המורה ורטה יעבור ביום חמישי שימוע חוזר

אתר וואלה דיווח היום כי רשת אורט, שבה מועסק ורטה, העבירה כספים לישיבת "עוד יוסף חי" שב-2011 המליץ השב"כ להפסיק לה את התקצוב

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים52
אור קשתי
אור קשתי

רשת אורט העבירה בשנים האחרונות מאות אלפי שקלים לעמותת "עוד יוסף חי", שהשב"כ המליץ בעבר למשרד החינוך שלא להעביר כספים לישיבה שהיא מפעילה בהתנחלות יצהר. אורט העבירה את התקציב לעמותה במסגרת "תוכנית שיקום עבור נוער חרדי מנותק", הפועלת בכפר זיתים שבגליל התחתון. כך פורסם היום (שלישי) . השימוע החוזר מקרית טבעון ייערך ביום חמישי בצהריים, במשרדי הנהלת אורט בתל אביב.

על פי הפרסום היום ב"וואלה", המתבסס על דיווח העמותה לרשם העמותות, בשנת 2011 העבירה אורט ל"עוד יוסף חי" 341 אלף שקלים ושנת 2012 עוד 268 אלף שקלים. בתחילת 2011 המליץ השב"כ למשרד החינוך להפסיק את התקצוב לישיבת "עוד יוסף חי", בשל מידע מודיעיני שלפיו רבנים בכירים בישיבה מעודדים את תלמידיהם לפגוע בערבים. הישיבה כוללת בין השאר גם הוצאה לאור, שפרסמה את הספר "תורת המלך". בסוף 2011 החליט משרד החינוך לקבל את המלצת השב"כ ולסגור באופן מיידי את ישיבת "דורשי יחודיך" (שהיתה חלק ממוסדות "עוד יוסף חי") בשל מעורבות של מנהליה, רבניה ותלמידיה בפעילות אלימה נגד פלסטינים וכוחות הביטחון. באותה שנה החלה אורט להשתתף במימון התוכנית לנוער החרדי המנותק, כמו גם משרד הרווחה.

אדם ורטה מחוץ לבית הספר בטבעוןצילום: תומר אפלבאום

מאורט נמסר בתגובה כי "לרשת אין כל קשר לעמותת 'עוד יוסף חי'. הרשת החלה להפעיל את בית הספר בכפר זיתים לפני כארבע שנים. בית הספר מופעל ומנוהל על ידי אורט, אשר שוכרת את המקום מעמותת 'ימינו כקדם'". עוד נמסר כי בנוסף לבית הספר, בכפר זיתים "נמצאת גם פנימייה לבני נוער חרדים. שבעבר נוהלה על ידי עמותת 'עוד יוסף חי' לתקופה קצרה. רשת אורט השקיעה בשיפוץ המקום. את השיפוץ ביצעה העמותה, ועל כך קיבלה תשלום". את תגובת "עוד יוסף חי" לא ניתן היה להשיג.

לדברי גורמים שונים, בשימוע לאדם ורטה, שייערך ביום חמישי, תטען אורט כי המורה מקרית טבעון פעל בניגוד להנחיות חוזר מנכ"ל משרד החינוך. היום התראיין מנכ"ל אורט צבי פלג בתוכנית הבוקר של ערוץ 10, וסיפר כי ורטה אמר למנהל התיכון, אבי שוורץ, בפגישת הבירור הראשונה, כי "צה"ל הוא צבא לא מוסרי. נקודה. את זה המנהל אומר. הוא (ורטה) לא אמר שצה"ל עושה דברים לא מוסריים, וגם זה לא מקובל עלי". ואולם, בסיכום אותה פגישה, כתב שוורץ כי "הודית כי אמרת בכיתה שמבין המעשים שצה"ל עושה יש מעשים שאינם מוסריים" ("ולכן הטענה שצה"ל הינו הצבא המוסרי בעולם לא רלוונטית", נכתב בהמשך). בתגובה לפערים בין שתי גרסאות אלה, נמסר מאורט כי "אנו עומדים מאחורי הדברים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ