בית המשפט אישר לקחת מח עצם מאדם מוגבל להצלת אחותו

האחות משמשת כאפוטרופוסית של אחיה ב-15 השנים האחרונות. עובד סוציאלי: "האח, שנתמך כל חייו על ידי משפחתו, יכול עתה לסייע לה"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט אישר להרדים חסוי הסובל מפיגור שכלי, ולקחת מגופו תרומת מח עצם להצלת חיי אחותו, המשמשת כאפטרופוסית שלו. ההחלטה התקבלה על ידי השופטת אספרנצה אלון מבית המשפט לענייני משפחה בחיפה ב–9 בינואר, והותרה לפרסום אתמול.

מהדיון בבית המשפט עולה כי הגבר, בן 56, הלוקה בפיגור שכלי ומתגורר במעון זה כ–34 שנים, נמצא כיחיד שמתאים לתרומת מח העצם עבור אחותו שחלתה בלוקמיה קשה. לפני שלושה חודשים התגלתה מחלתה של האחות, המשמשת כאפוטרופוסית של אחיה ב-15 השנים האחרונות, והיא עברה מאז טיפולים כימותרפיים. כעת, האפשרות היחידה להחלמתה היא תרומת מח העצם.

תסקיר שהוגש לבית המשפט על ידי עובד סוציאלי קבע כי עד למחלתה היתה האחות "בקשר טוב, רציף והדוק עם אחיה ודאגה לכל צרכיו ברגישות רבה ובמסירות גדולה". בסיכום תסקיר העובד הסוציאלי נכתב כי "מדובר באפוטרופסית מסורה, אשר הוכיחה את עצמה במשך שנים רבות בתפקודה למען החסוי... בקשתה לבדוק התאמתו של אחיה עבורה היתה מוצא אחרון".

תרומות דם לבדיקת מח עצם בבית חולים תל השומרצילום: ניר קידר

העובד הסוציאלי הוסיף כי באופן חריג הוא מציין בתסקיר שלהרגשתו "יש משהו יפה ומבורך של סגירת מעגל בכך שאח חסוי, אשר נתמך כל חייו על ידי משפחתו, יכול בגלל גלגולי הגורל להחזיק ולסייע לאחותו האפוטרופוסית". בחוות דעת שהגיש לבקשת בית המשפט פרופ' ארנון נגלר, נכתב כי "שאיבת מח עצם הינה כעת פרוצדורה רוטינית ללא סיבוכים".

לצורך ההליך המשפטי מינה בית המשפט אפוטרופוס לדין עבור החסוי, אשר אינו מוסגל להבין ולהביע עמדה נוכח ההליך הצפוי לו. האפוטרופס לדין מצאה כי כל הגורמים המטפלים בחסוי מהללים את תפקוד אחותו. עוד היא מצאה כי הרופאה המרדימה בהליך לקיחת מח העצם הינה בעלת שם וניסיון מקצועי, ולפיכך הסיכון בפניו עומד החסוי הינו קטן.

בא־כוחו של היועץ המשפטי לממשלה, נציג הלשכה המשפטית במשרד הרווחה, לא הביע התנגדותו לפעולה המבוקשת, ולטעמו "יש לפרש את טובת החסוי במובנה הרחב והמקיף". הוא ציין כי "יש לקוות כי תרומת מח העצם תשפר את מצבה של האפוטרופסית ותחזק את תמיכתה באחיה".

בהחלטתה בחנה השופטת את הסיכון הצפוי לחסוי כתוצאה מההרדמה הכללית ותרומת מח העצם, אל מול תקוותה היחידה של אחותו להישאר בחיים. "עבורה, זו פעולה מצילת חיים והכרחית", כתבה. עוד כתבה בהחלטתה כי "טובת החסוי היא גם טובתו הנפשית ולא רק בריאותו הגופנית... לדידי טובת החסוי היא שימשיך ליהנות מדאגה, קרבה, חום ואהבה כפי שמעניקה לו האפוטרופסית (אחותו, א"א)". בסוף דבריה כתבה השופטת: "מי ייתן כי שאיבת מח עצם תביא לרפואתה, לאריכות ימיה ולאיכות חייה באופן שהחסוי ימשיך וייתרם ממנה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ