יש כנראה באמת אהבה רבה לחברו הקרוב והוותיק. אבל זמביש הרי לא הופיע בלוויה כאדם פרטי, בדיוק כמו שג'ו ביידן לא דיבר בהלוויה כאדם פרטי. כל אחד בא לספוד אבל גם להעביר מסר".

"מה המסר שהמשפט הזה בעצם שידר לכל העולם?", תהה מאיר. "זה נורא פשוט: נו טוב, תפנו אותנו, תהרסו את בתינו, תעקרו את חממותינו, תסיתו נגדנו, אל תיתנו לנו אפילו להפגין, תעצרו קטינים, תפעילו מכת"זים (רכב לפיזור הפגנות באמצעות סילוני מים), תפטרו שרים, תזיזו מתים, תגידו 'יש פתרון לכל מתיישב' למרות שמה-זה אין, תלכו לבג"ץ בדרישה להרוס את בתי הכנסת שלנו - אבל בסופו של דבר, בסוף בסוף, האהבה שלנו תכסה על כל הפשעים. האמת? אפילו את המילה החריפה 'פשעים' שמופיעה בפסוק המקורי בספר משלי, זמביש צינזר ואמר רק 'על הכל תכסה אהבה'. כנראה הוא חשב שזה בוטה מדי, פשעים".

"אני חשבתי בזמן הנאום הזה רק על אדם אחד, על ראש הממשלה בנימין נתניהו", הוסיף מאיר. "הוא הקשיב קשב רב, כאמור, והסיק את המסקנות שלו. ג'ון קרי הרי מחכה לו, וגם אבו מאזן, וגם אובמה. ימים יגידו על מה חלילה תצטרך לכסות שוב האהבה".

בעיתונות הדתית ישנה צנזורה פנימית מחמירה מטעמים אידיאולוגיים. באוקטובר האחרון גנז יהודה יפרח, עורך מוסף "צדק" של "מקור ראשון", תחקיר על אחד המועמדים בבחירות המקומיות ברשות בשטחים, מכיוון שלא רצה להשפיע על תוצאות הבחירות.

מנכ"ל "בשבע" דודו סעדה וידידיה מאיר לא היו מעוניינים להגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ