פירון: אסור לפטר מורים על רקע מתחים אידיאולוגיים

בדבריו בכנס INSS התייחס שר החינוך לפרשת אדם ורטה. "לא צריך לעשות מכל דבר היסטריה", אמר, אך הבהיר: "לא אוציא אנשים שלא התיישרו עם האתוס"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

שר החינוך שי פירון (יש עתיד) התייחס היום (רביעי) לפרשת המורה אדם ורטה - שזומן לשימוע על ידי הנהלתו ברשת אורט לאחר שתלמידה התלוננה כי הביע דעות שמאלניות. פירון, שלא נקב בשמו של ורטה, אמר כי "אסור לפטר מורים ואנשי חינוך על רקע של מתחים אידיאולוגיים, אבל בהחלט מותר לנזוף. לא קרה כלום, הכל בסדר".

השר, שנשא דברים בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, אמר כי "אם מישהו אמר אמירה, מנהלים דיאלוג: מדוע אמר את הדברים, מה אפשר לומר ומה לא. בסך הכל, אנחנו חברה מרובת רבדים ומקוטבת, אך יש לנו אתוסים שאנחנו צריכים לשמור כחלק מהחוסן הלאומי". לדבריו, "לא אתנהג כמו שרים שקדמו לי, שהוציאו מהמערכת אנשים שאמרו אמירות שלא התיישרו עם האתוס".

עוד אמר פירון כי "לא צריך לעשות מכל דבר היסטריה. אינני חושב שתלמידה ששמעה התבטאות פוליטית נזקקה לייעוץ פסיכולוגי. גם אינני מעריך שאמירה על ערך החינוך של צה"ל גרמה למישהו לא לרצות להתגייס אליו".

פירון בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, היוםצילום: מוטי מילרוד

זוהי הפעם הראשונה שבה מתייחס השר לפרשה באופן פומבי. בתחילת השבוע כתב השר בתגובה לעצומה של מורים שביקרה את שתיקת כי "מאוד לא אהבתי את הדברים ששמעתי בשימוע", בתגובה לעצומה של מורים שביקרה את שתיקתו. בין השאר נכתב בעצומה כי "אנחנו מוכרחים לדעת שמי שעומד מאחורינו סומך עלינו, מעריך אותנו, מגבה אותנו, מגן עלינו כשיש בכך צורך. שתיקתך בפרשת אדם ורטה היא ההיפך מכל מה שאנו זקוקים לו. היא שתיקה רועמת שמחרישה את אוזנינו". בתוך 24 שעות חתמו על העצומה כ-400 אנשים, רבים מהם אנשי חינוך.

בתגובה כתב לכך פירון לאחת מיוזמות העצומה כי "צר לי על הסגנון וההתנהלות של מורים המבקשים לדבר על חופש הביטוי תוך רמיסת כבודם של אחרים". הייתי בחו"ל עד ליום שישי האחרון, חשוב היה לי לשוב לארץ, לשמוע את הדברים בצורה מאוזנת".

השימוע החוזר לוורטה ייערך מחר בצהריים, במשרדי הנהלת אורט בתל אביב. לדברי גורמים שונים, בשימוע תטען אורט כי המורה מקרית טבעון פעל בניגוד להנחיות חוזר מנכ"ל משרד החינוך. אתמול התראיין מנכ"ל אורט צבי פלג בתוכנית הבוקר של ערוץ 10, וסיפר כי ורטה אמר למנהל התיכון, אבי שוורץ, בפגישת הבירור הראשונה, כי "צה"ל הוא צבא לא מוסרי. נקודה. את זה המנהל אומר. הוא (ורטה) לא אמר שצה"ל עושה דברים לא מוסריים, וגם זה לא מקובל עלי". ואולם, בסיכום אותה פגישה, כתב שוורץ כי "הודית כי אמרת בכיתה שמבין המעשים שצה"ל עושה יש מעשים שאינם מוסריים" ("ולכן הטענה שצה"ל הינו הצבא המוסרי בעולם לא רלוונטית", נכתב בהמשך). בתגובה לפערים בין שתי גרסאות אלה, נמסר מאורט כי "אנו עומדים מאחורי הדברים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ