רק 25 מבקשי מקלט שחויבו להתייצב היום בחולות הגיעו למתקן

65 מבקשי מקלט נדרשו להתייצב היום במתקן. המשטרה ורשות ההגירה ייצאו בימים הקרובים למבצע לאיתור מבקשי המקלט שלא התייצבו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

13 מבקשי מקלט בלבד התייצבו הבוקר (ראשון) להסעה של רשות ההגירה והאוכלוסין מתל אביב למתקן חולות. מבקשי מקלט נוספים, שאשרת עבודתם פגה, הגיעו באופן עצמאי מאילת למתקן. הרשות מסרה כי כ-65 אפריקאים נדרשו להתייצב היום במתקן השהייה בנגב, והעמידה לרשותם הסעות. מהשב"ס נמסר כי רק 25 בסך הכל התייצבו במתקן חולות.

מבקשי המקלט אמרו כי אינם יודעים מה מצפה להם במתקן, ורובם הביעו תסכול מהחלטת המדינה לחייב אותם לשהות בחולות. פקחים של הרשות רשמו אותם באוהל קטן שהוצב בחניון היכל הספורט ביד אליהו, ולאחר מכן מבקשי המקלט עלו לאוטובוס ששכרה הרשות עם המזוודות והתיקים שהביאו עמם.

אחד ממבקשי המקלט, מוחמד, בן 42 מסודאן, אף פרץ בבכי ליד האוטובוס. "אם בן אדם הולך לבית סוהר זה לא טוב. בארץ שלי היו בעיות. באתי למצרים היו גם בעיות, ובאתי לישראל החיים שלי קשים. אני לא יודע מה יהיה", אמר בשיחה עם "הארץ". הוא סיפר כי הוא שוהה בישראל שש וחצי שנים. קודם לכן היה במצרים, הוא ביקש לקבל מקלט מדיני, אך לדבריו, ב-2006 הוכה בידי שוטרים מצרים ששברו את הידיים והצלעות. "באתי לישראל ואמרתי יש לי בעיה, הייתי בבית סוהר כמה זמן, אחר כך שחררו אותי ובאתי לתל אביב. המצב שלי קשה. אין לי חיים. יש לי הרבה בעיות בגוף", אמר. כמו כל מבקשי המקלט האחרים שהתייצבו הבוקר להסעה, אמר כי אינו מוכן בשום מקרה לחזור לארצו.

מבקשי מקלט ממתינים להסעה של רשות האוכלוסין והגירה למתקן חולות בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

אגוס (30) מאריתריאה השוהה בישראל שש שנים אמר כי הוא "מרגיש על הפנים. אני מקבל את הכלא הזה, לא עשיתי שום דבר. הלכתי לחדש את הוויזה, הביאו לי את זה – אמרו או למדינה שלי או לכלא. למה אני מקבל את זה? מה עשיתי? שום דבר. ברחתי בגלל מלחמה וכלא, אני אקבל גם פה כלא, זה אותו דבר כמו במדינה שלי".

"יש בלאגן, אני לא חושב לחזור לסודאן", אמר סלים (32), מבקש מקלט השוהה בישראל שש שנים. מבקשי המקלט שהתייצבו להסעה ידעו מעט מאוד על מתקן חולות ועל הצפוי להם שם. "אני לא יודע מה יהיה בחולות. לא יודע מה יש מה אין, נלך ונסתכל. לא יודע כמה זמן בחולות, יום יומיים, חודש, שנה, שנתיים", אמר, אך הדגיש כי בכל מקרה לא יסכים בשלב הזה לחזור לסודאן.

מבקשי מקלט בהסעה למתקן חולות. "לא יודע מה יהיה"צילום: מוטי מילרוד

איוב (30) השוהה בישראל שלוש שנים אמר כי ציפה ליחס אחר מישראל, "יש לי מלחמה במדינה. באתי לפה וישראל לא רוצה אותי, רוצה לזרוק אותי. אני לא יכול לחזור עכשיו לסודאן", אמר וסיפר כי עבד עד כה בשירותי ניקיון בעירייה, אך עוד לא קיבל את המשכורת האחרונה.

סאדק (22) מסודאן, השוהה בישראל שש שנים, אמר כי אינו מבין מדוע שולחים אותו לחולות. "לא עשיתי בלאגן. נתנו לי ויזה, בסוף לקחו את הויזה. זו הבעיה שלי. מה אני יכול לעשות חוץ ממילים אני לא יכול לעשות כלום", אמר בייאוש. הוא סיפר כי מאז שקיבל את ההוראה להתייצב בחולות לפני חודש לא יכול היה להמשיך לעבוד או לשכור דירה, "אף אחד לא מסכים שנעבוד עם הוויזה הזאת. גם לא נותנים לשכור בית". 

מבקשי המקלט בכניסה למתקן חולות, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

עד כה הורתה הרשות לכ-1,800 מבקשי מקלט המתגוררים ביישובים שונים בארץ להתייצב במתקן, שיכול לקלוט עד 3,300 בני אדם. המשטרה ורשות האוכלוסין וההגירה נערכות למבצע אכיפה בימים הקרובים, על מנת לאתר מבקשי מקלט שלא יתייצבו במועד שנקבע להם, לעצור אותם ולכלוא אותם. 

במתקן מחויבים לשהות עתה 303 מבקשי מקלט שהועברו אליו לפני חודש וחצי מכלא סהרונים, 50 מהם יצאו ממנו ולא שבו. על המחויבים לשהות במתקן חולות נאסר לעבוד והם נדרשים להתייצב לספירת נוכחות שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. בין 22:00 ל–6:00 הם נדרשים לשהות במתקן ואין אפשרות להיכנס אליו או לצאת ממנו. על פי התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, ניתן לכלוא לשלושה חודשים בסהרונים אדם שחויב לשהות במתקן חולות ונעדר ממנו יותר מ–48 שעות. 

הבוקר סיירו חברי הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים בכנסת במתקן חולות, במטרה לבחון את התנאים של המהגרים השוהים במקום. חברי הכנסת סיירו בחדרים, שוחחו עם שוהים כמו גם עם מפקדי המקום, בעקבות תלונות שקיבלו על תנאים לא הולמים.

"בסופו של דבר התחושה היא לא של חופש אלא תחושה חריפה של כלא", אמרה יו"ר הוועדה ח"כ מיכל רוזין (מרצ). "פגשנו אנשים מיואשים וחסרי תקווה, שלא יודעים מה יעלה בגורלם ומתי יצאו מכאן". לדברי רוזין, במהלך הסיור עלה כי קיים ישנו מחסור בביגוד ונעליים כמו גם חימום בחדרים, "נעשה מאמץ אמיתי של הרשויות לשפר את המצב ולתת את המיטב, ואנחנו נמשיך לפקח על הממשלה והגורמים הפועלים. נבחן את הממשקים בין משרדי הממשלה השונים".

מנגד, ח"כ איילת שקד מהבית היהודי אמרה כי "אני גאה להיות אזרחית במדינת ישראל שדואגת בצורה הומאנית לשוהים. ראינו שיש אוכל טוב ומסודר בכמות בלתי מוגבלת, יש מים חמים 24 שעות ביממה והחדרים שלהם מרווחים". לשאלה מדוע השוהים רוצים לצאת מהמתקן אם התנאים בו טובים, ענתה שקד כי מבקשי המקלט מעוניינים לצאת לערים כדי לעבוד ולהרוויח כסף. "שב"ס רוצה שהם יעבדו כי רובם אכן יושבים חסרי מעש, הם יכולים לעבוד במתקן ובסביבה. העבודה מוגבלת והם מסרבים לעשות אותה, אם הם רוצים לעבוד שיילכו למדינות אחרות" אמרה. "מי שרוצה יכול לעזוב, החודש עזבו את המדינה 700 איש".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ