פרס ישראל בתלמוד יוענק לפרופ' שמא פרידמן

ועדת הפרס ציינה כי החוקר נבחר על "מפעלו הכביר בחקר הספרות התלמודית לענפיה ולגווניה, אשר הקנה לו שם בינלאומי"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

פרס ישראל לחקר התלמוד יוענק ביום העצמאות הקרוב לפרופ' שמא פרידמן, מבכירי מכון שכטר לחקר היהדות בירושלים המלמד במוסדות שונים בישראל ובאוניברסיטאות מובילות בארה"ב. שר החינוך שי פירון התקשר אתמול (ראשון) לפרידמן להודיע לו על הזכייה ולברכו.

ועדת הפרס, שבראשה עמד הפרופ' דניאל שפרבר, ציינה בין היתר כי "פרופ' פרידמן נבחר על מפעלו הכביר בחקר הספרות התלמודית לענפיה ולגווניה, אשר הקנה לו שם בינלאומי כראש המדברים בחקר המשנה והתוספתא, בשאלות של מבנה ספרותי והתהוות הנוסח בתלמוד הבבלי, התפתחות מוטיבים באגדה, לקסיקוגרפיה של לשון חז"ל ועיונים בספרות הגאונים והראשונים".

פרופ' שמא פרידמןצילום: אתר האינטרנט של החוקר

פרידמן, בן 76, הוא יליד ארה"ב, בוגר בית המדרש לרבנים של התנועה הקונסרבטיבית (JTS) בניו יורק, עלה לישראל בראשית שנות ה-70 עם אשתו וארבעת ילדיהם. הוא עסק לאורך השנים בשלל מחקרים בתלמוד ובמפרשיו. בראיון ל"הארץ" הוא אמר כי רוב מחקריו נובעים מקריאה רציפה בסוגיות לפי סדר הופעתן בתוך הפרק והמסכת. "יש שכר לפרשנות צמודה, כי אתה לא פטור משום דבר. אתה חייב להתמודד ולהתעמת עם כל מה שנקרה בפניך ובכל מה שקורה בטקסט", סיפר.

בין היתר הוא חקר את הסוגיות כיחידות ספרותיות נפרדות, שנערכו בדייקנות, זאת בניגוד לגישות קודמות אחדות שהתייחסו לדף הגמרא כרצף אסוציאטיבי וכ"מעין-פרוטוקול של דיון חי בבית המדרש", כדבריו. הוא גם עסק בשכבות השונות של הטקסט, בחקר כתבי היד של התלמוד, וכן הרבה לעסוק בעניינים לשוניים העולים מהטקסט (הוא חבר האקדמיה ללשון עברית). פרידמן חב את כל זה, לדבריו, "לעיון הצמוד והעקשני לרצף של לשון הסוגיה, שורה אחרי שורה. לא מעט קורה, תוך כדי קריאה כזאת, שאתה מגלה איזה דבר שראוי למחקר בפני עצמו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ