65 מבקשי מקלט נדרשים להתייצב היום בחולות

400 אנשי רוח ואקדמיה בולטים חתמו על עצומה נגד כליאת מבקשי המקלט: "מעצרם חסר תכלית. זהו מהלך אסור"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

חודש חלף מאז החלה רשות האוכלוסין וההגירה להורות למבקשי מקלט המתגוררים בערים להתייצב תוך 30 יום במתקן חולות והיום (ראשון) ייכנסו לתוקף הזימונים הראשונים. הרשות מסרה כי כ–65 אפריקאים נדרשים להתייצב היום במתקן השהייה בנגב, סמוך לקציעות. הרשות תעמיד לרשותם הסעות שייצאו מתל אביב. עד כה הורתה הרשות לכ–1,800 מבקשי מקלט המתגוררים ביישובים שונים בארץ להתייצב במתקן, שיכול לקלוט עד 3,300 בני אדם. במתקן מחויבים לשהות עתה 303 מבקשי מקלט שהועברו אליו לפני חודש וחצי מכלא סהרונים, 50 מהם יצאו ממנו ולא שבו.

על המחויבים לשהות במתקן חולות נאסר לעבוד והם נדרשים להתייצב לספירת נוכחות שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. בין 22:00 ל–6:00 הם נדרשים לשהות במתקן ואין אפשרות להיכנס אליו או לצאת ממנו. על פי התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, ניתן לכלוא לשלושה חודשים בסהרונים אדם שחויב לשהות במתקן חולות ונעדר ממנו יותר מ–48 שעות. המשטרה ורשות האוכלוסין וההגירה נערכות למבצע אכיפה בימים הקרובים, על מנת לאתר מבקשי מקלט שלא יתייצבו במועד שנקבע להם, לעצור אותם ולכלוא אותם.

המדינה התחייבה לספק לשוהים במתקן מקום לינה, מזון, שירותי בריאות ורווחה ותחבורה ציבורית. למרות זאת, יש תלונות רבות של שוהים במתקן על תנאי מחיה ירודים. "בימים האחרונים אני מקבלת עדויות מזעזעות על מה שקורה שם מבחינת תנאי המחיה", אומרת יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, ח"כ מיכל רוזין (מרצ). "אין חימום בחדרים, אין נעליים חמות, אין אוכל מספיק, אנשים שם מורעבים, אין תרופות – תת-תנאים". ועדת העובדים הזרים תערוך היום סיור במתקן חולות, לראשונה מאז פתיחתו. שב"ס דחה את בקשת הוועדה לאפשר לכלי התקשורת להתלוות לסיור בתוך המתקן.

מתקן חולות. לדברי ח"כ רוזין, " אין חימום בחדרים, אנשים שם מורעבים" צילום: אליהו הרשקוביץ

שב"ס מסר בתגובה כי "במתקן חולות מוצבת מרפאה מאוישת ברופא ובפרמדיקים. לנקלטים במתקן מסופקים ללא תמורה כל מוצרי ההיגיינה, ביגוד חם ובמקרה הצורך גם נעליים. כמו כן זוכים השוהים לשלוש ארוחות מלאות ביום. יש לציין כי לשוהים מוענק תקציב חודשי (160 שקלים מדי 10 ימים, א.ל.) אותו הם יכולים לנצל לקניית מוצרים נוספים בקנטינה או מחוץ למתקן".

מתקן השהייה מיועד בשלב זה לגברים בלבד ועל פי החוק אין אפשרות לזמן אליו נשים וילדים. את הזימונים מוסרת רשות האוכלוסין וההגירה למבקשי המקלט בעת שהם ניגשים לחדש את אשרות השהייה הזמניות שלהם בישראל. הרשות הודיעה כי בכוונתה לזמן לחולות רק גברים שאינם בעלי משפחות, כאשר הוותיקים ביותר יידרשו להתייצב במתקן ראשונים. למרות זאת, מתלוננים מבקשי מקלט רבים כי קיבלו הוראה להתייצב במתקן חולות, אף שהם נשואים והורים לילדים. הרשות הודיעה כי תבטל את הזימונים למי שיספק מסמכים המוכיחים שהוא בעל משפחה.

אחד הנדרשים להתייצב היום במתקן הוא סולומון, מבקש מקלט מאריתריאה השוהה בישראל שש שנים ומתגורר באילת. בחודש האחרון, לאחר קבלת הזימון, עזב את עבודתו בשנים האחרונות בבית מלון בעיר ואתמול עשה את דרכו לתל אביב. "זה לא קל. קשה מאוד, עצוב. זה מאוד מלחיץ. עבדתי במלון שנים, עוד לא קיבלתי פיצויים, שום דבר. בחודש אתה אפילו לא מספיק את הסידורים. אתה לא יכול להאריך את הזמן, אם לא תגיע זה נחשב כאילו עשית כבר עבירה", אמר אתמול בשיחה עם "הארץ".

"אני הולך למדינה שלי זה כלא, אני אשאר פה זה כלא. אני בחור בן 24, במקום לעשות דברים – ללמוד, להתקדם בחיים – המלה כלא חוזרת לי עוד פעם בחיים. הייתי בכלא פעם באריתריאה, עכשיו עוד פעם כלא". לדבריו, אינו שוקל כלל את האפשרות לחזור לארצו תמורת מענק יציאה בסך 3,500 דולר. "אין לי ברירה אחרת, אני מעדיף לשבת פה בארץ בכלא שנים אפילו. אני מקווה שיחשבו טוב, שיתעוררו במקום לשמוע את האנשים הקיצוניים בכנסת, ששונאים אדם אחר בגלל צבע עורו, שישמעו את האנשים הטובים שאומרים 'לאנשים האלה מגיע לחיות'".

בסוף השבוע הועברה לשר הפנים וליועץ המשפטי לממשלה עצומת תמיכה במחאת מבקשי המקלט, עליה חתומים כ–400 אנשי רוח ואקדמיה. הם קוראים במכתב לא לכלוא את מבקשי המקלט ולנהוג בהם כמתחייב מאמנת הפליטים. בין החותמים על המכתב: הסופרים א.ב. יהושע ועמוס עוז, חתני פרס ישראל הסוציולוג פרופ' סמי סמוחה, חוקר השואה פרופ' יהודה באואר, איש החינוך פרופ' גבי סולומון והפילוסוף פרופ' אבישי מרגלית, ודיקנים בעבר ובהווה של הפקולטות למשפטים: פרופ' גד ברזילי, פרופ' יובל שני, פרופ' מרדכי קרמניצר ופרופ' ברק מדינה.

"ישראל מחויבת לבחון בתום־לב ובהליך הוגן, לפי הסטנדרטים המקובלים במדינות דמוקרטיות, האם מבקשי המקלט זכאים למעמד של פליטים, ולמצער, האם נשקפת סכנה לחייהם או לחירותם אם יוחזרו לארצות מוצאם. בנסיבות אלו מעצרם במתקני משמורת אינו מגשים כל תכלית לגביהם. הוא מעניש אותם על לא עוול בכפם רק לשם הרתעתם של אחרים. זהו מהלך אסור", נכתב בעצומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ