משרד החוץ החל להנפיק דרכונים לתינוקות הפונדקאות מתאילנד

הבוקר נופק דרכון ראשון, ובימים הקרובים תינוקות נוספים יקבלו דרכונים. כ-65 זוגות, רובם חד־מיניים, נמצאים בהליך פונדקאות בתאילנד

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

משרד החוץ החל בהנפקת דרכונים לתינוקות ישראלים שנולדו בתאילנד בהליך פונדקאות, והבוקר (שני) נופק דרכון ראשון לתינוקם של עופר ועמי רוזנבאום. תינוקות ישראלים נוספים שנולדו בהליך פונדקאות בתאילנד צפויים לקבל בימים הקרובים דרכונים ישראליים.

הנפקת הדרכונים התאפשרה לאחר שמשרד החוץ אישר, בימים האחרונים, את נוסח כתב ההסכמה שהגיש אחד הזוגות הישראלים, שבו הפונדקאית מתירה להוציא מתאילנד - לצמיתות - את התינוק שילדה. המשרד הודיע לבני הזוג שעליהם לאמת את המכתב במשרד החוץ התאילנדי ולאחר מכן תנפיק המדינה דרכון לתינוק. לטענת גורם המעורה בתהליך, טופס ההסכמה מבוסס למעשה על טופס קיים ורלוונטי לכל זוג הורים שאינו נשוי, בלי קשר להליך הפונדקאות, ובו מאפשרת האם להוציא את הילד מהמדינה. אבל בטופס המקורי לא הופיעה המלה "לצמיתות". רק לאחר ששלטונות תאילנד הסכימו להוסיף את המלה לאחד הסעיפים, במשרד החוץ נתנו אור ירוק להנפקת הדרכונים.

כ-65 זוגות, רובם חד־מיניים, נמצאים זה חודשיים בתאילנד, בשלבים שונים של הליך הפונדקאות. למתקדמים שבהם יש כבר תינוקות בני חודשיים. עד כה סירבה ישראל להנפיק דרכון לילדים, והסבירה שהחוק התאילנדי מעניק זכויות הוריות מלאות ליולדת, גם אם בחרה לוותר עליהן בטופס הסכמה. בחודשיים האחרונים שוהים ההורים יחד עם התינוקות בבית מלון בתאילנד, השרויה במצב של חוסר יציבות שלטונית. לאורך התקופה התינוקות אינם נהנים מתמיכה רפואית קהילתית בדומה לתינוקות בישראל, או מחיסונים, ולא עוברים ברית מילה.

הורים ישראלים ותינוקות שנולדו בהליך פונדקאות בתאילנדצילום: ניר סגל

במשרד החוץ מאשרים כי החלה הנפקת הדרכונים וברגע שגובש נוסח המסמך שהוסכם ואומת על ידי הרשויות בתאילנד יקבלו גם יתר התינוקות דרכון ישראלי. הבעיה נפתרה לאחר שזוג ההורים הראשון הצליח לקבל מרשויות תאילנד אישור רשמי למסמך ההסכמה שעליו חתמה האם הפונדקאית, לפיו היא מסכימה להוציא את התינוק מהמדינה לצמיתות.

בדיעבד, מתברר כי מספר נוסחים קודמים שהוגשו על ידי עורכי דין מטעם זוגות שונים לא קיבלו את האישור הרשמי של השלטונות, עד שהומצא נוסח מספק, ועל בסיסו יוגשו מעתה בקשות האישור לשלטונות. 

בשבוע שעבר גבר הלחץ הציבורי על משרדי הממשלה, ובני המשפחות של הורי התינוקות יצאו בקמפיין נגד שר הפנים גדעון סער והפגינו מול ביתו בתל אביב.

בתאילנד מתקיימת פעילות עניפה של פונדקאות, שאינה מוסדרת בחוק. אך זה מצב העשוי להתברר כרגעי בלבד. על פי אזהרת מסע שפרסם משרד החוץ בחודש שעבר, הצעת חוק שנמצאת בהליכי חקיקה בתאילנד אוסרת במפורש פונדקאות מסחרית - תמורת תשלום. השלטונות בתאילנד אינם תומכים או מעודדים שכירת נשים תאילנדיות שישמשו פונדקאיות לזרים.

בהעדר חוק מוסדר, נשענת הפונדקאות בתאילנד בעיקר על התחייבות חוזית בין ההורים לפונדקאית. ההליך המקובל היום להסדרת מעמד ההורים כולל חתימה על חוזה עם אם פונדקאית לא נשואה, וכתב ויתור שלה על הילד. אבל החקיקה הקיימת בתאילנד מעניקה באופן אוטומטי אזרחות לכל ילד שנולד לאם תאילנדית ומשמורת על הילד. הסתירה שעלולה להיווצר, ללא הסדר מתאים, היא שהטרידה את השלטונות בישראל. 

נוהל הענקת דרכון לילד של ישראלי, שנולד באמצעות פונדקאית בחו"ל, קובע שעל ההורה לעשות שם בדיקת אבהות תחת ליווי הקונסוליה. הבדיקה נשלחת לתל השומר ותוצאותיה מועברות לבית המשפט, שמנפיק תעודת אבהות. חוק האזרחות קובע שילד לאזרח ישראלי זכאי להירשם כישראלי ברשם האוכלוסין, ומתוקף זה הוא אזרח הזכאי לדרכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ