כתובות נגד "כופרים" רוססו על בית כנסת רפורמי ברעננה

זוהי אינה ההתנכלות הראשונה לחברי הקהילה הרפורמית בעיר. "פעולת 'תג מחיר' לא תרתיע אותנו מלשרת אלפי משפחות ברעננה", אומר מנכ"ל התנועה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
יאיר אטינגר

כתובות גרפיטי התגלו הבוקר על מבנה בית הכנסת הרפורמי "רענן" ברעננה. הכתובות אינן מכילות תוכן ממשי: מדובר במראי מקום המפנים למקורות העוסקים בכופרים שאין להם חלק לעולם הזה ולעולם הבא. תלונה הוגשה למשטרה.

אחת הכתובות מפנה לשני פסוקים מתהלים בפרק קל"ט, שבהם נכתב "הלוא משנאיך ה' אשנא ובתקוממיך אתקוטט. תכלית שנאה שנאתים, לאויבים היו לי". כתובת אחרת מפנה להלכה מתוך "משנה תורה" לרמב"ם, שם נכתב בין השאר "ואלו שאין להן חלק לעולם הבא, אלא נכרתין ואובדין, ונידונין על גודל רישעם וחטאתם, לעולם ולעולמי עולמים:  המינים, והאפיקורוסים, והכופרים בתורה, והכופרים בתחיית המתים, והכופרים בביאת הגואל, והמשומדים, ומחטיאי הרבים, והפורשים מדרכי ציבור, והעושה עבירות ביד רמה בפרהסיה".

ראש קהילת "רענן" ברעננה, הרבה תמר קולברג, הביעה זעזוע מ"מראה הגרפיטי המקעקע את פני המבנה של קהילת רענן. אני קוראת לחברה הישראלית להתעורר מתרדמתה ולנקוט בצעדים של מהפך חינוכי וחברתי שיאפשרו  לכולנו לממש אורח חיים יהודי משמעותי המבוסס על תפישת עולמה הגדולה מכל של מורשת התורה 'דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום'".

בית הכנסת שרוסס בגרפיטי ברעננה, היום

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, ציין כי זו הפעם החמישית שבה סובלים חברי הקהילה מהתנכלות: מבנה בית הכנסת הרפורמי נפגע כבר מספר פעמים בעבר. קריב קרא לראשי הקהילות האורתודוקסיות בעיר לגנות את המעשה. לדבריו, "הפגיעה החוזרת ונשנית בבית הכנסת ברענן מוכיחה שאין המדובר באירוע נקודתי אלא בתופעה אלימה שמחייבת טיפול רציני ויסודי, ברמה המשטרתית ולא פחות מכך, ברמה הציבורית והחינוכית פעולת 'תג המחיר' לא תרתיע אותנו מלשרת ציבור של אלפי משפחות ברעננה המעוניינים ביהדות סובלנית ושוויונית".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, סיפר אף הוא על פגיעות קודמות שבאחת מהן, לפני כשנתיים, ניפצה אבן את חלון בית הכנסת הקונסרבטיבי בעיר. כתובות נאצה רוססו פעמיים בשנה האחרונה גם על ביתה הפרטי של פעילת "נשות הכותל" בירושלים. "זה מזעזע", אמר הס, "אבל כאשר רבנים קיצוניים יוצרים מסגרת לגיטימית לשנאת אחים, זה לא מפתיע. אלו שעשו את המעשה הנפשע רצו להפחיד ולהתסיס, אולם דרכם לא תצלח".

הרב שאול פרבר, רב הקהילה האורתודוקסית "נתיבות" ברעננה, גינה את ריסוס הכתובות. "כרב אורתודוקסי אני מגנה כל פעילות אלימה והתנכלות. גם אם יש חילוקי דעות בין הזרמים, זה נגד ערכי התורה וההלכה להתנהג בצורה נפשעת שכזאת. אם המבצעים הם צעירים דתיים, אז חייבים לעשות בדק בית אצלנו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ