19% מהישראלים הוותיקים: לעולים השפעה תרבותית שלילית

מהסקר החדש עולה גם כי 80% מסכימים עם האמירה לפיה ארץ המוצא של העולה משפיעה על התייחסות החברה הישראלית כלפיו

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

19 אחוזים מהישראלים הוותיקים סבורים שלעולים החדשים השפעה שלילית על התרבות במדינה - כך עולה מסקר שנערך בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס עבור המשרד לעלייה וקליטה ועיריית אשדוד לקראת כנס אשדוד לקליטה, שייערך בשבוע הבא.

הסקר, שנערך בקרב 611 נשאלים, עולים חדשים וותיקים, מעלה תוצאות מעורבות בנוגע למידת הצלחת קליטתם של העולים בישראל. מחד, 56 אחוזים מהעולים ענו בחיוב לשאלה אם החברה הישראלית מקבלת אותם בצורה מלאה. רוב דומה (55 אחוזים) השיבו שהם חשים שייכות לישראל יותר מלמדינות מוצאם, ורק 33 אחוזים מהעולים ענו שהם חשים מזוהים יותר עם אוכלוסיית המקור.

מאידך, רק מיעוט מקרב כלל הנשאלים, עולים כוותיקים, חושבים שהחברה הישראלית בכללותה מקבלת את העולים בזרועות פתוחות: כ-20 אחוזים בלבד הסכימו עם טענה זו. 80 אחוזים מהנשאלים הסכימו לאמירה לפיה ארץ המוצא של העולה משפיעה על התייחסות החברה הישראלית כלפיו.

עולים חדשים מצרפת מגיעים לנתב"ג, 2007צילום: אייל ורשבסקי

העולים החדשים והתושבים הוותיקים חלוקים בנוגע לתרומת העולים לכלכלה הישראלית - בעוד כ-80% מהעולים חושבים שהעולים תורמים במידה רבה לפיתוח הכלכלי של המדינה, רק 46% מהתושבים הוותיקים מסכימים לאמירה זו. ככל שגילם של התושבים הוותיקים עולה, כך הם מעריכים יותר את תרומת העולים: בעוד 66% מהתושבים הוותיקים מעל גיל 55 סבורים כי תרומת העולים רבה, חושבים כך רק 30% מהוותיקים הצעירים, שגילם עד 24.

״העולים, ותיקים וחדשים, הם נכס למדינת ישראל", אמרה שרת הקליטה סופה לנדבר, "תרומתם לכלכלה, לחברה ולתרבות לא תסולא בפז. כחברה במדינה הקולטת עלייה כל העת, מוטלת עלינו החובה לקבלם בזרועות פתוחות ולקדם אינטגרציה שממנה כולם יוצאים נשכרים". ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי הוסיף כי "תוצאות הסקר מלמדות על כך שהעולים מזהים באופן ברור את תרומתם למדינת ישראל. מה שמעיד על שביעות רצונם מתהליכי הקליטה והתערותם בחברה הישראלית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ