שביתה במוסדות החרדיים של החינוך המיוחד בירושלים

עובדים וסייעות בעמותת "לב לחינוך", שבה נתגלו אי סדרים חמורים, לא קיבלו שכר כבר 4 חודשים. במשרד החינוך מסרבים להיפגש עם ועד העובדים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

עובדי עמותת "לב לחינוך", העובדים בשני מוסדות חינוך של העמותה – בית הספר "לב טהור", לילדי חינוך מיוחד הלוקים באוטיזם, PDD ואספרגר וישיבת "נתיבות לימוד" לנערים עם בעיות תקשורת – משביתים את הלימודים מאז יום רביעי. העובדים מוחים על כך שלא קיבלו שכר מהעמותה במשך שלושה חודשים. בשבוע הבא צפויה השביתה להתרחב למוסדות נוספים של העמותה. הסייעות החינוכיות במוסדות אלה לא קיבלו את משכורתן כבר ארבעה חודשים. בשל הקשיים הכלכליים של העמותה, הילדים הלומדים בהם אינם מקבלים טיפוליים פרא-רפואיים כבר מתחילת השנה, והדבר עשוי לפגוע בהתפתחותם. הורי הילדים מודאגים ממצבם, ולעיריית ירושלים ולמשרד החינוך הועברו דיווחים על כך שהילדים נמצאים בסיכון.

עמותת "לב לחינוך" המנוהלת על ידי הרב דוד גרטנר, מפעילה חמישה מוסדות לילדים חרדים, ביניהם בית ספר לילדים בעלי לקויות למידה, בית ספר לילדים בעלי הפרעות תקשורת, מסגרות לגיל הרך עבור ילדים שאובחנו כבעלי קשיים התפתחותיים שונים וישיבת המשך לבית ספר ללקויי למידה. כ-1,600 תלמידים לומדים במוסדות העמותה, הממומנת על ידי משרד החינוך, עיריית ירושלים וכן באמצעות תשלומי הורים. בשנים האחרונות התגלו אי־סדרים חמורים בניהול העמותה. בארגון "כוח לעובדים", המלווה את התארגנות העובדים במוסדות, הופתעו לגלות כי במשך שבעה חודשים לא הועברו כספי הפנסיה לעובדים, על אף שנוכו מתלושי המשכורת. גם התשלום לקרנות ההשתלמות לא הועבר בשנתיים האחרונות.

ד', עובדת בעמותה, אמרה ל"הארץ": "אנו מתקשים לעמוד בצרכי הילדים, היות ואנו מצויים תמיד במסור חמור באנשי צוות. הנחיות משרד החינוך מחייבות שני אנשי צוות לכל שניים עשר ילדים, ואנחנו מתקשים לעמוד בזה. חבל שמי שמשלם את המחיר הם הילדים. אדישות משרד החינוך כלפי המשבר בו שרויה העמותה לא ברורה לנו".

מחאה נגד מצוקת מקום במוסדות החינוך המיוחד לחרדים בי-ם, 2012צילום: אוליבייה פיטוסי

נ', מורה באחד מהמוסדות סיפר כי "התלמידים לא מקבלים מתחילת השנה טיפולים של ריפוי במוזיקה וריפוי בעיסוק, והשנים האלה קריטיות עבורם. יש ניהול כושל של המערכת, שלא מתקשרת איתנו, ואנחנו לא בדיוק יודעים מה קורה שם. כל הזמן דוחים אותנו ומבטיחים שהכסף ייכנס. משרד החינוך לא נכנס איתנו לדין ודברים. אנחנו רוצים להמשיך לעבוד עם הילדים אבל אין לנו ברירה אלא לשבות".

חובות העמותה מוערכים ביותר מ-10 מיליון שקלים, כאשר רוב החוב הוא לעובדים. משרד החינוך לא הבהיר לוועד העובדים כיצד בכוונתו לפתור את המשבר. אם לא יתקבלו תשובות ממשרד החינוך, צפויים העובדים להמשיך לשביתה מתגלגלת ולפתוח בעיצומים והשבתות במוסדות נוספים וכן למחות בפני משרד החינוך, במחאה על אי־תשלום המשכורות וסירוב המשרד להיפגש עם הנהגת ועד העובדים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי הוא פועל בשיתוף עם כל הגורמים הרלוונטיים כדי לפתור את הבעיה. לא ניתן היה להשיג את תגובת עמותת "לב לחינוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ