אחרי כ-1,000 בקשות מקלט, ישראל הכירה לראשונה בשני פליטים אריתריאים

יו"ר הוועדה המייעצת בנושא הסביר כי מדובר במקרים ייחודיים, משום שהשניים היו פעילים פוליטיים באריתריאה. רוב הבקשות התבססו על רדיפה בגלל עריקות

אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור

ישראל העניקה בפעם הראשונה מעמד פליט לשני אזרחי אריתריאה. לפני כשלושה שבועות פורסם ב"הארץ" כי יחידת ה-RSD, הבוחנת את בקשות המקלט, . הוועדה המייעצת לשר הפנים בענייני פליטים בחנה את ההמלצות ואימצה אותן. לאחר מכן, התיקים הועברו לשר הפנים, גדעון סער, שהשיב בחיוב לשתי בקשות המקלט. בעקבות ההחלטה שוחררו שני הפליטים מהכלא.

עד כה בחנה ישראל רק מספר מצומצם של בקשות מקלט שהגישו אזרחי אריתריאה וסודאן, ודחתה את כולן. לפני שלושה שבועות מסרה רשות האוכלוסין וההגירה בתגובה לפניית "הארץ" כי ישראל בחנה כ-250 מתוך 1,800 בקשות מקלט של אזרחי אריתריאה וסודאן, דחתה כ-155 מהן וטרם השיבה לאחרות. מתוך 1,800 בקשות המקלט, 1,150 הן של אריתראים ו-650 הן של סודאנים. רוב מבקשי המקלט ציינו כי נמלטו משירות צבאי כפוי וארוך בצבא אריתריאה. המדינה נימקה בתשובותיה עד כה כי השתמטות או עריקה משירות צבאי אינן מספיקות כדי לבסס טענה של רדיפה פוליטית.

מבקשי מקלט בכניסה למתקן חולות, השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

יו"ר הוועדה המייעצת לשר הפנים בענייני פליטים, עו"ד אבי חימי, אמר אתמול כי בניגוד למקרים אחרים, בשתי הבקשות שאושרו היו נסיבות המצדיקות מתן מעמד פליט. "הייחוד של שני המקרים הוא שלמבקשי המקלט יש מעורבות פוליטית. זו עריקות פלוס נסיבות נוספות, לכן, מצאנו לנכון להעניק מעמד פליט". הוא ציין כי מעמד הפליט אינו ניתן לצמיתות ועניינם של שני הפליטים ייבחן מעת לעת.

עד לפני כשנה לא אפשרה ישראל לאזרחי אריתריאה וסודאן להגיש בקשות מקלט, והמדינה סירבה לבחון את עניינם באופן פרטני בשל מדיניות אי-ההרחקה הקבוצתית. מי שביקש להגיש בקשת מקלט נדחה. לאחר כניסתו לתוקף של התיקון הקודם לחוק למניעת הסתננות, שנפסל בבג"ץ, החל מוקד סיוע לעובדים זרים להגיש בקשות מקלט בשם הכלואים. בחודשים האחרונים החלה המדינה לאפשר לאזרחי אריתריאה וסודאן שאינם מוחזקים במשמורת להגיש בקשות מקלט פרטניות, אך רק מעטים עשו זאת.

על פי נציבות האו"ם לפליטים, יותר מ-70% מאזרחי אריתריאה וסודאן זוכים להכרה כפליטים בצפון אמריקה ובאירופה. בתשובה לשאלה כיצד ניתן להסביר את הפערים בשיעורי ההכרה בין ישראל למדינות מערביות אחרות, אמר חימי: "אני לא מתעסק בסטטיסטיקות בעולם הגדול. בוועדה אין שום שיקולים זרים. כל בקשה היא עולם ומלואו ואנחנו מחליטים לפי הבנתנו. גורמים שטוענים שהבקשות לא נבדקות בנפש חפצה יכולים לפנות לבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ