מאות תלמידים הפגינו בקרית טבעון בתמיכה במורה שעומד בפני פיטורים

השבוע צפוי להתקיים השימוע החוזר לאדם ורטה. במשרד החינוך מתחו ביקורת על רשת אורט בעקבות פרסום קלטת השימוע הראשון, וישלחו נציג מטעמם

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

השימוע החוזר לאדם ורטה, המורה המלמד בתיכון אורט בקרית טבעון, יתקיים ככל הנראה באמצע השבוע. על פי הערכות שונות, אם ורטה יודה כי טעה כאשר סיפר לתלמידים כי צעק "ויוה פלסטין" לפני כמה שנים, ויחזור על דבריו לפיהם לא אמר כי צה"ל הוא צבא לא מוסרי אלא ש"יש מעשים לא מוסריים שצה"ל עושה", לא צפוי שהשימוע יסתיים בפיטורים. כ–700 אנשים הפגינו אתמול (שבת) בקרית טבעון בתמיכה בוורטה, תוך ביקורת על התנהלות אורט ושתיקתו של משרד החינוך בפרשה.

בעקבות פרסום קלטת השימוע שנערך לוורטה, ביום חמישי שעבר באתר "הארץ", מתחו בכירים במשרד החינוך ביקורת על הרשת החינוכית. בניגוד לשימוע הקודם, אותו ערכו אנשי אורט בלבד, בשימוע החוזר ישתתף גם נציג של משרד החינוך. במשרד דחו את הביקורת הציבורית על אי־הבעת עמדה, וטענו כי ינצלו את המקרה כדי לחדד את הגבולות המותרים ואת האופי הרצוי של חינוך לאזרחות והבעת דעות פוליטיות מצד עובדי הוראה.

על פי הערכות, בשימוע יידרש ורטה להודות כי שגה כאשר סיפר לתלמידים כי צעק "ויוה פלסטין". בשימוע הראשון אמר ורטה בהקשר זה כי "אני מוכן לקבל שזה לא ראוי שאגיד את זה לתלמידים. אני לא חושב שזו עבירה על החוק". האירוע עצמו היה לפני כמה שנים, בפתיחת גלריה בניו יורק בה עבד, בתגובה לדברים שאמר סגן השר לשעבר דני איילון. ציפייה אחרת היא שוורטה יחזור על דבריו, לפיהם אמר כי בין המעשים שצה"ל עושה יש גם כאלה שאינם מוסריים. אם ורטה יסכים לשתי דרישות עיקריות אלה, הוא צפוי להישאר בתפקידו כמורה לפילוסופיה ומחשבת ישראל בתיכון אורט בקרית טבעון. במשרד החינוך דחו את הרעיון לבטל את השימוע, בנימוק שרשת אורט כבר החלה בתהליך, ועומדים על כך שגם המורה טעה בהתנהלותו בכיתה.

אדם ורטה בדרכו לביה"ס אורט, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

בעת ההפגנה אמש בקרית טבעון נזרקו ביצים אל עבר כמה מהמפגינים. המפגינים קראו קריאות בגנות מנהל תיכון אורט במקום ובכירי אורט, וכן מתחו ביקורת על שי פירון. שר החינוך גם עומד במוקד ביקורת של עצומה חדשה, אותה יזמו מורים מבתי ספר שונים בירושלים, בה נכתב כי "היעדר גיבוי ברור מצדך למורים והתייחסות אל תלמידים כאל לקוח בלתי מרוצה שיש לפייס בכל מחיר, מותירה אותנו, המורים בשטח, חסרי תמיכה וחסרי אמון. אנו מצפים ממך כי עמדת המוצא שלך כלפי מורים תהיה עמדה של אמון ושל הערכה. לא של ביזוי וחשדנות מיידית".

עוד נכתב בעצומה כי "שתיקתך בפרשת אדם ורטה היא ההיפך מכל מה שאנו זקוקים לו. היא שתיקה רועמת שמחרישה את אוזנינו, ומרוקנת מתוכן את הסיסמה 'עוברים ללמידה משמעותית'. אנו מקווים שתבחר להפר את שתיקתך ולדבר בקול צלול וברור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ